Data modyfikacji:

Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Męski strój na rozmowę o pracę


Podczas rozmowy o pracę niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie, jakie wywrze się na pracodawcy. Składa się na nie znacznie więcej czynników niż jedynie ciekawe CV oraz udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Równie istotne jest zaprezentowanie eleganckiego, schludnego stroju. Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Sprawdź, czy zawsze musisz zakładać garnitur i co możesz założyć zamiast niego.
rozmowa o pracę

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?


Przez lata utarło się, że na rozmowę o pracę powinno zakładać się garnitur, jednak nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Panowie mogą założyć równie dobrze inne ubrania, dzięki którym będą prezentować się schludnie i stosownie do okoliczności. W przypadku aplikowania na stanowiska związane z pracą fizyczną wystarczy, że założy się koszulę i casualową marynarkę lub elegancki sweter. Jeśli szuka się pracy w branży rozrywkowej lub kreatywnej, można postawić na większą dowolność. Mężczyźni w takich przypadkach mogą zdecydować się nawet na jeansy i podkoszulek, jeśli dana firma stawia na luźny styl i łamie konwenanse. Jest to jednak wyjątek od reguły. Zatem jak się ubrać na rozmowę o pracę na większość stanowisk?

Kiedy założyć garnitur na rozmowę o pracę?


Garnitur to formalny, elegancki męski strój. Czy powinno zakładać się go na rozmowę o pracę? Jeśli aplikuje się na wysokie stanowiska kierownicze, na których garnitur jest codziennym uniformem do pracy, w dniu rozmowy kwalifikacyjnej powinno się bezwzględnie wybrać właśnie taki strój. Trudno wyobrazić sobie, by osoba obejmująca jedno z najważniejszych stanowisk w firmie, wybrała ubranie w casualowym stylu lub zwykłą koszulę.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę w kancelarii lub firmie zajmującej się doradztwem podatkowym? Dobrym wyborem jest klasyczny garnitur w kolorze grafitowym, ciemnoszarym, czarnym lub granatowym. Jasne garnitury lepiej zostawić na inne okazje. W przypadku koszuli warto zdecydować się na klasykę - model biały lub niebieski to bezpieczna, ponadczasowa propozycja. Do takiego połączenia pasuje krawat w tradycyjnym kolorze.

O czym jeszcze pamiętać, gdy zakłada się garnitur? Warto zastosować zasady, które obowiązują nie tylko, gdy szuka się porad, jak się ubrać na rozmowę o prace. Do stroju powinno się dobrać eleganckie spinki do koszuli oraz skórzane buty. Powinno się zabrać ze sobą gąbkę lub chusteczkę do czyszczenia obuwia, dzięki której usunie się zabrudzenia, które powstały w drodze na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli rozmowa odbywa się w upalny dzień, nie powinno się rezygnować z marynarki. Można ubrać pod nią cieńszą, przewiewną koszulę z naturalnych włókien, jednak zdejmowanie marynarki jest w złym guście. W zimowe dni, na garnitur można założyć elegancki płaszcz. Ciepłe kozaki przed wejściem na rozmowę kwalifikacyjną powinno się zmienić na lżejsze obuwie skórzane, podobnie jak robi się to w operze przed rozpoczęciem spektaklu.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjna do biura?


Jeżeli aplikuje się na stanowisko biurowe, np. w dziale przygotowania produkcji, w biurze obsługi klienta lub w urzędzie, można pozwolić sobie na nieco mniej formalny strój. Bez przeszkód można postawić na materiałowe, eleganckie spodnie, do których dobierze się marynarkę i białą lub niebieską koszulę. Krawat nie jest konieczny. Jeśli jest chłodno, zamiast marynarki na koszulę można zarzucić cieplejszy, rozpinany sweter. W ciepłe dni można zrezygnować z marynarki i przyjść na rozmowę o pracę w samej eleganckiej koszuli.

W przypadku rozmowy o pracę na stanowisko biurowe, powinno się zwrócić szczególną uwagę na dobór koszuli. Koszule w nonszalanckie wzory i w niestandardowych kolorach są złym wyborem. Klasyczne koszule białe i niebieskie są najbezpieczniejsze, zarówno gdy łączy się je z garniturem, jak i gdy zakłada się je do mniej formalnych stylizacji. Koszula powinna być idealnie czysta i wyprasowana, bez nieeleganckich kantów na rękawach oraz dopasowana do sylwetki mężczyzny. Szczupli panowie powinni stawiać na modele slim, natomiast tężsi - na luźniejsze fasony, które ukrywają nadprogramowe kilogramy.

Rozmowa o pracę - jak się ubrać w czasie upałów?


Jak ubrać się na rozmowę o prace, gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza? W upalne dni powinno się nosić przewiewną, elegancką odzież z naturalnych włókien. Dzięki niej uniknie się przykrych niespodzianek w postaci plam potu na syntetycznej tkaninie, które mogą pojawiać się zwłaszcza w stresowych sytuacjach. Dodatkowo powinno się bezwzględnie przestrzegać zasady noszenia pełnego obuwia. Sandały są nieodpowiednie na rozmowę o pracę. Zamiast nich wskazane jest zakładanie eleganckich, skórzanych mokasynów.

Dni z wysokimi temperaturami nie są usprawiedliwieniem do zakładania krótkich spodni na rozmowę o pracę. Panowie powinni zawsze przestrzegać zasady, że w oficjalnych sytuacjach nosi się spodnie długie. Krótkie nogawki są przeznaczone wyłącznie na wakacyjne wycieczki i wyjazdy. Dotyczy to również rękawów w koszuli. Krótki rękaw jest odpowiedni tylko na nieoficjalne wyjścia.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej?


Mężczyźni, którzy chcą otrzymać posadę w firmie produkcyjnej, w sklepie lub magazynie, mogą pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Garnitur lub biała koszula z krawatem nie są w ich przypadku obowiązkowe. Obligatoryjna jest jednak zasada schludności. Czysta, wyprasowana odzież powinna być normą, podobnie jak wyczyszczone, przycięte paznokcie, ogolona twarz i ułożona fryzura. Nawet w przypadku pracy fizycznej powinno się zachować kulturę osobistą, która jest dla przyszłego pracodawcy znakiem, że aplikujący poważnie podchodzi do obowiązków.

Co ważne, w przypadku stanowisk dla pracowników fizycznych, panowie mogą założyć dowolną koszulę - w niebieską kratę, w paski lub inny klasyczny wzór. Taką koszulę można bez przeszkód połączyć nawet z jeansami i prostym swetrem. Dopuszczalne jest nawet założenie miejskiego lub sportowego obuwia, zwłaszcza gdy podczas rozmowy pracodawca zamierza pokazać magazyn lub oprowadzić nowego pracownika po hali produkcyjnej. Przed rozmową warto jednak zapytać, gdzie odbędzie się spotkanie, by uniknąć faux pas.
Autor: Monika Kocher