Data modyfikacji:

Spodnie dżinsowe dla mężczyzn. Jakie wybrać?

Spodnie dżinsowe w dalszym ciągu cieszą się duża popularnością wśród mężczyzn. Są wytrzymałe, całkiem uniwersalne i stanowią podstawę wielu świetnych stylizacji. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu, podrzucamy ci garść ciekawostek na temat dżinsów. Oto 10 faktów na temat dżinsów, których mogłeś nie znać.

1. Dżinsy męskie: mają robotniczy rodowód

Choć dziś dżinsy męskie kojarzone są ze spodniami noszonymi na co dzień, często nawet w formalnych stylizacjach, dawniej funkcjonowały jako odzież robocza, używana przez biedne warstwy społeczne. Denimowe spodnie używane były m.in. przez budowlańców, żeglarzy, farmerów, górników, poszukiwaczy złota, a w czasie II wojny światowej materiał ten wykorzystywany był także w ubiorze amerykańskich żołnierzy. Pod strzechy trafiły dopiero po wojnie, gdy zostały spopularyzowane przez największe gwiazdy światowego kina.

2. Dżinsy męskie: znak YKK widniejący na rozporku to skrót od…

… Yoshida Kogyo Kabushiki gaisha, czyli nazwy firmy produkującej zamki błyskawiczne. Co warto podkreślić, zdecydowanie największej na świecie. Założona w 1934 roku japońska firma odpowiada aż za połowę (sic!) produkcji zamków błyskawicznych na całym globie. YKK przykłada tak dużą uwagę do jakości produktów, że zajmuje się każdym elementem produkcji: począwszy od farbowania tkanin na zamki błyskawiczne aż do samodzielnego przetapiania rudy metalu.

3. Dżinsy męskie: nie wymagają prania

To dość kontrowersyjna opinia, ale spodnie dżinsowe, podobno, nie wymagają prania. Według szefa firmy Levi’s, Charlesa V. Bergha, wystarczy przemywać je regularnie szmatką i prać ręcznie co kilka miesięcy. Aby zaś pozbyć się bakterii i brzydkich zapachów, denimowe spodnie można włożyć do… zamrażalki! Według Berga, zachowasz dzięki temu piękny wygląd dżinsów i przyczynisz się do ochrony środowiska. Podejmujesz wyzwanie?

4. Dżinsy męskie: do ich produkcji zużywa się…

… aż kilograma bawełny. Podkreślmy, że piszemy o wysokogatunkowych, oryginalnych dżinsach wykonanych z prawdziwej bawełny. No dobrze, a ile to objętościowo? Wystarczy porównać do opakowania waty bawełnianej, np. kosmetycznej. Jedno opakowanie to zazwyczaj 500 g bawełny. Nie dajemy sobie niemniej uciąć ręki, że bawełna używana do produkcji dżinsów wygląda tak samo.

5. Dżinsy męskie: polska odmiana dżinsów

Dżinsy niewątpliwie kojarzą się z powiewem Zachodu. Nic więc dziwnego, że polska odmiana tego materiału nazywana była Teksas. Denimowe spodnie pojawiły się na polskich ulicach w latach 60. ubiegłego wieku, a ich produkcją zajmowały się Szczecińskie Zakłady Odzieżowe Odra. Dużą popularność zyskiwały m.in. dzwony, piramidy oraz dekatyzy.

6. Dżinsy męskie: popularność dżinsowych spodni

Być może dżinsowe spodnie nigdy nie zdobyłyby takiej popularności, gdyby nie film „Buntownik bez powodu” (1955 r.), z Jamesem Deanem w roli głównej. Połączenie denimowych spodni i zwykłego, białego podkoszulka, do dziś jest synonimem nonszalancji, luzu oraz zadziorności. Z usług dżinsowych spodni korzystały także inne światowe gwiazdy, m.in. Marylin Monroe czy Elvis Presley, zaś same dżinsy zyskały status ikony popkultury XX wieku.

7. Dżinsy męskie: mała kieszonka w dżinsach

Do czego służy mała kieszonka w dżinsach? Wielu sądzi, że jest to specjalne miejsce na… prezerwatywę. Znacznie bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że powstała jako miejsce na kieszonkowy zegarek, drobne pieniądze lub do przechowywania znalezionych drobinek złota. Dziś możesz w niej ukryć np. bilet, monety do parkometru lub mały odtwarzacz MP3. 

8. Dżinsy męskie: zakaz noszenia dżinsów

Trudno wyobrazić sobie, że dżinsy mogłyby budzić zgorszenie, jednak 60 lat temu nie było to takie oczywiste. Do tego stopnia, że w 1960 roku, po premierze filmu „The Wild One”, wiele amerykańskich szkół, restauracji i miejsc kultury wprowadziło zakaz noszenia dżinsów. Powód? Uznano je za symbol buntowniczego stylu życia oraz dążeń do rewolucjonizmu.

9. Dżinsy męskie: szlufki w dżinsach Levi’sa pojawiły się dopiero 20 lat po śmierci Strauss’a

W dzisiejszych czasach pasek jest wręcz nieodzownym elementem denimowych spodni, bez którego wyglądają goło. Niemniej jednak dżinsy zyskały szlufki dopiero w 1922 roku, 20 lat po śmierci Strauss’a i niemal 50 lat od powstania słynnego modelu Levis 501. Jak więc radzono sobie wcześniej z problemem opadających spodni? W sukurs przychodziły szelki, które zapewniały przy okazji nieco większą wygodę pracy niż wbijający się w podbrzusze pasek.

