Data publikacji:

Co stosować na brak zarostu na policzkach?

Brak zarostu na policzkach to poważny problem dla większości mężczyzn, którzy go doświadczają. W dzisiejszym artykule omówimy jego przyczyny, podpowiemy, do jakich specjalistów można się udać, by spróbować go rozwiązać, a także polecimy najróżniejsze kosmetyki do pielęgnacji zarostu. Wśród tych najpopularniejszych preparatów na porost włosów na twarzy znajdują się między innymi olejki, żele czy kremy. Dowiedz się, co możesz stosować na brak zarostu na policzkach.
brak zarostu na policzkach

Z czego wynika brak zarostu na policzkach?

Brak zarostu u dorosłego mężczyzny dla niektórych stanowi poważny problem, o czym świadczy popularność takich zapytań w wyszukiwarce jak „28 lat brak zarostu”, „mam 30 lat i nie mam zarostu” czy „40 lat i brak zarostu”. Problem ten związany jest nie tylko z poziomem testosteronu w organizmie, ale również wrażliwością ciała na ten hormon. Co ciekawe, na jednym biegunie tego problemu znajduje się brak brody na policzkach, natomiast na drugim – bujna broda, ale jednocześnie szybkie pojawianie się zakoli i pierwszych objawów łysienia. Większość zdrowych mężczyzn ma podobny poziom testosteronu, a problemy z zarostem wcale nie muszą świadczyć o tym, że coś jest nie tak z układem hormonalnym – może tak się zdarzyć, ale wcale nie musi.

Kiedy zarost gęstnieje?

Jeżeli zarost nie rośnie na całej twarzy, być może problem rozwiąże upływ czasu – szczególnie u młodych mężczyzn. Zarost gęstnieje wraz z wiekiem, nawet do 30. roku życia. Pojawia się natomiast najczęściej w okresie pomiędzy 15. a 17. rokiem życia, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest to kwestia na tyle indywidualna, że niejednokrotnie nastolatek może mieć o wiele gęstszy zarost niż jego starsi koledzy.

Brak zarostu na twarzy – przyczyny

Brak zarostu na twarzy najczęściej związany jest z czynnikami genetycznymi – jeżeli to tutaj leży przyczyna problemu, najprawdopodobniej niewiele zdołamy z nim zrobić. W takim przypadku marzenia o bujnej brodzie można zrealizować tylko przy pomocy przeszczepu mieszków włosowych.
Słaby zarost lub widoczne prześwity mogą być spowodowane stresem, złą dietą, używkami i problemami z gospodarką hormonalną. Za wypadające włoski w wybranych miejscach mogą być odpowiedzialne również uszkodzenia mechaniczne – być może nieprawidłowo dobrany kask, czapka z zapięciem na brodzie, kołnierz, a także mocne tarcie twarzą o poduszkę. Żeby nie szkodzić włoskom w nocy, poleca się stosowanie satynowych poszewek.
Brak zarostu, wypadanie włosków i ich widoczne przerzedzenie można skonsultować z endokrynologiem. Ten najprawdopodobniej zleci badania hormonalne, by dowiedzieć się, czy posiadacz słabego zarostu nie ma problemów przykładowo z tarczycą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nieposiadanie zarostu nie jest traktowane jako problem medyczny. Alternatywą jest również wizyta u dermatologa w celu oceny stanu skóry oraz mieszków włosowych.

Co warto stosować na brak zarostu na policzkach?

Kosmetyki do brody warto stosować, jednak trzeba wiedzieć, że pomagają wzmocnić skórę i włosy już istniejące. Przy pomocy nawet najlepszych kosmetyków nie wyhodujemy na twarzy włosków, które naturalnie się tam nie znajdują. Jakie preparaty warto wypróbować?

Renee Blanche Beard

To płyn do brody zagęszczający zarost w formie serum o wyjątkowo lubianej żelowej konsystencji. Został zamknięty w wygodnym opakowaniu z pompką. Zawiera składniki nawilżające, odżywcze oraz peptydy.

Renee Blanche Fluido da Barba infoltimento

To kolejne serum do zagęszczania brody, tym razem o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Dzięki niemu można koić i normalizować skórę, a także zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu włosa.

Olejek wzmacniający porost brody Pan Bródka

To naturalny produkt o świeżym, cytrusowym zapachu. Zawiera mieszankę najróżniejszych rodzajów olejów oraz ekstraktów, dzięki którym łagodzi podrażnienia, nawilża, regeneruje i stymuluje mieszki włosowe. Zamknięty jest w opakowaniu z pipetą.

Angry Beards Beard Doping

Czyli wygodny w nakładaniu olejek w formie kremu z pompką. Poprawia mikrokrążenie w skórze i wzmacnia włoski. Zawiera składniki nawilżające, łagodzące i odżywcze. Szybko zagęści zarost i sprawi, że będzie on miły w dotyku oraz łatwiejszy w czesaniu.

Jak zapuścić brodę?

Żeby zapuścić brodę, nie wystarczy tylko przestać się golić. Trzeba wiedzieć o tym, że początkowo skóra może swędzieć, a zarost nie będzie wyglądał idealnie. Zapuszczenie włosków, które posiadamy, może jednak sprawić, że tytułowe prześwity i brak zarostu na policzkach zostaną zamaskowane. Do zapuszczania będzie trzeba zaopatrzyć się w poniższe produkty:
  • trymer do brody – najlepiej elektryczny, wyposażony w nakładki umożliwiające strzyżenie zarostu do różnych długości;
  • brzytwa do przycinania brody – do podgalania okolic, w których wygląd zarostu jest niesatysfakcjonujący, a jego krawędzie nierówne;
  • olejki do brody – powinny mieć naturalny skład i ładny zapach. Preparaty mogą mieć formuły oleiste, ale również żelowe i na bazach wodnych, które szybko się wchłaniają. Dzięki nim wzmacniamy włosy, dajemy ukojenie podrażnionej skórze i dbamy o to, by broda prezentowała się świetnie;
  • szczotka do brody – którą rozczeszemy splątane włoski i sprawimy, że będą prezentować się one w sposób bardziej uporządkowany.
  • Na rynku dostępny jest ogromny wybór kosmetyków do brody. Jeżeli jednak nie chcesz ich szukać i wybierać zbyt długo, zdecyduj się na praktyczny, gotowy zestaw do zapuszczania lub pielęgnacji brody.
    Jeżeli przycinanie i modelowanie włosków samodzielnie się nie sprawdza, konieczne będzie udanie się do barbera. Ten nie tylko w odpowiedni sposób zaopiekuje się zarostem, ale również dobierze do niego kosmetyki na podstawie indywidualnej analizy potrzeb. Dopasuje też odpowiednią formę zarostu do kształtu twarzy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!