Data publikacji:

Usuwanie rys z szyb – jak usunąć rysy z szyby?

Zarysowana przednia szyba w samochodzie to wbrew pozorom nie tak rzadki mankament. Gdy przyjrzysz się swojemu autu, z pewnością zauważysz koliste zarysowania, widoczne zwłaszcza pod słońce. Jak usunąć rysy z szyby? Nie jest to łatwe, dlatego sprawdź, jak zrobić to szybko i skutecznie.
usuwanie rys z szyb
Zmatowiona i zarysowana szyba w pierwszej chwili nie wydaje się problemem. Zniszczenia postępują stopniowo i wzrok kierowcy może się do nich przyzwyczaić. Wystarczy jednak przez chwilę skupić wzrok na zarysowanej szybie, by zauważyć, jak wiele refleksów świetlnych generuje. Dotyczy to nie tylko letnich, słonecznych dni, ale również jazdy po zmroku, gdy w przedniej szybie odbijają się światła samochodów jadących z naprzeciwka. Nie dość, że zmatowiona szyba ogranicza widoczność, to na dodatek obciąża wzrok oślepiającymi refleksami świetlnymi. Usuwanie rys z szyb nie jest łatwe, ale pozwala przywrócić im fabryczną przejrzystość.

Jak powstają rysy na przedniej szybie?

Rysy na przedniej szybie pojawiają się naturalnie podczas eksploatacji samochodu i trudno ich uniknąć. Można jednak w dużym stopniu ograniczyć zarysowanie szyby czołowej odpowiednią pielęgnacją samochodu. W jaki sposób powstają rysy na przedniej szybie? Winę za to ponoszą przede wszystkim ziarenka piasku, które zalegają na szybie i wycieraczkach. Głównym składnikiem piasku jest wszak kwarc, czyli bardzo twardy materiał, zdolny do zarysowania nawet twardego szkła szyb.
Podczas pracy wycieraczek kurz, drobne kamyki i wspomniany piasek przesuwają się po szybie, powodując zarysowania. Nie bez przyczyny najbardziej zmatowionym obszarem są łuki, po których poruszają się pióra wycieraczek. Aby jednak zminimalizować zniszczenia, warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich to oczywiście regularne mycie szyb samochodowych. Równie ważne jest to, by regularnie wymieniać pióra wycieraczek. Wszelkie uszczerbki sprzyjają gromadzeniu w nich zanieczyszczeń, które następnie zarysowują szybę. Zwracaj uwagę także na to, by zawsze mieć w zbiorniku dobrej jakości płyn do spryskiwaczy oraz czy dysze są drożne. Dysze powinny pokrywać płynem całą powierzchnię szyb. Praca wycieraczek na sucho mocno obija się na kondycji szkła.
Do zarysowań szyby dochodzi również podczas zimowego odśnieżania samochodu. Niedokładne oczyszczenie wycieraczek z lodu sprawi, że kryształki będą powoli odciskać piętno na szybie samochodowej. Spore znaczenie ma również sposób usuwania lodu. Najlepszym sposobem jest zabezpieczenie szyby czołowej matą lub rozpuszczenie lodu odmrażaczem do szyb. Siłowe zdrapywanie lodu bardzo często kończy się zarysowaniami, zwłaszcza gdy pod warstwą lodu znajdują się ziarenka piasku i kamienie. Co ciekawe, mosiężne skrobaczki do szyb mogą powodować mniej zniszczeń niż te plastikowe.

Czym usunąć rysy z szyb samochodowych?

O ile do lakieru stosuje się różnego rodzaju pasty polerskie, do usuwania rys z szyb samochodowych używa się tylko jednego, bardzo prostego preparatu – tlenku ceru. To biały proszek, z którego należy stworzyć zawiesinę w proporcji około 1 : 1. Po rozrobieniu tlenku ceru z wodą powinieneś uzyskać gęstą, jednolitą pastę. Zbyt rzadkie rozpuszczenie proszku sprawi, że pasta będzie chlapać podczas polerowania i zabrudzi sąsiednie elementy. Dostępne są również gotowe pasty na bazie tlenku ceru.
Drugim ważnym narzędziem jest maszyna polerska, najlepiej rotacyjna, z dyskiem polerskim oraz padem filcowym. Do polerowania szyb nie używa się padów gąbkowych oraz futer znanych z korekty lakieru. Usuwanie rys z szyb samochodowych wymaga bardzo dużej siły tnącej i przybory stosowane do renowacji lakieru nie przyniosłyby odpowiedniego skutku. Przygotuj również ściereczki mikrofibrowe, taśmę malarską, płyn do szyb oraz alkohol izopropylowy, którym wymyjesz resztki pasty.

