Data publikacji:

Jaki samolot zdalnie sterowany dla początkujących wybrać?

Hobby to dla wielu osób jeden z najważniejszych aspektów życia, który pozwala oderwać się od codzienności i zajmuje całą uwagę. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się różne modele zdalnie sterowane, jednak to zdalnie sterowane samoloty przykuwają największą uwagę. 
jaki samolot zdalnie sterowany na początek
Samolot sterowany zdalnie to świetny sprzęt, z którego uciszą się fani modeli w różnym wieku. Obecnie w sklepach znaleźć można niezliczoną ilość modeli samolotów zdalnie sterowanych, które różnią się pod względem mechanizmu i sposobu działania. 
Jak zacząć, czyli jaki samolot zdalnie sterowany dla początkujących wybrać oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Z tymi pytaniami boryka się wiele osób, które chcąc wejść do fascynującego świata maszyn sterowanych zdalnie, nie wiedzą, od jakiego modelu zacząć. 
Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych, niezwykle ważnych informacji ułatwiających wybór zdalnie sterowanego samolotu, znaleźć można w artykule poniżej, dlatego warto zapoznać się z jego treścią. 

Samolot zdalnie sterowany – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybór odpowiedniego samolotu zdalnie sterowanego często nie jest łatwy, szczególnie wtedy, gdy musi dokonać go osoba stawiająca swoje pierwsze kroki w świecie tego typu sprzętów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając dla siebie idealny model samolotu?
Pierwszym punktem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest wersja samolotu. Można to rozpoznać po oznaczeniu skrótami: RTF, ARF oraz KIT. Niezwykle ważny jest także materiał, z którego model samolotu został wykonany. Najlepszym wyborem są samoloty wykonane z pianki EPP oraz balsy. Takie materiały sprawiają, że cała konstrukcja jest lekka, ale wytrzymała. Co więcej, samolot z takich materiałów łatwo naprawić, ponieważ zazwyczaj wystarczy skleić uszkodzone elementy klejem cyjanoakrylowym.
W sklepach z modelami znaleźć można modele wykonane z aluminium lub z włókna węglowego, jednak warto mieć na uwadze, że uszkodzenie tego typu samolotu jest nieodwracalne. Modele z takich materiałów polecane są doświadczonym osobom. 

Samolot zdalnie sterowany – jak czytać oznaczenia na opakowaniach?

Zestawy samolotów zdalnie sterowanych mogą mieć różne oznaczenia, co dla osób początkujących bywa sporym utrudnieniem. Pojawiają się wtedy pytania, co oznacza skrót opisujący dany zestaw.
Skrót RTF to inaczej Ready to Fly, co oznacza, że dany model jest gotowy do lotu. Samolot rc zdalnie sterowany oznaczony jako RTF został wcześniej wyposażony w silnik, mechanizmy niezbędne do sterowania, regulator do silnika oraz nadajniki i odbiorniki sterujące. W zestawie z samolotem RTF zazwyczaj znaleźć można także akumulator napędowy oraz dopasowaną do niego ładowarkę.
Osoby, które stawiają pierwsze kroki w świecie modeli zdalnie sterowanych samolotów, muszą wiedzieć, że chociaż RTF oznacza, że dany model jest gotowy do lotu, to nie należy brać tej informacji dosłownie. Zazwyczaj do takiego modelu samolotu przed startem należy wkleić dźwignie sterów oraz stateczniki.
Kolejny skrót, z jakim można się spotkać podczas wyboru samolotu zdalnie sterowanego, to ARF (Almost Ready to Fly), co można przetłumaczyć jako prawie gotowy do lotu. Na zestaw oznaczony w ten sposób składa się zazwyczaj model samolotu wyposażony w silnik, serwomechanizmy oraz regulator silnika.
Taka wersja samolotu zdalnie sterowanego zazwyczaj nie posiada akumulatora oraz ładowarki, a także brakuje nadajnika i odbiornika rc. Model ARF jest dobrym wyborem dla osób, które chcą wyposażyć swój samolot zdalnie sterowany w inny nadajnik rc.
Ostatnie oznaczenie, jakie można znaleźć na samolotach zdalnie sterowanych, to KIT. Taki skrót oznacza, że dany model samolotu rc nie posiada żadnego wyposażenia elektrycznego. Wówczas na taki zestaw składają się jedynie elementy konstrukcyjne samolotu, czyli skrzydła, kadłub, śmigło, stateczniki i popychacze.
Taki zestaw to idealna propozycja dla tych fanów maszyn zdalnie sterowanych, którzy pierwsze kroki w tym świecie mają już za sobą i są zaznajomieni z działaniem tego typu sprzętu.

Samoloty zdalnie sterowane elektrycznie czy spalinowe – najlepszy samolot na sterowanie dla początkujących

Wśród modeli samolotów zdalnie sterowanych znaleźć można różne wersje tych maszyn, jednak najpopularniejsze z nich to modele elektryczne oraz spalinowe. Czym różnią się te wersje modeli oraz który z nich wybrać na początek?
Zarówno samoloty elektryczne, jak i spalinowe cieszą się dużą popularnością i mają duże grono zwolenników. Samoloty z silnikiem elektrycznym wydają się być prostsze w obsłudze, ponieważ od użytkownika nie wymaga się regulacji oraz dodatkowej obsługi. Wśród modeli elektrycznych znaleźć można te z silnikiem szczotkowym oraz bezszczotkowym, czyli trójfazowe.
Wersje bezszczotkowe charakteryzują się dłuższą żywotnością, dlatego są najlepszym wyborem do samolotów zdalnie sterowanych. Takie wersje silników znaleźć można w wielu zestawach RTF. Silniki szczotkowe są montowane zazwyczaj w mniejszych i bardziej budżetowych wersjach modeli samolotów.
Silniki spalinowe swoją popularność zawdzięczają realistycznym odgłosom, jakie wydaje samolot zdalnie sterowany podczas pracy. To duża zaleta, dlatego wiele osób decyduje się na model z silnikiem spalinowym, a co więcej, silnik spalinowy pozwala utrzymać stałą moc motoru. Warto wziąć pod uwagę, że silniki spalinowe najczęściej montowane są w samolotach o większych rozmiarach.

Sterowany samolot – najpopularniejsze modele dla początkujących

Producenci samolotów zdalnie sterowanych stale wzbogacają rynek o nowe, ulepszone pozycje. Które z nich cieszą się największą popularnością wśród początkujących osób? Ranking samolotów przedstawia się następująco:
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!