Data modyfikacji:

Savoir–vivre za kierownicą – jak dżentelmen powinien zachowywać się na drodze?

Dżentelmenem się nie bywa, dżentelmenem się jest – w każdej sytuacji. Dotyczy to także prowadzenia samochodu. Jak zachować się z klasą na drodze i jak reagować na trudne sytuacje? Oto 10 zasad, których dżentelmen musi dopilnować za kierownicą.

1. Nie ścigaj się z innymi


Ściganie się i pokazywanie czyj samochód napędzany jest przez większą liczbę koni mechanicznych to rzecz, która nie przystoi dżentelmenowi. Jest dziecinna i świadczy o niedojrzałości emocjonalnej. Takiego wizerunku warto się wystrzegać, zwłaszcza że nadmierna prędkość jest jednym z najczęstszych powodów wypadków. Oczywiście nie ma nic złego w jeżdżeniu samochodem z mocnym silnikiem. Nie trzeba jednak tego pokazywać na każdym skrzyżowaniu.

2. Pamiętaj o jeździe na suwak


Zmorą polskich dróg jest nieumiejętność jazdy na zwężeniu pasów. Niemal zawsze pojawi się szeryf, który zablokuje oba pasy drogi, uniemożliwiając skuteczne rozładowanie korków na wcześniejszych skrzyżowaniach. Złotą zasadą drogowego savoir – vivre jest jazda na suwak, która powinna wejść Ci w krew. Przepuszczając się naprzemiennie na obu pasach zachowamy płynność jazdy i nie spowodujemy paraliżu drogowego. To zwykła uprzejmość, która pomaga w rozładowaniu korków. Tylko dlaczego tak mało osób o tej zasadzie pamięta?

3. Zachowuj odpowiednią odległość


Jazda „na zderzaku” poprzedzającego nas samochodu jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna. TO wystarczający powód, by walczyć z tym zjawiskiem. Nie można jednak zapomnieć, że jest to także nieeleganckie i nie przystoi mężczyźnie z klasą. Wywierana przez krewkiego kierowcę presja w wielu sytuacjach prowadzi do wypadku, gdyż widok samochodu napierającego na zderzak sprawia, iż trudno skupić się na jeździe i obserwacji drogi.

4. Nie trąb


W innych krajach, np. we Włoszech, klakson traktowany jest niczym komunikator i jego używanie nie budzi zdziwienia. To wyraz południowoeuropejskiego temperamentu. W Polsce jednak dźwięk klaksonu traktowany jest zgoła inaczej i najczęściej budzi agresję. Używaj go tylko wtedy, gdy to konieczne. Trąbienie na kierowcę, który spóźnia się dwie sekundy z ruszeniem to wyraz małostkowości i braku klasy. 

5. Nie blokuj lewego pasa


Według kodeksu drogowego powinniśmy jeździć tak, by utrzymywać się możliwie najbliżej prawej strony. Wielu kierowców uporczywie trzyma się zaś lewego pasa, argumentując to lepszym stanem nawierzchni czy chęcią skrętu w lewo za parę kilometrów. Jeśli nie chcesz być odebranym jako arogant i egoista, zjedź na prawy pas i lewy zostaw wolny – służy do wyprzedzania.

5. Nie utrudniaj wyjazdu innym kierowcom


Pamiętasz swoją przejażdżkę po odebraniu prawa jazdy? To była ekscytująca ale i stresująca podróż. Każdego roku na drogach pojawiają się tysiące takich osób, dlatego rolą dżentelmena jest ułatwić im naukę jazdy. Ułatw wyjazd mniej doświadczonemu kierowcy i przepuść go, gdy widzisz że ma problem z włączeniem się do ruchu. To dla Ciebie chwila, a zyskasz kolejną cegiełkę do wizerunku prawdziwego mężczyzny.

6. Parkuj prawidłowo


Wysokie stanowisko i pieniądze mogą mieć na nas zgubny wpływ. Nie trudno spotkać się przecież z osobami, które swój sukces sprzeniewierzają bucie i arogancji. Jednym z wyrazów jest nieprawidłowe parkowanie, często uniemożliwiające przeprowadzenie akcji ratunkowej na terenie centrum handlowego lub sklepu. Bez względu na to jak duży jest Twój samochód, zawsze staraj się parkować równo i prawidłowo. Dokładność jest ważną cechą męskiej elegancji, zaś bylejakość – jej przeciwieństwem.

