Data publikacji:

Kuchnia truckera – jak gotować w trasie?

Życie kierowcy ciężarówki nie jest proste, a ciągły pośpiech utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak gotowanie. Jak gotować w trasie, gdy nie masz do dyspozycji pełnoprawnej kuchni, a jedynie kilka akcesoriów w kabinie ciągnika siodłowego? Oto najważniejsze rozwiązania kuchni truckera.
Man is eating sushi, Philadelphia rolls with salmon in car. Fast, takeaway food on road. Coronavirus

Jedzenie w trasie – jakie akcesoria przygotować?

Przygotowywanie posiłków i jedzenie w trasie wymaga dobrej organizacji. Niewielka powierzchnia kabiny kierowcy nie pozwala na gromadzenie całej zastawy stołowej, a tym bardziej na gotowanie skomplikowanych potraw. Ograniczeniem mogą być również schowki w ciężarówce, które muszą pomieścić także inne akcesoria, np. ubrania czy przybory higieniczne. Stąd też warto wybrać takie akcesoria i naczynia kuchenne, które nie zajmą wiele miejsca, a przy tym są wytrzymałe.
Co warto zabrać w trasę? Przede wszystkim sztućce, noże, talerze, patelnię, kubek, rondelek oraz deskę do krojenia. To podstawowe akcesoria, bez których trudno wyobrazić sobie gotowanie w trasie. Najlepiej, jeśli są to akcesoria nietłukące i łatwe w myciu. Szklany lub ceramiczny kubek można więc zastąpić metalowym, a zamiast zwykłych talerzy – wziąć te przeznaczone do kampera. Melaminowe naczynia są nietłukące, bezpieczne dla zdrowia i lekkie. Oprócz tego warto mieć menażkę, w której przechowasz porcję jedzenia na kolejny posiłek lub ugotowany wcześniej makaron. Zmywanie naczyń na bieżąco nie zawsze jest możliwe, dlatego najlepiej od razu przygotować nawilżone chusteczki oraz ręcznik papierowy.

Na czym gotować w trasie?

Jedno z najważniejszych pytań brzmi: na czym przygotowywać posiłki w trasie? Oczywistym wyborem jest kuchenka gazowa, ale kierowcy wybierają różne jej rodzaje. Jednym z najpopularniejszych modeli jest poręczna kuchenka na kartusze. Przechowywana jest w zgrabnej, plastikowej walizce, dzięki czemu można ją łatwo przewozić w schowku. Kuchenka ta zasilana jest wymiennymi kartuszami gazowymi o pojemności 400 ml. Jeden nabój wystarcza na kilka dni gotowania w trasie, dlatego warto mieć zapas przynajmniej kilku.
Zamiast tego niektórzy kierowcy wybierają prosty palnik gazowy nakręcany na butlę gazową. Turystyczna butla gazowa 3 kg wystarcza na znacznie dłużej niż kartusze, a dodatkowo stanowi podstawę kuchenki. Problematyczne może być jedynie znalezienie dla niej miejsca w kabinie. Niektórzy przewożą ją w schowkach dostępnych od zewnątrz, więc każdorazowe gotowanie wewnątrz ciągnika wymaga dwukrotnego wychodzenia z pojazdu. Podczas sezonu zimowego lub kiepskiej pogody może to być uciążliwe.

Akcesoria kuchenne zasilane elektrycznie

Wiele akcesoriów do gotowania w trasie zasilanych jest prądem. Oprócz czajnika elektrycznego, który pozwala szybko zagotować wodę na kawę lub zalanie dań instant, dostępne są takie przybory kuchenne, jak zasilana elektrycznie patelnia czy ryżowar. Sprzęty te podłączane są do gniazda zapalniczki 12 V lub 24 V, dlatego nie wymagają użycia przetwornicy. To idealne wsparcie dla kuchenki gazowej, bowiem oprócz gotowania posiłku w garnku można jednocześnie podsmażać produkty na patelni oraz gotować ryż lub makaron w specjalnej maszynce. Przyspiesza to gotowanie posiłków oraz pozwala na przygotowywanie bardziej urozmaiconych dań.
W niektórych przypadkach warto jednak zainwestować dodatkowo w przetwornicę. Nie dość, że pozwoli ona podłączyć laptop, projektor czy telewizor, to przyda się również w kuchni. Do przetwornicy podłączysz bowiem mikser lub blender i zwiększysz swoje możliwości. Szybkie posiłki w formie szejka proteinowego to doskonałe wzbogacenie codziennej diety.

Lodówka turystyczna, czyli jak przechowywać żywność

Większość nowoczesnych ciągników siodłowych ma wbudowaną chłodziarkę, więc kwestia bezpiecznego przechowywania potraw jest wyjątkowo prosta. Tym bardziej, że wiele składników używanych w kuchni truckera nie musi być przechowywanych w lodówkach. Mowa m.in. o pieczywie, kabanosach, owsiankach, kaszach, makaronach, warzywach czy pasteryzowanych słoikach z posiłkami. Jednogarnkowe dania w słoikach, np. bigos, gulasz, leczo, golonko w kapuście czy fasolka po bretońsku, to podstawa jadłospisu truckera.
Lodówka turystyczna zwiększa jednak możliwości i pozwala zabrać w trasę również nabiał, wędliny, mięso, jogurty czy inne wrażliwe na temperaturę produkty, dlatego jeśli nie masz jej na pokładzie auta, skorzystaj z modelu zasilanego z gniazdka. Dobrej jakości lodówka sprężarkowa to spory wydatek, ale skutecznie utrzyma temperaturę posiłków. Niedrogie modele z ogniwami Peltiera mają mniejszą wydajność i mogą nie podołać wysokim temperaturom.
Wiele modeli lodówek może działać również w trybie zamrażarki, przez co są świetnym uzupełnieniem fabrycznej chłodziarki. W zamrażarce przewieziesz gotowe mieszanki warzyw, zamrożone mięso, ryby czy inne półprodukty. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżasz na trasę do krajów, gdzie żywność jest bardzo droga, np. do Norwegii.

Zapas wody w trasie

Do gotowania potrzebna jest oczywiście woda, dlatego warto mieć solidny zapas. Możesz oczywiście zgromadzić ją w butelkach, tych o pojemności 1,5 litra lub 6 litrów, jednak wygodniejszy będzie specjalny kanister na wodę. Wykonany jest z bezpiecznego dla zdrowia plastiku i ma kranik, który ułatwia dozowanie wody. W połączeniu ze składaną miską łatwo przeistoczysz go w stanowisko do zmywania naczyń czy obmywania warzyw i owoców. Baniak na wodę o pojemności 10, 15 lub 20 litrów jest też wygodniejszy, bo uzupełnisz go w przydrożnych MOP-ach lub na stacjach benzynowych za jednym razem. Napełnianie i noszenie małych butelek jest bardziej uciążliwe.
Gotowanie w trasie nie jest trudne i nie musi ograniczać się do odgrzewania wcześniej przygotowanych posiłków. Kilka niedrogich akcesoriów kuchennych pozwoli Ci na tworzenie pysznych, a przede wszystkim pożywnych dań, które dodadzą siły na cały dzień. Jakość posiłków spożywanych w trasie ma ogromne znaczenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik