Data modyfikacji:

Buty sportowe do garnituru. Jak je nosić?

Buty sportowe do garnituru? Dlaczego nie! Choć tradycjonaliści zapytaliby raczej: a dlaczego tak?! Łączenie stylów zawsze znajduje zagorzałych przeciwników i zwolenników. My podpowiadamy, ty decydujesz.

Buty sportowe do garnituru

Buty sportowe do garnituru

Buty sportowe to wyjątkowo mocny trend w modzie ulicznej, a fakt, że udało im się przeniknąć do mody klasycznej, eleganckiej, świadczy tylko o jego sile. Coraz bardziej opiniotwórcze stają się zdjęcia zwykłych ludzi z ulicy, a mniejszą wagę przywiązujemy do trendów z pokazów mody.

Choć oczywiście te ostatnie nadal bardzo wpływają na to, jak wygląda ulica – i koło strefy wpływów się w ten sposób zamyka. Dlaczego buty sportowe zyskały tak wielką popularność? Przede wszystkim są kwintesencją wygody, a wielkie koncerny sportowe dbają o to, by były stylowe i wpisywały się w obowiązujące aktualnie trendy.

Przy produkcji wielu modeli wykorzystuje się też nowoczesne rozwiązania technologiczne, dlatego buty sportowe są tak lubiane i powszechnie noszone.

Sprawdź również, jakie buty pasują do granatowego garnituru.

Do pracy – buty sportowe do garnituru biurowego

W podręcznikach stylu dla mężczyzn, np. w tym wydawanym przez magazyn „Esquire”, styliści radzą, by buty sportowe zakładać do biura tylko wtedy, gdy nosi je również szef oraz współpracownicy. Radzą też, by zwracać uwagę na swój wiek oraz... instynkt.

Im mężczyzna starszy, tym bardziej powinien uważać na sportowe akcenty w swoim stylu, ponieważ zdradzać mogą one niedbałość w ubiorze, ale taką, która nie ma nic wspólnego z atrakcyjną nonszalancją i niezobowiązującą elegancja, ale może po prostu wyglądać na styl rodem z domów spokojnej starości – w miejscach tych na pierwszy plan wysuwa się wygoda.

Michał Kędziora, czyli bloger modowy znany jako Mr. Vintage, wybiera proste tenisówki dobrej jakości – łączy je z jasnymi spodniami i marynarką w kratkę, zaś Kamil Pawelski, czyli Ekskluzywny Menel, promuje różowe, męskie garnitury Vivienne Westwood łączone z białymi tenisówkami.

Sam wystąpił w różu na własnym ślubie. Bo przecież garnitur wcale nie musi być czarny lub granatowy – modne są odcienie musztardowe, szary, butelkowa zieleń, wrzos, a latem wszystkie barwy bieli. I właśnie z tymi mniej klasycznymi kolorami buty sportowe mają szansę stworzyć dobry zestaw, dodając garniturowi swobody.

Pamiętaj - jak dobrać snickersy do garnituru?

Nic tak nie psuje dobrego wyglądu, zwłaszcza z garniturem w roli głównej, jak tandetne lub źle dobrane buty.

Na jakie okazje sportowe buty do garnituru?

Komfort to także istotny element ubioru, np. w stylu smart casual i preppy. Sportowe buty do garnituru dobrze wpisują się w oba – zobaczmy, z czym je połączyć w poszczególnych stylizacjach. W smart casual chodzi właśnie o sprytne łączenie oficjalnej elegancji ze stylem codziennym, biurowym.

A więc do beżowego garnituru i koszuli (niekoniecznie białej – może być róż, błękit – i nie musi być zapięta pod szyję) wybierasz właśnie sportowe, najlepiej białe buty.

Za to w stylu preppy łączą się eleganckie fasony oraz najwyższa jakość tkanin, wykonania i dodatków ze schludnym wyglądem grzecznego ucznia i pilnego studenta, którzy jednak mają swoje ulubione drużyny sportowe.

Białe tenisówki plus czyste, uprasowane w kant spodnie i klasyczny sweterek w serek – w preppy nie ma miejsca na ekstrawagancję i szaleństwa modowe, wszystko musi być dobrej jakości i współgrać ze sobą.

Garnitur w stylu preppy będzie doskonale skrojony i dopasowany, a wybrane sportowe buty powinny być markowe i solidne (np. Lacoste).

Białe "adidasy" do garnituru

Jeśli decydujesz się na sportowe buty do garnituru, a zwłaszcza białe modele na białych podeszwach, zadbaj  to by były... białe. A nawet śnieżnobiałe. Nieskazitelnie czyste muszą też być sznurówki.

Latem i w ciepłe dni nie noś skarpet do butów sportowych, które łączysz z garniturowymi spodniami.

Do ślubu, czyli trampki do garnituru

Sportowe buty do garnituru ślubnego? Hmm. Sprawa bywa dyskusyjna. To trend, na który odważa się coraz więcej mężczyzn, oczywiście jeśli partnerka też tego chce.

Drogi są tu dwie: sportowe buty będą pięknie kontrastować z resztą garderoby, która będzie elegancka, łącznie z muchą i poszetką. Druga możliwość to wprowadzenie do stylizacji elementów, które będą nawiązywały do sportowych butów – szelki albo kapelusz, ewentualnie kolorowa mucha zamiast czarnej.

Albo czerwona bandamka na szyi, a kołnierz koszuli luźno rozpięty. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, decydując się na sportowe buty do garnituru, musisz pamiętać, że zostaną one zauważone.

Jakie trampki pasują do garnituru?

Trampki to trampki. Nie tenisówki, ani jakieś tam buty sportowe. Trampki to Converse'y. Klasyczne lub długie za kostkę.

Jeśli trampki są jasne, to powinny być czyste. W przypadku modeli czarnych i granatowych, możesz pozwolić sobie na lekkie zabrudzenia, zniszczenia, modne zwłaszcza są przetarcia – świadczą o tym, że trampki sporo przeszły. Pęknięcia w gumowej podeszwie – nie.