10. Dżinsy męskie: miedziane nity

Miedziane nity znajdujące się na rogach kieszeni dodają dżinsom uroku. Tymczasem pojawiły się na nich nie ze względów estetycznych, a praktycznych. Jacob Davis, amerykański krawiec, wpadł na pomysł wzmocnienia newralgicznych miejsc po rozmowie z żoną drwala, która poprosiła o stworzenie bardzo wytrzymałych spodni roboczych dla swego męża. Patent na ten sposób szycia kieszeni Davis zdobył wraz ze Straussem – inwestorem – 20 maja 1873 roku.

Jakie dżinsy męskie wybrać?


Mogłoby się wydawać, że zakup dżinsów to formalność. Dostępne są w asortymencie wielu sklepów odzieżowych, a wybór różnego rodzaju krojów jest bardzo duży. I tutaj czyha największe niebezpieczeństwo, bo oznaczenia krojów mogą być mylące. O ile fasony slim i regular zna każdy, mniej popularne kroje dżinsów mogą być trudne do rozszyfrowania. Jakie rodzaje dżinsów znajdziesz na sklepowej półce?
Regular – klasyczny krój z prostymi nogawkami.
Slim – zwężany krój dżinsów.
Skinny – bardzo wąski, obcisły krój. Spodnie te mają często dodatek elastycznych włókien. 
Baggy – luźne spodnie dżinsowe o obniżonym kroku, znane także jako dżinsy skate.
Tappered – krój wyróżniający się stosunkowo szerokimi nogawkami w udach i zwężającymi się ku dołowi. Dzięki temu spodnie dżinsowe tappered są wygodne, a jednocześnie nie nadchodzą na buty.
Bootcut – dżinsy z rozszerzającymi się nogawkami, czyli popularne niegdyś dzwony. 
Relaxed – luźny, nieopinający krój dżinsów adresowany do mężczyzn o muskularnych nogach.

To nie wszystko, co musisz przeanalizować, wybierając idealne męskie dżinsy. Poszczególne modele różnią się także wysokością stanu, a także proporcją długości i szerokości. Znaczenie ma zwłaszcza ten ostatni parametr, gdyż większość mężczyzn wybiera zdecydowanie zbyt długie dżinsy. Długa nogawka nie dość, że włóczy się po chodniku i przeciera, to na dodatek tworzy nieestetyczne zagięcia na łydce.

Dżinsy z dziurami – czy nadal są w modzie?

Swego czasu dziury i przetarcia na dżinsach budziły wiele emocji. Niektórzy przekonywali, że taki rodzaj spodni nie przystoi dorosłym mężczyzno i zalecali powrót do klasycznych dżinsów. Jak wygląda to dzisiaj? Cóż, przetarte dżinsy spowszedniały i w stylizacji streetwearowej mają swoje zasłużone miejsce. Z drugiej strony do mody powróciły gładkie, stonowane dżinsy w stylu retro, np. tzw. dad jeans. Modne spodnie 2020 to nie szereg ozdób i przetarć, a ładny krój, dobrze podkreślający sylwetkę. Świetnie prezentują się klasyczne, niebieskie dżinsy z delikatnym rozjaśnieniem na przodzie nogawek.

Komu pasują dżinsy skinny?

Ekstremalnym typem zwężanych dżinsów są spodnie skinny fit. Ten krój ściśle przylega do ciała, więc nie każdemu przypadnie to do gustu. Najlepiej leży na szczupłych mężczyznach, ale i panowie z umięśnionymi nogami mogą zrobić z niego użytek. Pamiętaj jednak, że to nieformalny typ spodni i nie pasuje na ważne okazje. Błędem jest założenie obcisłych dżinsów do koszuli i marynarki na ważne przyjęcie, wesele czy spotkanie biznesowe.

Czarne i jasne dżinsy męskie

Klasyczne dżinsy utrzymane są w granatowej stylistyce, ale to nie jedyny pomysł na denimowy materiał. O ile czarne dżinsy raczej tracą na popularności (spadek zainteresowania subkulturą emo), to jasne dżinsy zdają się częściej pojawiać w kolekcjach. Mowa zarówno o jasnoniebieskich, mocno wytartych dżinsach, nawiązujących do lat 80., jak i tych całkiem białych. Kolorowe dżinsy męskie nie cieszą się już tak dużą popularnością i intensywne barwy znacznie częściej goszczą na spodniach typu chino.

Dżinsowe joggery

Rewolucją na rynku dżinsu była popularyzacja joggerów. Wyróżniają się ściągaczami u dołu nogawek oraz w pasie, dzięki czemu nie wymagają paska. Przypominają tym nieco spodnie dresowe. Rozporek to w wielu przypadkach jedynie atrapa. Dżinsowe joggery wykonane są z bardzo miękkiego i elastycznego denimu. Niektóre modele mają dodatkowe kieszenie cargo, nawiązujące do męskich bojówek.
Autor: Szymon Sonik