Data modyfikacji:

Kompletujemy wyprawkę na… siłownię! Jakie rzeczy musisz kupić przed pierwszym treningiem?

Młodsi wybierają się do szkoły, starsi wykupują karnet na siłownię. Po wakacyjnej poezji imprez i błogich urlopów, musi wszak pojawić się proza treningowego reżimu. Wszystko po to, by nieco poprawić pourlopową formę i kondycję. Dziś skompletujemy wyprawkę, która pozwoli Ci wkroczyć na salę treningową bez wstydu. Co powinieneś wziąć ze sobą do klubu fitness?

Jakie spodnie na siłownię wybrać?


Zaczniemy od dołu, bo wybór spodni może przysporzyć Ci niemałego problemu. Często bowiem widać na siłowni osoby ćwiczące w zwykłych szortach lub dżinsowych spodenkach W obu przypadkach pojawia się ten sam problem – ograniczenie ruchów. Rzeczą podstawową jest to, aby spodnie utrzymywały się na pasie podczas wykonywania ćwiczeń i w żaden sposób nie krępowały ruchów. Zwykłe szorty będą zazwyczaj zbyt ciasne, co doprowadzi do niebezpiecznego, grążącego poważną kontuzją podwinięcia miednicy w trakcie wykonywania przysiadów oraz innych ćwiczeń wymagających schylania.

Spodnie na siłownię powinny być więc luźne lub, w przypadku przylegających legginsów, elastyczne. Czy zdecydujesz się na krótkie, czy długie – Twój wybór. Te drugie mają jednak sporą przewagę, bowiem pozwalają dogrzać mięśnie, co bardzo pomaga w treningu nóg. Unikaj grubych bawełnianych dresów, bo przykry zapach potu pojawi się zanim jeszcze skończysz rozgrzewkę.

Jaką koszulkę wybrać na siłownię?


Czy koszulka, w której ćwiczysz na siłowni, ma w ogóle znacznie? Ogromne! Z doświadczenia wiemy, że zwykłe bawełniane t-shirty zupełnie się do tego nie nadają. Momentalnie chłoną pot i już po chwili na plecach pojawia się ogromna mokra plama. Znacznie lepszym wyborem są syntetyczne ubrania sportowe, doskonale radzące sobie z potem. Odprowadzają pot, a drobne otwory wentylacyjne pozwalają na przewietrzenie ciała. Dodatkowo nie kleją się do skóry, co podnosi wygodę treningu. Materiały, z których wykonywane są ubrania na siłownię to m.in. poliester, poliamid czy polipropylen. 

Jakie buty na siłownię wybrać?


Przyjdźmy teraz do butów, z którymi istnieje podobny problem. Wiele osób wybiera buty do biegania, które są doskonałe, ale… do biegania! Na siłowni priorytetem jest stabilizacja stopy i możliwość oparcia jej na twardym podłożu. Unikaj więc obuwia na miękkiej podeszwie, która dobrze amortyzuje w czasie biegu, jednak nie daje stabilizacji podczas wykonywania ćwiczeń. Wybierz buty sportowe o twardej, równej podeszwie. Najlepiej, jeśli będą posiadały także wywietrzniki zapobiegające poceniu się stopy. Jeśli zamierzasz robić ciężkie przysiady, warto zastanowić się nad zakupem tzw. powerliftów, czyli butów z podniesioną piętą, które umożliwiają wykonanie głębszego, poprawnego techniczne przysiadu. Odradzamy zaś klapki, które z pewnością dojrzysz je na niejednej siłowni.

Jaką torbę na siłownię wybrać?


Przede wszystkim – nie za małą. Musisz wszak do niej zmieścić strój treningowy, buty na zmianę, klapki, ręcznik, butelkę z wodą i kilka innych drobiazgów. I to z myślą o drobiazgach zwróć uwagę na to, by torba miała dodatkową, osobną kieszeń. Niektóre torby na siłownię posiadają także odizolowaną przegrodę na buty. Warto skorzystać z jej dobrodziejstw, bo po intensywnej jednostce treningowej zapach obuwia może nie napawać optymizmem. 

Co do materiału, dużą pokusą są skórzane, eleganckie torby sportowe. Choć zwykle jesteśmy przychylni naturalnej skórze i zachęcamy do jej używania, w przypadku torby na siłownię nie sprawdzi się ona najlepiej. Skóra łatwo chłonie pot, brud oraz przykre zapachy towarzyszące gromadzonym w niej ubraniom. Ponadto źle radzi sobie z wilgocią, a mokre ubrania to nie rzadkość. Lepiej więc skorzystać z fitnessowej klasyki, czyli torby sportowej wykonanej z syntetycznych materiałów.

