Data modyfikacji:
metka z oznaczeniami prania

Oznaczenia na metkach ubrań. Symbole wirowania, prania i żelazka

Przed pierwszym praniem każdego nowego ubrania powinieneś najpierw sprawdzić, jak wyglądają oznaczenia na metkach. Część symboli jest intuicyjna, ale inne mogą sprawiać problemy z prawidłową interpretacją. Tłumaczymy co kryje się pod oznaczeniami na metkach ubrań.

Rodzaje oznaczeń na metkach

Oznaczenia na metkach ubrań dzielimy na cztery podstawowe typy: odnoszące się do prania wodnego (czyli w pralce ), chemicznego, suszenia i prasowania. Dodatkową kategorią jest rzadziej spotykane wybielanie. Wszystkie oznaczenia na metkach dotyczące prania wodnego bazują na znaku przedstawiającym miskę z wodą. Chemiczne to puste koło, a suszenie - koło wpisane w kwadrat. Prasowanie ma symbol żelazka, a wybielanie - trójkąta.

Oznaczenia na metkach ubrań

oznaczenia na metkach ubrań

Symbole dotyczące temperatury prania i wirowania

Oznaczenia na metkach dookreślają dodatkowe znaki, litery lub cyfry. W przypadku prania wodnego liczba umieszczona w misce, np. 30, 40 lub 60 to sugerowana temperatura prania. Dłoń w misce jest symbolem prania ręcznego. Jeśli pod miską znajduje się linia, ubranie powinno się wirować na delikatnych obrotach, a gdy miska jest przekreślona dwoma skrzyżowanymi liniami, pranie wodne jest zabronione.
oznaczenia na metkach ubrań

Co oznaczają kropki na metkach?

Znak suszenie odnosi się wyłącznie do suszarek lub pralek z suszarkami. Pojedyncza kropka w środku wpisanego w kwadrat koła oznacza suszenie bębnowe przy zredukowanych obrotach, w maksymalnej temperaturze 45 stopni. Jeśli kropki są dwie, obroty mogą pozostać na standardowym poziomie, a dopuszczalna temperatura to 60 stopni. Gdy symbol jest przekreślony, danego ubrania nie można suszyć.

Półksiężyc przylegający do górnego boku kwadratu sugeruje, że ubranie powinno być suszone w pozycji pionowej (najlepiej na wieszaku), a trzy kreski w kwadracie – że powinieneś je zostawić do odcieknięcia. Pozioma kreska to podpowiedź, by suszyć je w poziomie , rozłożone na płasko – ten symbol odnosi się przede wszystkim do tkanin delikatnych, takich jak wełna czy jedwab.
oznaczenia na metkach ubrań

Symbole trójkąta i koła na metkach ubrań

Oznaczenia na metkach sugerujące rodzaj czyszczenia chemicznego to litery wpisane w puste koło, przy czym najczęściej spotykaną jest P. Jeśli koło jest przekreślone, ubrania pod żadnym pozorem nie można prać chemicznie. Wybielanie ma znak trójkąta, w którym mogą znajdować się litery. Jeśli symbol jest przekreślony, ubrania nie można wybielać.
oznaczenia na metkach ubrań

Co oznaczają kropki na symbolu żelazka?

Znak żelazka łatwo rozpoznać, a liczba kropek w środku symbolu oznacza temperaturę prasowania – jedna kropka to maksymalnie 100 stopni, dwie - 150 stopni, a trzy - 200 stopni. Liczba kropek zazwyczaj odpowiada oznakowaniu skali na żelazku.

Oznaczenia na metkach - najczęściej zadawane pytania

Co oznacza symbol żelazka?
Informuje czy można prasować dane ubranie, a jeśli tak to w jakiej temperaturze. 1 kropka to 100 stopni Celsjusza, dwie kropki to 150 stopni, a trzy kropki oznaczają 200 stopni.

Co oznacza P w kółku na metce?
Jeśli jest przekreślone to oznacza, że nie można prac chemicznie. Gdy nie ma przekreślenia, możemy oddać ubranie do pralni chemicznej.

Co oznacza kółko w kwadracie na metce?
To symbol mówiący o sposobie suszenia. W przypadku jednej lub dwóch kropach oznacza, że możemy ubranie suszyć w bębnowej suszarce.
Tekst: Redakcja Jego-Styl.pl