Przeczytaj również: Drgania samochodu podczas przyśpieszania - co to oznacza?
Kupując płyn do spryskiwaczy, często zastanawiamy się, czy możemy sięgnąć po ten zimowy, czy też lepiej wybrać letni. W tym przypadku najważniejsza jest temperatura, panująca na zewnątrz. Letni płyn do spryskiwaczy sprawdzi się przede wszystkim w dodatnich temperaturach. Możemy więc używać go późną wiosną oraz latem lub wczesną jesienią.
Ważne jednak jest to, by nie korzystać z letniego płynu nawet wtedy, gdy temperatura powietrza waha się w okolicy 0 stopni Celsjusza. Płyn taki może nie zamarznąć w zbiorniku, ale na szybie już tak, dlatego używanie go jest bardzo niebezpieczne.
Zimowy płyn do spryskiwaczy różni się od letniego dodanymi substancjami, które chronią go przed zamarznięciem. Zazwyczaj jest to alkohol metylowy lub etylowy (rzadziej), ale producenci sięgają również po inne związki.
Letni płyn do spryskiwaczy zupełnie nie nadaje się do zimowych warunków, a jego używanie może skończyć się uszkodzeniami podzespołów czy znacznym ograniczeniem widoczności, jeśli płyn zamarznie na szybie.
Zimowy płyn z kolei może być używany przez cały rok – wyższe temperatury nie sprawią, że zmienią się jego właściwości.Korzystanie z zimowego płynu do spryskiwaczy jest jednak mniej ekonomiczne – zazwyczaj jest on znacznie droższy, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zakup zarówno letniego, jak i zimowego płynu do spryskiwaczy.