Przygotowanie szyby samochodowej do polerowania

Przed rozpoczęciem polerowania należy dokładnie oczyścić powierzchnię szyby. Zalegające na niej kamyki, piasek czy wżery doprowadziłyby do ogromnych zniszczeń, gdyby dostały się pod talerz polerski. W pierwszej kolejności wymyj szybę płynem do szyb i sprawdź efekty. Jeśli na szybie znajdują się mocniej wżarte zabrudzenia, możesz usunąć je np. glinką samochodową. Po wszystkim dokładnie odtłuść szybę alkoholem izopropylowym, zwanym również izopropanolem czy IPĄ. Szyba powinna być całkowicie czysta, jałowa i chłodna. Uszczelki szyby zalep taśmą papierową, a sąsiednie elementy karoserii zakryj np. gazetami, ręcznikami lub ścierkami. Usuwanie tlenku ceru z karoserii mogłoby doprowadzić do zarysowań.

Jak usunąć z szyby rysy po wycieraczkach?

Polerowanie szyby czołowej tlenkiem ceru nie jest trudne, ale wymaga czasu. Nanieś pastę z tlenku ceru na pad filcowy i rozsmaruj ją po całej powierzchni. Ustaw niewielkie obroty, około 1000–1500, na maszynie polerskiej i powoli rozprowadź pastę na połówce przedniej szyby. Wykonuj pociągłe ruchy krzyżowe: góra–dół i lewo–prawo. Gdy rozprowadzisz pastę, zwiększ obroty do około 1500–2000, uważając na to, by pasta nie chlapała zbyt mocno. Wypracowuj ją powolnymi ruchami i pamiętaj, by nie przegrzewać szyby w jednym miejscu.
Na bieżąco kontroluj więc temperaturę szyby dłonią (w rękawiczkach, by nie pozostawiać tłustych osadów). Sprawdzaj też, czy na powierzchni filcu nie pojawiły się grudki z pasty, które mogłyby uszkodzić szybę. Gdy wypracujesz pastę, czyli stanie się sucha, przerwij polerowanie i nałóż świeżą porcję pasty. Przed tym jednak oczyść pad szczoteczką ze starej, zużytej pasty oraz spolerowanego szkła. Podczas pracy pasta cały czas powinna być wilgotna.
Gdy wykonasz kilka przejazdów maszyną polerską, przerwij pracę i oceń efekty. Wystarczy w tym celu wymyć niewielki fragment szyby czołowej alkoholem izopropylowym naniesionym na mikrofibrę. Jeśli drobne i średniej wielkości rysy w dalszym ciągu są widoczne, powtórz cały zabieg. Zrób to jednak dopiero w momencie, gdy szyba samochodu się schłodzi. Jeśli jednak pozostały jedynie pojedyncze, najgłębsze rysy lub szyba jest całkowicie gładka, wymyj szybę izopropanolem i ciesz się doskonałą widocznością. Od razu wymień też wycieraczki na nowe – szkoda od razu popsuć taki efekt.

Jak zabezpieczyć szybę samochodową przed zarysowaniem?

Cały zabieg polerowania trwa około 1–2 godziny i nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto od razu zabezpieczyć przednią szybę. Służy do tego preparat o nazwie niewidzialna wycieraczka. Po nałożeniu niewidzialnej wycieraczki na szybie powstanie bardzo cienka powłoka o wysokiej twardości, podobna do powłoki ceramicznej nakładanej na lakier.
Dodatkowo niewidzialna wycieraczka sprawi, że rzadziej skorzystasz ze zwykłych wycieraczek samochodowych, a zatem zmniejszy się ryzyko ponownego zarysowania szyb. Niewidzialna wycieraczka ma efekt hydrofobowy, a zatem powoduje samoczynny zrzut wody z szyby. Deszcz nie zalega więc na szybie taflą ograniczającą widoczność, a spływa wąskimi strużkami. Już przy prędkości około 60 km/h krople deszczu spływają same pod wpływem pędu wiatru i korzystanie z wycieraczek jest zbędne. To rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się na długich, autostradowych trasach.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik