Data publikacji:

Jakie ćwiczenia na dolne partie brzucha wykonywać?

Dla wielu osób tak zwana oponka na brzuchu jest krępującym widokiem, na szczęście pozbycie się jej nie jest wcale trudne – potrzeba jednak czasu, cierpliwości i przede wszystkim konsekwencji w działaniu. Ćwiczenia na dolne partie brzucha nierzadko bywają pomijane podczas treningu, a to w tym miejscu najczęściej odkłada się tłuszcz. Warto poznać więc kilka sprawdzonych ćwiczeń, które sprawią, że dolne partie brzucha staną się umięśnione, jędrne i pozbawione nadmiernej tkanki tłuszczowej.
ćwiczenia na dolne partie brzucha

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na dolną partię brzucha?

Dolne partie brzucha, znajdujące się nad spojeniem łonowym, to miejsce, które trudno jest pobudzić, przez co często to właśnie tam gromadzi się tłuszcz, tworząc tak zwane oponki czy boczki, dla wielu osób stanowiące źródło krępacji, a nawet kompleksów. Mięśnie te łatwo jest pominąć w treningu przez brak kompleksowej, uporządkowanej wiedzy, pośpiech lub skupianie się na innych partiach ciała. Znaczenie ma z pewnością też fakt wykonywania schematycznych, najbardziej popularnych czynności, bez szukania precyzyjnych ćwiczeń właśnie na ten obszar. Na przykład klasyczne brzuszki wpływają raczej na górne mięśnie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na dolne partie brzucha, przy regularnym wykonywaniu, pozwalają na pozbycie się niechcianych fałdek, spalają tłuszcz i ujędrniają ciało, ukazując w pełni umięśnioną i zgrabną sylwetkę.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że poza względami estetycznymi, słabe mięśnie brzucha wpływają negatywnie na kręgosłup lędźwiowy. Szczególnie osoby pracujące na co dzień w pozycji siedzącej, na przykład przy biurku, są narażone na nasilające się bóle pleców. Ćwiczenia na dolny brzuch pomagają je niwelować i zapobiegać skrzywieniom postawy.

Ćwiczenia na dolne partie brzucha – wskazówki

Ćwiczenia na dolną część brzucha można z powodzeniem wykonywać w domu i nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu, warto jednak mieć matę, aby nie prowadzić części leżącej treningu bezpośrednio na podłodze.
Z ogólnych wskazówek warto wspomnieć o tym, aby podczas wykonywania ćwiczeń na dolne partie brzucha, starać się trzymać pępek podciągnięty jak najbliżej kręgosłupa. Wszystkie ruchy należy wykonywać starannie, zwracając uwagę na zachowanie prawidłowej postawy, nie obciążając niepotrzebnie kręgosłupa czy kolan. Podczas treningu duże znaczenie odgrywa oddech, ponieważ dotlenione mięśnie pracują wydajniej. Należy więc pamiętać o regularnym, możliwie spokojnym oddechu, którego nie powinno się wstrzymywać.

Sprawdzone ćwiczenia na dolną część brzucha

Nie da się wykonywać ćwiczeń na dolne partie brzucha z wyłączeniem pozostałych jego części. Mięśnie proste brzucha ciągną się od spojenia łonowego do mostka, a więc jego skurcze czy rozciągnięcia mogą odbywać się tylko w całości. Można jednak wykonywać tak dobrane ćwiczenia na dolny brzuch, które zaangażują do większej pracy właśnie ten obszar.
Przykłady prostych ćwiczeń na dolne partie brzucha, które możesz wykonywać w domu:
 • Przyjmij pozycję deski (połóż się na brzuchu, a następnie unieś ciało za pomocą ramion), trzymaj prostą postawę, stopy ustaw koło siebie, a ręce zachowuj w szerokości ramion. Następnie unieś prawe kolano i zbliż je do klatki piersiowej; wróć stopą na ziemię i powtórz czynność lewą nogą. Wykonaj ćwiczenie naprzemiennie na każdą nogę 10–15 razy.
 • Połóż się na plecach, prostując nogi i ręce, trzymaj je wzdłuż ciała. Powoli unoś wyprostowane nogi, zbliżając się w miarę możliwości do kąta prostego pomiędzy nimi a podłogą. Wytrzymaj w tej pozycji 2 sekundy i opuść nogi. Powtarzaj ćwiczenie w seriach po 10 razy.
 • Przyjmij pozycję wyjściową jak w poprzednim ćwiczeniu na dolny brzuch i lekko unieś wyprostowane nogi nad ziemię. Zacznij wykonywać tak zwane nożyce, krzyżując naprzemiennie nogi. Kontynuuj przez 45–60 sekund, zrób krótką przerwę i powtórz dwukrotnie serię.
 • Połóż się na plecach na macie i ugnij nogi w kolanach, rozstawiając stopy na szerokość bioder, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Następnie unieś ugięte nogi, aby łydki były równoległe do podłoża. Napnij mięśnie brzucha, unieś głowę oraz ramiona i dotknij dłońmi palców u stóp. Zostań w pozycji około 2 sekundy i opuść górną część ciała, nogi pozostawiając w górze. Powtórz czynność 10–15 razy, a po przerwie całą serię.
 • Należy pamiętać, że regularne wykonywanie ćwiczeń na dolne partie brzucha, ale także na inne mięśnie, może stać się po pewnym czasie monotonne. Organizm przyzwyczaja się do powtarzalnych ruchów, przez co rezultaty zaczynają postępować wolniej. Aby tego uniknąć, trening należy urozmaicać, wprowadzając co jakiś czas nowe rodzaje ćwiczeń.

  Ćwiczenia na dolne mięśnie brzucha z wykorzystaniem drążka

  Bardzo efektywne jest wykonywanie ćwiczeń na dolne partie brzucha w zwisie na drążku. Trening taki można prowadzić na siłowni lub w domu, montując drążek w futrynie drzwi. Do bardziej skutecznych ruchów należy unoszenie i zginanie nóg w zwisie. Oczywiście w tym samym czasie pracują też mięśnie górnych partii ciała; ćwiczenia dla poszerzenia efektów można łączyć z podciąganiem się.
  Podstawowym ćwiczeniem na dolny brzuch w zwisie na drążku jest unoszenie nóg. Zacznij od swobodnego zwisu na prostych ramionach, a następnie mocno napnij mięśnie nóg oraz brzucha, wysuwając jednocześnie biodra do przodu. Płynnie podnieś wyprostowane nogi, dążąc do utworzenia kąta prostego pomiędzy nimi a podłogą. Pamiętaj o kierowaniu miednicy ku górze, odciążając biodra. Po kilkunastu sekundach opuść nogi i powtórz czynność 10–15 razy. Inną wersją tego ćwiczenia na dolne partie brzucha jest unoszenie nóg zgiętych w kolanach.
  Zdjęcie: friends_stock/Envato Elements
  Rita Turbiarz
  Rita Turbiarz

  Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!