Data publikacji:

Pedicure męski – jak wykonać pedicure męski?

Słupek na termometrze wyskoczył w górę. Gdy na dworze zrobi się coraz cieplej, wielu z Was wyciągnie z szaf swoje sandały i klapki. Zanim odkryjecie stopy, zadbajcie o ich kondycję. Noszenie skarpet do sandałów to straszny obciach. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestie związane z wszystkimi krokami, które powinien zawierać męski pedicure, a także podpowiemy, jakie kosmetyki mogą się przydać w trakcie realizacji tego przedsięwzięcia. Dowiedz się, jak wykonać męski pedicure krok po kroku.
pedicure męski

Męski pedicure krok po kroku

Wiosną i latem przebieramy pełne obuwie na sandały i klapki. Przy wysokich temperaturach nikt nie chce, żeby jego stopy „gotowały się” w butach. Nie można jednak zakładać odkrytych butów, nie zadbawszy wcześniej o wygląd stóp. Podpowiadamy, jak zadbać o ich kondycję. Oto nasze wskazówki, jak wykonać męski pedicure krok po kroku.

Jak wykonać pedicure męski krok po kroku w domu

1. Wymocz stopy

Na początku należy zafundować swoim stopom kąpiel. Zmiękczysz w ten sposób skórę i przygotujesz je do dalszych zabiegów. Do miski wlej ciepłą wodę i dodaj sól do kąpieli lub starte szare mydło. Włóż do środka stopy i mocz je przez 10–15 minut. Dobrym pomysłem będzie dodanie do miski lub wanny również olejku eterycznego z lawendy czy oregano. Mają one właściwości odkażające, grzybobójcze i antybakteryjne. Jeżeli planujesz przeprowadzać pedicure regularnie, najlepiej będzie zaopatrzyć się w specjalną sól dedykowaną przygotowywaniu kąpieli dla stóp.

2. Ścieranie naskórka

Od noszenia zakrytego obuwia (zwłaszcza po zimie) na podeszwie stóp powstają suche zgrubienia. Usuń zrogowaciały naskórek: po wymoczeniu i osuszeniu skóry ręcznikiem zacznij ścieranie – użyj do tego specjalnej tarki lub frezarki elektrycznej. Jeśli nie jest on bardzo gruby i twardy, to możesz wykonać peeling. Po zabiegu opłucz stopy i wytrzyj je do sucha. Niektórzy zamiast tarek lub frezarek stosują pumeks naturalny, który dobrze sprawdza się w przypadku dużych ilości suchej i zrogowaciałej skóry.

3. Skórki

Zanim przejdziesz do paznokci, poodsuwaj skórki drewnianym patyczkiem. Grubsze i większe skórki trzeba będzie powycinać cążkami. Zanim przystąpisz do ich usuwania, najlepiej będzie posmarować miejsca, w których się znajdują, olejkiem do skórek lub dowolnym innym preparatem zmiękczającym – znacznie ułatwi to zadanie i sprawi, że będzie całkowicie bezbolesne.

4. Paznokcie

Skróć paznokcie i przepiłuj je delikatnie pilniczkiem w taki sposób, by całkowicie pozbyć się zadziorków. Paznokcie powinny być gładkie i przyjemne w dotyku na wszystkich krawędziach. Postaraj się też nadać im ładny kształt. Jeżeli masz problem z wrastającymi paznokciami, udaj się po poradę do podologa lub wybierz się na profesjonalny pedicure podologiczny. Tam uzyskasz specjalistyczną pomoc i pozbędziesz się problemu.

5. Odżywianie

Ostatnim etapem jest odżywianie skóry. Dzięki temu szybko się zregeneruje, a Twoje stopy będą gładkie i miękkie na dłużej. Wmasuj nawilżający lub regenerujący krem do stóp. Zanim włożysz skarpety i buty, pozwól mu dobrze się wchłonąć. Jeżeli nie chcesz czekać, krem lub maskę do stóp możesz nakładać na noc.

Jakie kosmetyki warto wykorzystać, gdy robimy pedicure męski?

