Jak zawiązać muchę?
Przed przystąpieniem do pierwszego wiązania, warto przygotować się na to, że prawdopodobnie nie uda się za pierwszym razem. Nie należy się jednak zniechęcać, tylko poćwiczyć parę razy. Muchę można wiązać na kilka sposobów, dlatego każdy może znaleźć taki, który dla niego będzie łatwiejszy. Warto obejrzeć instruktażowe filmy, które na pewno ułatwią naukę.
Przystępując do wiązania, najlepiej założyć koszulę i stanąć przed lustrem. Kołnierz koszuli zadzieramy do góry i zapinamy ją do ostatniego guzika. Muszkę zawieszamy na szyi i wyciągamy jej dwa końce przed siebie. Koniec w lewej dłoni niech znajduje się o centymetr lub dwa niżej niż koniec w prawej dłoni.
Krzyżujemy końce tak, by ten z lewej strony znalazł się na górze, a następnie przewijamy go w miejscu skrzyżowania, przekładając go do góry pod brodą. Miejsce, gdzie oba końce się przecinają, jest teraz naszym punktem centralnym, w którym powinna znajdować się nasza mucha, musimy uważać, by go nie przemieścić. W tym momencie zaczynamy kształtować węzeł.
Prawy koniec zwijamy tak jakbyśmy chcieli złożyć go na pół. Opuszczamy na niego lewą końcówkę, tak by stworzyły coś na kształt krawatu. Lewą końcówkę zaginamy na wysokości środka skrzydełka i przeciągamy pod prawym końcem, zwierając węzeł.
Dokonujemy ostatecznych poprawek i mucha jest zawiązana. Powtarzamy, aż uda nam się zawiązać perfekcyjną muchę.