Data modyfikacji:

Jakie badania wykonać w wieku 40 i 50 lat?

Mężczyzna nabiera z wiekiem doświadczenia i wiedzy, niestety rzadko przekłada się to na chęć dbania o samego siebie. Panowie po czterdziestce i pięćdziesiątce są wprawdzie częstszymi gośćmi w gabinetach lekarskich, niż ich koledzy, nadal jednak ich wizyty u specjalistów najczęściej sprowadzają się do doraźnych interwencji, a nie działań o charakterze profilaktycznym.

Apele naukowców i lekarzy o przeprowadzanie regularnych badań, są jednak w pełni uzasadnione – właśnie w tym okresie życie rozpoczyna się większość chorób i dolegliwości, którym można zapobiec. Jakie badania powinien wykonać mężczyzna po 40. i 50. roku życia?


Podstawowe badania po 40-tce

Tak samo jak w poprzednich okresach życia, również po 40. urodzinach, należy skupić się przede wszystkim na przeprowadzaniu podstawowych badań. Najprostszym i najbardziej popularnym z nich jest morfologia krwi. Dzięki niej uda się wykryć niedokrwistość , czyli popularną anemię oraz wiele innych, poważnych schorzeń. 

Podwyższona liczba białych krwinek może świadczyć o rozwijającym się w organizmie stanie zapalnym, stresie lub nawet białaczce. 

Wysoki poziom hemoglobiny informuje nas o problemach płucnych, niski – o niebezpiecznym dla życia zagęszczeniu krwi. Razem z morfologią warto zdecydować się na OB, dzięki któremu często udaje się rozpoznać wczesne stadium chorób nowotworowych oraz badanie poziomu cukru we krwi. To szczególnie ważne, ponieważ właśnie po 40. roku życia drastycznie rośnie ryzyko zachorowania cukrzycą oraz niektórymi chorobami nowotworowymi.
W tym okresie mężczyźni są szczególnie narażeni także na pierwsze objawy choroby wieńcowej doprowadzającej do zawału serca. Aby jej zapobiec, należy wykonać profil lipidowy . Badanie pomaga wykryć i ustalić poziom tak zwanego złego cholesterolu LDL oraz dobrego cholesterolu HDL. Ten pierwszy doprowadza do poważnych chorób serca, drugi – zapobiega jego niedokrwieniu.

Oprócz tego profilaktycznie mężczyźni po czterdziestce powinni raz w roku badać również mocz . Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość kwasu moczowego – jego nadmiar może doprowadzić do niezwykle dolegliwej dny moczanowej, której występowanie jest znacznie częstsze wśród mężczyzn (7 razy częściej niż u kobiet!) spożywających duże ilości białka pochodzenia zwierzęcego.

Ponadto należy pamiętać o regularnym, comiesięcznym mierzeniu ciśnienia krwi kontrolach okulistycznych (niestety, z wiekiem wady wzroku mają tendencje do powiększania się) oraz przeprowadzanych dwa razy w roku badaniach stomatologicznych – zły stan uzębienia może mieć przełożenie na kondycje całego organizmu, zwłaszcza na pracę mięśnia sercowego. Panowie palący papierosy powinni raz w roku przeprowadzać EKG serca oraz RTG płuc .

Jakie badania po 50?

Mężczyźni po pięćdziesiątce powinni regularnie przeprowadzać badania zalecane im młodszym kolegów. Oprócz tego powinni skupić się również na profilaktyce innych chorób. W tym wieku powinni poddać się kolonoskopii . To nieprzyjemne badanie panowie starają się omijać szerokim łukiem, należy jednak pamiętać o tym, że niejednokrotnie może uratować nasze życie. 

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest znacznie wyższe wśród mężczyzn niż u kobiet i wyraźnie wzrasta z wiekiem. W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zachorowań wzrosła czterokrotnie.

Po 50-tce mężczyźni najczęściej zaczynają się borykać z problemami związanymi z przerostem prostaty. Na tym problemie powinni szczególnie skupić się panowie, których ojcowie oraz bracia cierpieli na tę dolegliwość. Warto zawczasu przeprowadzić badanie antygenu gruczołu krokowego (PSA). Taką analizę można przeprowadzić podczas zwykłego badania krwi. Weryfikując poziom wytwarzanego przez prostatę białka, można wykryć we wczesnym stadium niezwykle niebezpiecznego raka prostaty.

Oprócz tego warto zdecydować się na okresowe badanie per rectum, umożliwiające kontrolę wielkości gruczołu krokowego i zapobieganie jego przerostowi.