7. Uszanuj współpasażerów


Lubisz za kierownicą słuchać głośnej muzyki i zapalić cygaro? Świetnie, ale rób to tylko podasz samotnych podróży. W towarzystwie pasażerów takie zachowanie może być źle odbierane. Nie kieruj się wyłącznie tym, co powiedzą Ci jadący z Tobą znajomi. Być może zapewnią Cię, że im to nie przeszkadza, ale najczęściej zrobią to po prostu z grzeczności.

8. Utrzymuj samochód w czystości


Czy wyobrażasz sobie eleganckiego mężczyznę w brudnych, zaniedbanych butach? Z pewnością nie. Jednak wielu mężczyznom się wydaje, że zasada schludności nie dotyczy samochodu. Pamiętaj, że o elegancji nie świadczy model, koszt, wersja wyposażeniowa ani marka samochodu. Dużo ważniejsze jest to, w jaki sposób o niego zadbamy. Czysty i ładnie wypolerowany lakier zrobi lepsze wrażenie, niż duże, ale utytłane błotem felgi.

9. Używaj kierunkowskazów z wyprzedzeniem


Duża część kierowców używa kierunkowskazów błędnie. Dlaczego? Włączają je bowiem dopiero w momencie, gdy już wykonują skręt kierownicą. Rolą kierunkowskazu jest jednak informowanie o zamiarze a nie wykonywaniu manewru. Zacznij używać kierunkowskazów wcześniej, a zobaczysz, że jazda stanie się przyjemniejsza – kierowcy zaczną Cię wpuszczać na swój pas częściej. Pamiętaj przy okazji o regularnym sprawdzaniu żarówek, zwłaszcza kierunkowskazów oraz światła stopu.

10. Szanuj wszystkich użytkowników dróg


Czy można być dżentelmenem tylko w niektórych sytuacjach? Albo dla niektórych osób? Nie! Miano dżentelmena nie określa poszczególnych zachowań, a ogół postawy. Dlatego jeśli chcesz być tym mianem tytułowany, szanuj każdego użytkownika drogi. Zarówno kierowcę samochodu, jak i motocyklistę, rowerzystę czy pieszego. 

Te proste zasady sprawiają, że nasza jazda jest bezpieczniejsza, wygodniejsza i pozbawiona nerwowych sytuacji. Mamy jednak nadzieję, że są dla Ciebie oczywistością. Jeśli nie – najwyższa pora to zmienić. Prawdziwy mężczyzna to nie ten, który nie popełnia błędów, tylko ten, który potrafi się do nich przyznać.

Więcej artykułów na temat mody

5 rzeczy niezbędnych narciarzowi

5 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą na stok narciarski

2017-12-20
Podczas sezonu narciarskiego warto pamiętać o tym, że przydadzą nam się nie tylko narty i buty narciarskie. Sprawdź, co jeszcze warto zabrać ze sobą na stok, aby w pełni cieszyć się zimowym szaleństwem
Wizytówki

Wizytówki dla prawdziwego mężczyzny

2017-12-06
Każdy biznesmen powinien posiadać swoją wizytówkę. Do wyboru mamy mnóstwo wzorów i pomysłów. Podpowiadamy, jaką wizytówkę powinien mieć facet z klasą.
Jak jeść sushi?

Jak jeść sushi? Podstawy zasad savoir-vivre

2017-11-25
Sushi to danie kuchni japońskiej, które jest w Polsce bardzo popularne. Jak jeść sushi, by nie popełnić faux pas?
Jak spakować bagaż podręczny

Co można zabrać do samolotu - pakujemy bagaż podręczny

2017-11-15
Porady dla wszystkich podróżujących. Co zabrać ze sobą do samolotu? Jak spakować bagaż podręczny? Tego i innych przydatnych wiadomości dowiecie się z artykułu
jak postawić drinka nieznajomej kobiecie bar

Savoir vivre: jak postawić drinka nieznajomej kobiecie

2017-08-07
Lada moment rozpocznie się weekend i wielu z Was wyruszy na podbój barów i klubów. Może nie jest to najlepsze miejsce na poszukiwanie życiowej partnerki, ale odrobina flirtu i zabawy jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Widzisz tę samotną ślicznotkę przy barze? Chciałbyś kupić jej drinka? Podpowiadamy, jak postawić drinka nieznajomej kobiecie.
Savoir vivre: netykieta, czyli grzeczność w sieci cz. 2

Savoir vivre: netykieta, czyli grzeczność w sieci cz. 2

2017-08-07
W internecie tak naprawdę nikt nie jest anonimowy. Mając to na uwadze, przedstawiamy drugą część naszego poradnika dotyczącego netykiety. Zobaczcie, jak z klasą komunikować się w social media, blogach i forach internetowych.