Data modyfikacji:

Kurtka pikowana męska – dlaczego powinieneś ją mieć?

Kurtka pikowana to klasyka jesiennej elegancji! Występuje ona w wielu wersjach,a jej najbardziej popularnymi modelami są oczywiście: husky i bomber jacket. Tego typu kurtka będzie idealnym rozwiązaniem podczas przejściowych pór roku.

Pikowanie jest techniką szycia, która polega na łączeniu ze sobą dwóch warstw tkanin. Pomiędzy nimi znajduje się najczęściej pianka poliestrowa lub puch, która pełni funkcję ocieplającą. Sama metoda zszywania ze sobą tkanin może być bardzo różnorodna, jednakże najczęściej spotykanymi pikowaniami są te w "karo". Większość kurtek męskich pikowanych wykonana jest z poliestrów lub poliamidów. Na rynku znajdziemy również modele stworzone z flaneli (niestety ta miękka tkanina jest wciąż niedoceniana przez większość producentów). Pikowania od wielu lat cieszą się dużym powodzeniem i nic nie wskazuje na to, że taki stan zmieni się w najbliższym czasie. Dlaczego? Kurtka pikowana męska łączy w sobie elegancję i wygodę, dzięki czemu może być połączona zarówno z marynarkami, jak i jeansami lub bojówkami męskimi. Ponadto sama technika szycia powoduje, że kurtka  cechuje się dużą wytrzymałością na zimno. Jesień lub wczesna wiosna są takimi porami roku, podczas których nie zawsze do końca wiemy, w jaki sposób powinniśmy się ubrać; raz jest zimno, a raz gorąco. O ile zimowe płaszcze będą za grube i za ciężkie, a trencz za cienki – to w tym przypadku kurtka pikowana sprawdzi się idealnie.

Kurtka pikowana w typie husky i barbou

Kurtka pikowana męska w typie husky (nazywana również kufajką) powstała za sprawą Steve'a Guylasa. Ten emerytowany pułkownik i zarazem wielbiciel myślistwa osiedlił się w latach 70. w hrabstwie Suffolk. Dawny projektant odzieży wojskowej zaczął szyć kurtki, które miały cechować się: wygodą i ochroną przed zimnem. Guylas swoją odzież zaczął nazywać od rasy psa, który mu towarzyszył podczas polowań – "husky"  Odzienie wierzchnie szybko zaczęło być popularne wśród znajomych byłego pułkownika, a potem trafiło na dwór pary królewskiej. Od tamtego momentu  kurtka pikowana na stałe zagościła w świecie mody. Okazała się ona na tyle popularna we Włoszech, że projektant postanowił sprzedać swoją firmę właśnie do tego kraju. Z kolei wśród Brytyjczyków najsławniejszą kurtką pikowaną męską jest ta w typie Barbou. W odróżnieniu od husky wyróżnia się ona sztruksowym kołnierzem, połyskującym materiałem oraz podszewką w kratę. Na polskich ulicach o wiele częściej spotkamy odzienie wierzchnie w typie husky. Równie popularnymi kurtkami męskimi pikowanymi będą również te puchowe (w wersji zimowej), z kapturem oraz w typie bomberki.


Początkowo kurtka męska pikowana występowała przede wszystkim w kolorze zielonym oraz granatowym. Choć jej rodowód jest sportowy, to ten typ odzienia wierzchniego idealnie sprawdzi się w stylizacjach miejskich. Prosty fason kurtki pasować będzie do koszul, sportowych garniturów, jak i typowo casualowych stylizacji. Tym, co niektórych mężczyzn może zniechęcić do wyboru kurtki pikowanej, jest jej duża optyczna objętość. Wiele osób obawia się, że po jej założeniu będzie wyglądać jak "kula". W tym przypadku nie ma innej rady niż przymierzanie poszczególnych modeli. Bo choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że bardziej korpulentny mężczyzna w puchówce może wyglądać niekorzystnie, to niekoniecznie taki efekt musi być przy wyborze bomberki lub husky. Z całą pewnością kurtka pikowana męska dodaje objętości, przez co najlepiej będzie prezentować  się na osobach szczupłych.


Kurtka męska pikowana - jak nosić?

Kurtka męska pikowana dzięki swojej funkcjonalności dobrze sprawdzi się w stylizacjach na co dzień.  Zieloną husky możesz połączyć z niebieską koszulą w kratę oraz granatowymi chinosami. Do takiego zestawu dołącz brązowe trzewiki za kostkę, a także bawełnianą czapkę. Podobną stylizacją będzie granatowa kurtka pikowana męska wraz z czerwoną koszulą w kratę, czarnymi chinosami oraz sztybletami męskimi.

Kurtka pikowana sprawdzi się równie dobrze w bardziej eleganckich zestawach. Pod spód kurtki załóż białą koszulą i szare spodnie w kant. Do takiej stylizacji pasować będą skórzane derby. Bez obaw możesz także do pikowań dopasować marynarkę męską. W tym wypadku pamiętaj, aby marynarka nie wystawała długością poza kurtkę! Z kolei Barbou idealnie sprawdzi się do zestawów w stylu brytyjskim! Kurtkę męską pikowaną połącz z wełnianymi brązowymi spodniami, granatową marynarkę w kratę i koszulą w kolorze bordo.


W okresie jesiennym warto taką kurtkę zestawiać z różnokolorowymi swetrami; zarówno w typie kardiganów, jak i tych prostych wkładanych przez głowę. Ciemną kurtkę pikowaną możesz połączyć  ze spodniami w bordo i granatowym swetrem. A gdyby zestawić taką kurtką z  pomarańczowym swetrem i spodniami w kolorze khaki? Podobnie ciekawą stylizacją mogłoby się okazać zestawienie swetra w kolorze żółci, zwykłych jeansów męskich i jasnej  kurtki pikowanej męskiej.