Wśród podstawowych kosmetyków, które mogą okazać się przydatne podczas wykonywania pedicure'u, będzie z pewnością sól do zmiękczania stóp. Przykładem takiego produktu może być Gehwol Frische-Fussbad. Celem stosowania takiej soli jest oczyszczenie skóry, jej uelastycznienie i ułatwienie usuwania odcisków.
Po opracowaniu stóp powinniśmy zastosować odżywczą maskę. Powinna mieć ona o wiele bardziej treściwą konsystencję niż krem. W sklepach nierzadko można znaleźć nawet skarpetki, które wewnątrz pokryte są odżywczym produktem do zastosowania po zabiegu pedicure'u.
Ciekawym produktem, który również dostępny jest w takiej formie, są skarpetki złuszczające. Można użyć ich na kilka dni przez zaplanowanym pedicure'em w domu. Trzeba jednak wiedzieć, żeby nie stosować ich przed ważnymi okazjami lub sytuacjami, w których będziemy mieć odkryte stopy. Wynika to z tego, że przez kilka dni po ich zastosowaniu ma miejsce intensywne złuszczanie naskórka.
Podstawą jest oczywiście również krem do stóp, który najlepiej trzymać w łazience lub w szafeczce nocnej, by zawsze był pod ręką. Zanim znajdziemy krem, który idealnie odpowiada naszym potrzebom, zapewne minie trochę czasu, jednak jest to wysiłek warty efektu. Dąż do znalezienia kosmetyku, którego formuła, zapach i działanie będą odpowiednie dla Twojej skóry.
Jakie jeszcze produkty do stóp cieszą się powodzeniem? Przede wszystkim specjalne mydła przeciw poceniu się stóp, dezodoranty w najróżniejszej formie czy antybakteryjne wkładki do butów. W lecie wiele osób chwali sobie również talki i pudry czy odświeżające mgiełki w opakowaniu z atomizerem. Żeby wygładzić stopy, ale uzyskać bardziej subtelny efekt, niż po tarce czy pumeksie, dobrze sprawdzi się peeling.

Rodzaje kremów i masek do stóp dla mężczyzn

Wśród najpopularniejszych rodzajów kremów oraz masek do stóp można wymienić te opisywane jako:
  • odżywcze – czyli takie, które zawierają dużą ilość składników odżywczych. Najczęściej mają nieco bardziej treściwą konsystencję – gęstszą lub odrobinę tłustą;
  • nawilżające – które mogą, ale nie muszą pozostawiać na skórze wrażenia lepkości lub poczucia, że mamy nałożony kosmetyk na stopach. Ich zadaniem jest intensywne nawodnienie suchej skóry;
  • likwidujące nieprzyjemny zapach – wpływające na ograniczanie rozwijania się bakterii na stopach oraz przeciwdziałające ich poceniu się;
  • kojąco-łagodzące – sprawdzające się w szczególności u osób ze skórą wrażliwą. Niektóre kosmetyki z tej kategorii zawierają składniki rozgrzewające lub chłodzące i świetnie sprawdzają się u wszystkich osób wykonujących pracę stojącą.
  • Jakich składników szukać w kosmetykach do stóp?

    Jeżeli występują problemy z nadpotliwością stóp oraz skłonnością do zakażeń grzybiczych, trzeba szukać kosmetyków, które w składzie mają miętę, olejek z drzewa herbacianego, sole glinu, szałwię, oregano czy lawendę. Wszystkie te składniki ograniczają nadmierną potliwość skóry oraz mają działanie antygrzybiczne, antybakteryjne i oczyszczające.
    W przypadku stóp suchych lub zrogowaciałych najlepiej poszukiwać w kremach kwasu hialuronowego, gliceryny i pantenolu. Dobrze sprawdzi się również masło shea, które ma działanie silnie natłuszczające i może pomóc odbudować barierę hydrolipidową skóry. Obowiązkowym składnikiem w tego rodzaju kremach jest jednak jak najwyższa zawartość mocznika.
    Warto pamiętać, że nakładając kremy na mocno zrogowaciały, nieusunięty w sposób mechaniczny naskórek, prawdopodobnie nie przyniosą one pożądanych efektów. Najpierw należy opracować stopy po to, by substancje aktywne z kosmetyków mogły wniknąć w głąb skóry.

    Profesjonalny pedicure męski – cena

    Jeżeli samodzielnie wykonany w domu pedicure męski krok po kroku wciąż nie jest wystarczający, najlepszym pomysłem będzie udanie się na profesjonalny męski pedicure do kosmetyczki podologicznej. Zakres takiego zabiegu ustala się wspólnie ze specjalistą, ale pełny zabieg najczęściej obejmuje zmiękczenie skóry, opracowanie skórek, skrócenie paznokci, wyfrezowanie stóp i nałożenie kremu odżywiającego. Przy okazji często można taniej wykonać manicure męski w zestawie. Cena pedicure to zazwyczaj pomiędzy 100–130 złotych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!