Data publikacji:

Mucha męska – klasyczny dodatek, który wraca do łask

Mucha męska z każdym rokiem zyskuje na popularności wśród mężczyzn. Niestety niektórym panom wciąż kojarzy się z nieco staromodnymi profesorami z Oxfordu lub... politykami! A to wszystko za sprawą tego, że osoby noszące muchę uważane są za pewne siebie oraz stałe w swoich poglądach. Ten element męskiej garderoby będzie pasować zarówno do formalnego garnituru, jak i casualowej koszuli.
mucha
Nosząc muchę, nie musisz być konserwatystą. Wręcz przeciwnie – coraz więcej mężczyzn dostrzega w niej oryginalny, a zarazem klasyczny dodatek, który potrafi całkowicie odmienić stylizację.

Rodzaje much męskich

Tradycyjna mucha powinna być wiązana przez nas samodzielnie. Jednak tak jak w przypadku krawatu, również tutaj wymyślono sposoby, by pominąć ten krok. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej koordynacji lub nie masz czasu, by się tego nauczyć, możesz wybrać jeden z szybszych sposobów.
Najprostsza w założeniu jest mucha na klipsie. Materiał jest przymocowany do klipsu w kształcie łuku, który następnie przypinamy do kołnierza koszuli. Takiej muchy nie możemy jednak regulować i bardzo łatwo się zsuwa, dlatego jeśli wybieramy się na bardzo ważne i uroczyste wydarzenie, lepiej nie wybierać tego rozwiązania.
Dużo lepiej sprawdzi się wstępnie związana mucha, przyszyta do regulowanego paska, który zakładamy na szyje. Na pierwszy rzut oka nie można odróżnić jej od wiązanej muchy. Nie zsuwa się, mucha zawsze zachowuje swój kształt, a pasek można łatwo dopasować. Jednak jeśli się poluzuje lub rozciągnie, będzie nieestetycznie odstawać od szyi.
Wiązanie muchy samodzielnie wymaga trochę wprawy, jednak warto nabyć tę umiejętność. Możemy wtedy bardzo dobrze dopasować muszkę do naszej szyi. Wygląda to najładniej i najbardziej klasycznie. Daje również możliwość, by wiązać ją na kilka sposobów i dopasowywać do konkretnego ubioru.

Mucha a typ koszuli – wersja oficjalna

Przy wyborze koszuli do muchy męskiej powinniśmy kierować się przede wszystkim typem kołnierzyka. Formalna okazja wymagać będzie zupełnie innej koszuli i stroju niż ta bardziej casualowa. Zakładając smoking, powinniśmy wybrać koszulę z klasycznym kołnierzykiem (kent) i krytą plisą - taką, która zakrywa guziki. Łamany kołnierzyk idealnie podkreśla wyjątkowość muchy i nadaje jej eleganckiego wydźwięku.
Z kolei mucha do garnituru wymaga założenia koszuli z kołnierzykiem półwłoskim. W tym przypadku płaska plisa będzie również dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że mucha męska powinna być proporcjonalna do wybranego przez nas kołnierzyka! Każde odchylenie w tej sferze będzie niemal od razu zauważalne.

Mucha a typ koszuli – wersja casual

O wiele częściej będziemy zastanawiać się nad tym, jaką koszulę należy wybrać do codziennego noszenia muchy. W tego typu casualowych stylizacjach sprawdzi się np. koszula z kołnierzykiem button-down.
Nigdy nie zakładajmy koszuli z kołnierzykiem włoskim, która przeznaczona jest raczej do krawata niż muchy męskiej. Należy także pamiętać o tym, aby rozmiar kołnierzyka i muchy pasował do wymiarów naszej głowy. W przeciwnym przypadku jesteśmy skazani na dość groteskowy wygląd.

Wzór i kolor – na co zwrócić uwagę?

Na rynku znajduje się duży wybór much męskich – od jednolitych kolorystycznie, aż po wzory z postaciami z bajek. Różne są też rodzaje materiałów, z których wykonany jest ten element garderoby. Dlatego też najlepiej, aby mucha do garnituru była z jedwabiu lub satyny. Na oficjalnych spotkaniach sprawdzi się klasyczna czerń lub biel. Wybór innego koloru wydaje się dość ryzykowny.
W stylizacjach casualowych możemy pozwolić sobie na wiele więcej. Mucha męska może być wykonana z wełny (wersja bardziej szykowna) lub tweedu. Kolor zależny jest wyłącznie od koszuli i marynarki, którą chcemy na siebie włożyć.
Nie trzeba chyba nikomu również mówić, że poszczególne wzory i kolory muchy budują także nasz wizerunek. Jeżeli nie chcemy być postrzegani jako ekscentrycy, to darujmy sobie print ze zwierzętami lub innymi oryginalnymi wzorami. Tego typu mucha do garnituru – zdecydowanie odpada.
Jednakże to nie oznacza, że mucha w grochy lub kotwicę powinna iść w odstawkę. Wszystko zależy od okazji i miejsca, w którym będziemy się znajdować. Wzór muchy nie powinien być raczej nachalny, ale wkomponowywać się w nasz zestaw. Niech będzie ciekawym urozmaiceniem nadającym oryginalności naszej stylizacji.

Jak zawiązać muchę?

Przed przystąpieniem do pierwszego wiązania, warto przygotować się na to, że prawdopodobnie nie uda się za pierwszym razem. Nie należy się jednak zniechęcać, tylko poćwiczyć parę razy. Muchę można wiązać na kilka sposobów, dlatego każdy może znaleźć taki, który dla niego będzie łatwiejszy. Warto obejrzeć instruktażowe filmy, które na pewno ułatwią naukę.
Przystępując do wiązania, najlepiej założyć koszulę i stanąć przed lustrem. Kołnierz koszuli zadzieramy do góry i zapinamy ją do ostatniego guzika. Muszkę zawieszamy na szyi i wyciągamy jej dwa końce przed siebie. Koniec w lewej dłoni niech znajduje się o centymetr lub dwa niżej niż koniec w prawej dłoni.
Krzyżujemy końce tak, by ten z lewej strony znalazł się na górze, a następnie przewijamy go w miejscu skrzyżowania, przekładając go do góry pod brodą. Miejsce, gdzie oba końce się przecinają, jest teraz naszym punktem centralnym, w którym powinna znajdować się nasza mucha, musimy uważać, by go nie przemieścić. W tym momencie zaczynamy kształtować węzeł.
Prawy koniec zwijamy tak jakbyśmy chcieli złożyć go na pół. Opuszczamy na niego lewą końcówkę, tak by stworzyły coś na kształt krawatu. Lewą końcówkę zaginamy na wysokości środka skrzydełka i przeciągamy pod prawym końcem, zwierając węzeł.
Dokonujemy ostatecznych poprawek i mucha jest zawiązana. Powtarzamy, aż uda nam się zawiązać perfekcyjną muchę.

Dlaczego warto postawić na muchę?

Mucha przyciąga wzrok, wyróżnia z tłumu i podkreśla styl. To dodatek, który mówi: „Znam zasady, ale nie boję się ich łamać”. Choć przez lata przypisywano jej konserwatywny charakter, dziś się to zmienia. Coraz więcej mężczyzn nosi muchy do dżinsów, kardiganów, a nawet T-shirtów (w bardziej modowych zestawach). Jeśli więc masz w szafie tylko krawaty – czas to zmienić.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo