Data publikacji:

Kiedy mężczyzna powinien iść do urologa?

Nie ulega wątpliwości, że o zdrowie należy dbać i zdecydowanie lepiej jest zapobiegać schorzeniom niż je leczyć. Jednak nie zawsze w natłoku codziennych spraw znajduje się czas, by wykonać podstawowe badania kontrolne lub udać się do specjalisty. Wiele niepokojących objawów często bywa lekceważonych, nie zdając sobie sprawy, jak poważne konsekwencje mogą z takiej postawy wyniknąć. Niektórych lekarzy powinno się jednak odwiedzać regularnie. W przypadku mężczyzn jest to m.in. urolog, który zajmuje się układem moczowo-płciowym. Kiedy mężczyzna powinien iść do urologa, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę oraz czym może grozić zaniedbanie sygnałów otrzymywanych ze strony organizmu?
kiedy mężczyzna powinien pójść do urologa

Kim jest urolog i czym się zajmuje?

Urolog to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn, kobiet oraz dzieci. Głównym obszarem działania urologa są męskie narządy płciowe, ale bywa też, że praktyka rozszerza się również na choroby nerek. Urolog zajmuje się m.in. przerostem prostaty, problemami z erekcją, impotencją, żylakami powrózka nasiennego i innymi kwestiami, które mogą powodować ból, być stanem chorobowym lub wiązać się z niepłodnością.   
Urolog zajmuje się również leczeniem krwiomoczu, kamicy układu moczowego, nietrzymania i zalegania moczu w pęcherzu, torbielami nerek oraz wszelkimi stanami zapalnymi i infekcjami dróg moczowych oraz okolicznych narządów. We współpracy z onkologiem urolog prowadzi również leczenie chorób nowotworowych prostaty, jąder, pęcherza czy nerek.

Dlaczego wizyta u urologa w przypadku mężczyzn jest tak ważna?

Wizyta u urologa może wiązać się z lękiem lub wstydem, gdyż badanie dotyczy stref intymnych. Jednak należy mieć świadomość, iż jest to jedna z najważniejszych sfer męskiego zdrowia, w której obrębie mogą zachodzić liczne nieprawidłowości. Udanie się do specjalisty w zakresie urologii jest bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy w rodzinie występowały przypadki nowotworu w rejonie układu moczowego lub inne poważne choroby w tym obszarze.
Zastanawiając się, kiedy mężczyzna powinien iść do urologa, najwłaściwszą odpowiedzią jest ukończenie 40. roku życia. Ponadto konsultacja urologiczna w przypadku mężczyzn powinna odbywać się kontrolnie przynajmniej raz w roku. Wskazane jest również wykonanie badania per rectum, które pozwala na ocenę stanu prostaty w sposób dotykowy.
Na konsultację urologiczną należy udać się również w przypadku odczuwania parcia na pęcherz, częstomoczu czy bólu w okolicach krocza i podczas wytrysku. Wizyta urologiczna powinna odbyć się również wtedy, gdy pojawia się problem z trzymaniem moczu, nastąpi uszkodzenie mechaniczne narządów płciowych, pojawią się problemy skórne okolic intymnych lub wystąpi zakażenie układu moczowego. 

Wizyta u urologa – jak wygląda i co warto ze sobą zabrać?

Konsultacja urologiczna rozpoczyna się szczegółowym wywiadem z pacjentem, w ramach którego powinien on opisać wszystkie swoje dolegliwości. Warto wziąć ze sobą listę zażywanych leków oraz wszelką posiadaną dokumentację medyczną związaną z przebytymi zabiegami, operacjami czy terapiami. Dobrze jest też mieć wśród dokumentacji aktualne wyniki badania moczu i krwi, ewentualne USG oraz wynik prześwietlenia.
Procedury związane z badaniem zależą od rodzaju dolegliwości, z jakimi zgłasza się na wizytę dany pacjent. Zazwyczaj w ramach wykonywanych czynności lekarz dokładnie bada podbrzusze oraz narządy płciowe. Często odbywa się również doodbytnicze badanie per rectum (przez odbytnicę), które jest podstawową procedurą w celu oceny stanu prostaty.

Problem z prostatą – dlaczego mężczyzna powinien iść do urologa?

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest bardzo ważną częścią męskiego układu płciowego. Odpowiada m.in. za wytwarzanie jednego z głównych składników nasienia. Niestety dość częstym problemem jest przerost tego gruczołu. Kiedy mężczyzna powinien więc iść z tym do urologa? Wszelkie niepokojące objawy powinny być sygnałem do odwiedzenia specjalisty. Brak badań profilaktycznych i zaniedbanie prostaty może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Powiększający się gruczoł krokowy powoduje, że blokowanie swobodnego przepływu moczu może skutkować pojawianiem się stanów zapalnych w obrębie całego układu moczowego. Długotrwałe zastoje moczu i brak interwencji lekarza w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do sepsy. Poza tym powiększająca się prostata to również częste oddawanie moczu także w nocy, co z kolei prowadzi do niewyspania i ogólnego zmęczenia organizmu. Problemy z gruczołem krokowym są też jedną z przyczyn obniżonego libido, co z kolei prowadzi do pogorszenia samopoczucia, spadku samooceny oraz rozgoryczenia.
W wyniku zalegania moczu mogą pojawiać się zakażenia i całkowite zablokowanie cewki moczowej. Jeżeli taki stan nie zostanie poddany leczeniu, skutkować będzie niewydolnością nerek i ogólnym zatruciem organizmu. Taki stan może zakończyć się śmiercią. Przerośnięta i nieleczona prostata prowadzi również do możliwości rozwinięcia się raka prostaty. Aby zapobiec tym schorzeniom, niezbędna jest profilaktyka i regularne konsultacje urologiczne. Wcześnie wykryte dolegliwości znacznie łatwiej wyleczyć i zapobiec im w przyszłości.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!