Data modyfikacji:

Savoir–vivre za kierownicą – jak dżentelmen powinien zachowywać się na drodze?

Dżentelmenem się nie bywa, dżentelmenem się jest – w każdej sytuacji. Dotyczy to także prowadzenia samochodu. Jak zachować się z klasą na drodze i jak reagować na trudne sytuacje? Oto 10 zasad, których dżentelmen musi dopilnować za kierownicą.

Savoir–vivre za kierownicą

1. Nie ścigaj się z innymi

Ściganie się i pokazywanie, czyj samochód napędzany jest przez większą liczbę koni mechanicznych, to rzecz, która nie przystoi dżentelmenowi. Jest dziecinna i świadczy o niedojrzałości emocjonalnej. Takiego wizerunku warto się wystrzegać, zwłaszcza że nadmierna prędkość jest jednym z najczęstszych powodów wypadków. Oczywiście nie ma nic złego w jeżdżeniu samochodem z mocnym silnikiem. Nie trzeba jednak tego pokazywać na każdym skrzyżowaniu.

2. Pamiętaj o jeździe na suwak

Zmorą polskich dróg jest nieumiejętność jazdy na zwężeniu pasów. Niemal zawsze pojawi się szeryf, który zablokuje oba pasy drogi, uniemożliwiając skuteczne rozładowanie korków na wcześniejszych skrzyżowaniach. Złotą zasadą drogowego savoir vivre jest jazda na suwak, która powinna wejść Ci w krew. Przepuszczając się naprzemiennie na obu pasach zachowamy płynność jazdy i nie spowodujemy paraliżu drogowego. To zwykła uprzejmość, która pomaga w rozładowaniu korków. Tylko dlaczego tak mało osób o tej zasadzie pamięta?

3. Zachowuj odpowiednią odległość

Jazda „na zderzaku” poprzedzającego nas samochodu jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna. TO wystarczający powód, by walczyć z tym zjawiskiem. Nie można jednak zapomnieć, że jest to także nieeleganckie i nie przystoi mężczyźnie z klasą. Wywierana przez krewkiego kierowcę presja w wielu sytuacjach prowadzi do wypadku, gdyż widok samochodu napierającego na zderzak sprawia, iż trudno skupić się na jeździe i obserwacji drogi.

4. Nie trąb

W innych krajach, np. we Włoszech, klakson traktowany jest niczym komunikator i jego używanie nie budzi zdziwienia. To wyraz południowoeuropejskiego temperamentu. W Polsce jednak dźwięk klaksonu traktowany jest zgoła inaczej i najczęściej budzi agresję. Używaj go tylko wtedy, gdy to konieczne. Trąbienie na kierowcę, który spóźnia się dwie sekundy z ruszeniem to wyraz małostkowości i braku klasy.

5. Nie blokuj lewego pasa

Według kodeksu drogowego powinniśmy jeździć tak, by utrzymywać się możliwie najbliżej prawej strony. Wielu kierowców uporczywie trzyma się zaś lewego pasa, argumentując to lepszym stanem nawierzchni czy chęcią skrętu w lewo za parę kilometrów. Jeśli nie chcesz być odebranym jako arogant i egoista, zjedź na prawy pas i lewy zostaw wolny – służy do wyprzedzania.

6. Nie utrudniaj wyjazdu innym kierowcom

Pamiętasz swoją przejażdżkę po odebraniu prawa jazdy? To była ekscytująca ale i stresująca podróż. Każdego roku na drogach pojawiają się tysiące takich osób, dlatego rolą dżentelmena jest ułatwić im naukę jazdy. Ułatw wyjazd mniej doświadczonemu kierowcy i przepuść go, gdy widzisz że ma problem z włączeniem się do ruchu. To dla Ciebie chwila, a zyskasz kolejną cegiełkę do wizerunku prawdziwego mężczyzny.

7. Parkuj prawidłowo

Wysokie stanowisko i pieniądze mogą mieć na nas zgubny wpływ. Nie trudno spotkać się przecież z osobami, które swój sukces sprzeniewierzają bucie i arogancji. Jednym z wyrazów jest nieprawidłowe parkowanie, często uniemożliwiające przeprowadzenie akcji ratunkowej na terenie centrum handlowego lub sklepu. Bez względu na to jak duży jest Twój samochód, zawsze staraj się parkować równo i prawidłowo. Dokładność jest ważną cechą męskiej elegancji, zaś bylejakość – jej przeciwieństwem.

8. Uszanuj współpasażerów

Lubisz za kierownicą słuchać głośnej muzyki i zapalić cygaro? Świetnie, ale rób to tylko podasz samotnych podróży. W towarzystwie pasażerów takie zachowanie może być źle odbierane. Nie kieruj się wyłącznie tym, co powiedzą Ci jadący z Tobą znajomi. Być może zapewnią Cię, że im to nie przeszkadza, ale najczęściej zrobią to po prostu z grzeczności.

9. Używaj kierunkowskazów z wyprzedzeniem

Duża część kierowców używa kierunkowskazów błędnie. Dlaczego? Włączają je bowiem dopiero w momencie, gdy już wykonują skręt kierownicą. Rolą kierunkowskazu jest jednak informowanie o zamiarze a nie wykonywaniu manewru. Zacznij używać kierunkowskazów wcześniej, a zobaczysz, że jazda stanie się przyjemniejsza – kierowcy zaczną Cię wpuszczać na swój pas częściej. Pamiętaj przy okazji o regularnym sprawdzaniu żarówek, zwłaszcza kierunkowskazów oraz światła stopu.

10. Szanuj wszystkich użytkowników dróg

Czy można być dżentelmenem tylko w niektórych sytuacjach? Albo dla niektórych osób? Nie! Miano dżentelmena nie określa poszczególnych zachowań, a ogół postawy. Dlatego jeśli chcesz być tym mianem tytułowany, szanuj każdego użytkownika drogi. Zarówno kierowcę samochodu, jak i motocyklistę, rowerzystę czy pieszego.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Szymon Sonik