Szukając idealnej torby na siłownię, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyposażona w przegrody, które zdecydowanie ułatwią życie. Jedną z nich jest specjalna kieszeń na buty. Dzięki niej nie pobrudzimy rzeczy i sprawnie wyciągniemy obuwie na zmianę. Taka przegroda doskonale sprawdzi się również jako miejsce do odseparowania nieświeżych ubrań po treningu. Kieszeń z siatką pozwoli na przechowanie pod ręką karty wejściowej na siłownię czy chusteczek higienicznych. Mała kieszeń w środku pozwoli na przechowanie rzeczy na siłownię (takich jak np. dowód osobisty, klucze do mieszkania), które nie powinny być w zasięgu wzroku innych osób.

Co jeszcze warto wziąć na siłownię?


W wielu klubach podstawą skutecznego zamknięcia szafki w szatni jest kłódka. Nie powinna być zbyt mała, bo wówczas nie zadziała mechanizm zamykający. Wybierz kłódkę o średnicy trzpienia większej niż 5 mm. Zawsze też możesz się wcześniej upewnić, jaki rodzaj zamknięcia szafek jest w siłowni, do której zamierzasz uczęszczać Jeśli w wybranym przez Ciebie klubie fitness są kluczyki lub chipy, nie musisz sobie tym zawracać głowy.

Innym niezbędnym elementem na siłowni jest ręcznik. Najlepiej, jeśli będzie on wykonany z mikrofibry, która jest lekka i szybko wysycha. Wybierz nie tylko ten kąpielowy, lecz również niewielki ręcznik, który rozłożysz na zajmowanym przez siebie sprzęcie. Dzięki temu nie pozostawisz na stanowiskach i ławeczkach plam potu. To podstawa higieny na siłowni, o której, niestety, wielu użytkowników zapomina.Polecamy także jeszcze jeden malutki ręcznik do wycierania potu z czoła! Zapewni ci komfort podczas wyjątkowo intensywnej sesji treningowej.

Mały ręcznik do wycierania potu z czoła możesz zastąpić frotką, która założysz na nadgarstek. To niewyczuwalny i przydatny gadżet wart kilka złotych, a zdecydowanie usprawniający codzienne treningi. Oprócz tego, też ze względów higienicznych, weź ze sobą klapki, w których wykąpiesz się pod prysznicem. Dobrze, jeśli mają podeszwę, która jest antypoślizgowa, dzięki czemu nie poślizgniesz się i nie narazisz na kontuzję. 

Przyda ci się także butelka z wodą. Nie polecamy jednak zaśmiecania środowiska jednorazowymi butelkami wykonanymi z plastiku! Koniecznie zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku. Takie naczynie sprawdzi się nie tylko podczas ćwiczeń na siłowni, ale także na co dzień, np. w podróży lub w pracy. Jeśli nie przepadasz za smakiem wody z kranu lub masz wątpliwości co do jej jakości, zaopatrz się w butelkę z filtrem oczyszczającym. Wystarczy wlać do niej wodę, a specjalny dysk lub rodzaj pojemniczka oczyści ją z zanieczyszczeń. Pamiętaj jednak, że filtr najpóźniej po około kwartale należy wymienić.

Własna mata do ćwiczeń to natomiast dobre rozwiązanie, jeśli nie przepadasz za korzystaniem z tych, które udostępnia siłownia. Zawsze masz też pewność, że nikt inny z niej nie korzystał i jest ona dokładnie taka, jakiej ty potrzebujesz. Ponadto taka mata przyda ci się również w domu – nie tylko do rozciągania w domowym zaciszu, ale także do leżenia lub leczniczych masaży.

Ostatnim elementem, który polecimy w dzisiejszym artykule, są rękawiczki. Nie są niezbędne, ale mogą pomóc zachować dłonie w dobrym stanie. Zdarta skóra podczas wykonywania martwego ciągu to chleb powszedni. Od biedy wystarczą rękawiczki rowerowe, ale najlepsze są specjalne rękawiczki treningowe, wyposażone w pasek stabilizujący nadgarstki.

Po skompletowaniu ekwipunku możesz śmiało ruszać na pierwszy trening. Wybierając dobry strój oraz sprzęt na siłownię, nie będziesz musiał się przejmować potem cieknącym po plecach, klejącymi się do nóg spodniami lub plamami pozostawianymi na maszynach treningowych. Zapewniamy, że warto oszczędzić sobie tego wstydu.

Autorzy: Szymon Sonik i Agnieszka Ragus