Data publikacji:

Ranking piw. Jakie piwo jest najlepsze?

Piwo już dawno przestało być kojarzone jedynie z wyskokowym trunkiem. Dziś jego picie może być prawdziwym rytuałem. Zapaleni piwosze mogą przebierać w różnych gatunkach złocistego trunku. Jeśli ty także za nim przepadasz, koniecznie sprawdź nasz ranking piw i dowiedz się, czym kierować się podczas jego wyboru!

Polecamy: Jak pić whisky?

ranking piw

Ranking piw

Jesteś piwoszem i lubisz poznawać nowe odmiany ulubionego napoju? Jeśli tak, dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne gatunki piw. Przygotowaliśmy poradnik dla amatorów złocistego trunku.

Dobre piwo jako elegancki napój

Czasy, w których słowo „piwo” przywodziło na myśl jedynie wieczory spędzone na oglądaniu meczy lub imprezy w tanich barach, dawno już minęły. W ostatnich latach ten słynny napój zyskał wreszcie zasłużony szacunek, w niczym nie ustępując alkoholom uznawanym za wytworne, takim jak wina czy koniaki. Dziś wiemy, że dobre piwo równie dobrze sprawdzi się podczas wystawnego obiadu czy romantycznej kolacji.

Do zmiany wizerunku piwa w społecznej świadomości bez wątpienia przyczynił się wzrost liczby osób zainteresowanych rzemieślniczym piwowarstwem. Dziś, poza koncernowymi browarami, można wybierać spośród bogatej oferty rewelacyjnych piw regionalnych. Mało tego, polskie piwa na arenie międzynarodowej zyskują naprawdę wysokie noty!

Jeśli lubisz piwo, jednak czujesz niedosyt dotyczący wiedzy o nim, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz tu skondensowaną w pigułce wiedzę na temat jego odmian oraz tłumaczenie tajemniczych oznaczeń, które można znaleźć na etykietach najlepszych piw.

Jak powstaje dobre piwo?

Zacznijmy od absolutnych podstaw, a więc tego, z czego właściwie składa się piwo. Nie ma w tym żadnej większej filozofii; bazą do produkcji każdego gatunku zawsze są woda, chmiel, drożdże oraz słody. Oczywiście, każdy z tych składników może występować w różnych odmianach, które wpływają na finalny charakter trunku. Piwo to napój alkoholowy powstający na drodze fermentacji, która może przebiegać na dwa sposoby – dolny oraz górny.

Ranking piw. Najlepsze rodzaje piwa

Egzotyczne nazwy na etykietach piw nic ci nie mówią? Przygotowaliśmy opis najsłynniejszych gatunków piw. Sprawdź i wybierz coś dla siebie!

Piwa dolnej fermentacji

To piwa, podczas produkcji których drożdże „pracują” na samym dnie zbiornika. Ten sposób produkcji jest zdecydowanie trudniejszy i wymaga wprawy. Jego efektem jest klarowne piwo o delikatnym smaku.

  • Lagery to najpopularniejsze piwa – zdecydowana większość koncernów piwnych oferuje właśnie ten gatunek. Charakteryzują się wyczuwalną goryczką oraz aromatem chmielu. Nie należą do piw mocnych – zazwyczaj zawierają 4-6% alkoholu. Do Lagerów można zaliczyć piwa typu Pils oraz Leżak.
  • Koźlak to piwo o zawartości 6-7% alkoholu, o ciemnej barwie i lekko palonym aromacie.
  • Porter Bałtycki to jedno z najmocniejszych piw – może mieć nawet 10% alkoholu. Łatwo go rozpoznać, ponieważ cechuje się ciemnym odcieniem oraz wyraźnymi aromatami czekoladowymi i karmelowymi.

Piwa górnej fermentacji

Podczas produkcji piwa poprzez górną fermentację, drożdże rozwijają się na tafli cieczy. Większość popularnych gatunków piw przynależy właśnie do tej grupy.

  • IPA (India Pale Ale) - jasne, gorzkie i zwykle mocne piwo IPA to jeden z najsłynniejszych gatunków piw kraftowych. W zależności od dodatków zastosowanych do jego produkcji, IPA może mieć słodki lub kwaśnawy posmak. Piwa z rodzaju IPA zazwyczaj zawierają 8-10% alkoholu.
  • APA (American Pale Ale) - to odmiana IPY z mniejszą zawartością alkoholu, cechująca się delikatniejszym smakiem, zazwyczaj o jasnym kolorze.
  • AIPA (American India Pale Ale) - to gatunek mocno goryczkowy, o silnym chmielowym aromacie. Wśród nut zapachowych można wyróżnić owoce tropikalne i żywicę. Piwa AIPA zazwyczaj przygotowywane są ze słodów jęczmiennego i karmelowego.
  • Weizen to piwo pszeniczne pochodzące z Niemiec. Wiele osób porównuje jego smak do bananów.
  • Witbier - jasne, lekkie piwo przyprawione najczęściej kolendrą oraz skórką pomarańczy.
  • Stout - jedno z najsłynniejszych ciemnych piw, wyróżniające się niską przejrzystością i bardzo ciemnym kolorem. Wśród Stoutów można wyróżnić wiele ich odmian; do najsłynniejszych zaliczamy Coffee Stouta i Milk Stouta.
  • Gose to kwaśne piwo przyprawione solą. Zazwyczaj jego smak zostaje złagodzony za pomocą lekko słodkich dodatków, takich jak owoce.

Jak czytać piwne parametry?

Najlepsze piwa, a także wszelkie piwa rzemieślnicze, prócz oznaczenia procentowej zawartości alkoholu, zawierają na swoich etykietach tajemnicze skróty, takie jak IBU czy BLG. Koniecznie sprawdź, co oznaczają – to ułatwi ci wybór odpowiedniego trunku.

  • IBU (International Bittering Units) – to jednostka oznaczająca stopień goryczki. Na etykiecie IBU może być oznaczone punktami, procentami lub ilustracjami (np. w postaci szyszek chmielu). Uwaga - im wyższe IBU, tym piwo bardziej gorzkie!
  • BLG – oznaczenie zawartości cukru użytego do produkcji piwa. Im wyższe BLG, tym piwo jest gęstsze i zazwyczaj mocniejsze.

Najlepsze piwo? Przygotowywane z troską!

Nie polecimy ci konkretnej marki piwa – aktualnie wybór jest tak bogaty, że trudno byłoby wytypować jednego faworyta. Poza tym, ile języków, tyle upodobań – w morzu piw coś dla siebie znajdą miłośnicy lekkich napojów, jak i tych, które po jednym łyku „wykręcają”. Warto postawić na piwa z browarów rzemieślniczych, które do produkcji trunków wykorzystują tradycyjne metody, pozwalające wydobyć z piwa niepowtarzalny smak.

Autorka: Joanna Stanuch