Kosmetyczna nowinka: piwne kosmetyki

Złocisty napój z pianką nie tylko chłodzi w upalne dni, poprawia humor i podkreśla atmosferę piłkarskiego święta, ale też dba o dobry stan skóry oraz włosów. Piwne kosmetyki można spotkać na polskim rynku od kilku lat, a marek, które je oferują wciąż przybywa.

Przeczytaj również: Jakie kosmetyki dla mężczyzn powinny pojawić się w męskiej kosmetyczce?
piwne kosmetyki

Właściwości piwa

Piwo zawiera dużo witamin z grupy B i drożdży, dzięki czemu maseczki na jego bazie są polecane do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i ze skłonnością do wyprysków, natomiast chmiel działa przeciwzmarszczkowo. Jeśli masz matowe i pozbawione blasku włosy, warto przemyć je piwną płukanką, by przywrócić im dobry wygląd.

Jakie kosmetyki bazują na piwie?

Kosmetyki na bazie piwa można tworzyć w domu, łącząc trunek z innymi składnikami, aby uzyskać maseczkę, płyn do kąpieli czy wspomniana płukankę. To rozwiązanie ma jednak pewien szkopuł – po zabiegu zapach napoju pozostaje na skórze. By tego uniknąć, można stosować gotowe piwne kosmetyki, które opierają się na recepturze płynu, ale pachną neutralnie, jedynie z lekką nutą goryczy przypominającą o ich pochodzeniu.

Tworzenie piwnych kosmetyków

Jak przystało na największych europejskich amatorów złotego trunku, piwne kosmetyki produkują Czesi, tworząc je na bazie własnych alkoholi. W linii o nazwie Manufaktura znajduje się żel pod prysznic, szampon do włosów wspomagający ich wzrost, relaksacyjny olejek do kąpieli i odżywcze masło do ciała. Od niedawna Polsce można kupić również piwne kosmetyki marki Saela, dystrybuowane między innymi podczas festiwali czy innych imprez poświęconych trunkowi. Ich receptura również bazuje na czeskim piwie, a konkretniej na dobrze znanym smakoszom, ciemnym Litovelu z 10% ekstraktem, który stanowi nawet do 30% zawartości specyfiku. W gamie produktów znajdują się kosmetyki do ciała: żel pod prysznic, peeling, olejek do kąpieli, mydła, piana i sól do kąpieli, olejek do ciała, a także szampon i odżywka do włosów oraz maseczka do twarzy.
Wśród polskich marek z dobrodziejstw piwa korzysta Joanna, która w serii „Z apteczki babuni” oferuje normalizujący szampon i odżywkę do włosów przetłuszczających się na bazie trunku. Piwne kosmetyki do pielęgnacji fryzury oferuje też marka Achem, opierająca ich recepturę o wyciąg z chmielu. Barwa Naturalna poleca specyfik z wykorzystaniem piwa do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Zdjęcie: Envato Elements