Data modyfikacji:

Białe zęby - jaką pastę wybrać? Czarna pasta = białe zęby

W ciągu ostatnich kilku miesięcy na sklepowych półkach pojawiło się mnóstwo past do zębów, których głównym składnikiem jest aktywowany węgiel. Nic dziwnego, ten kosmetologiczny hit okazał się równie skuteczny w naturalnym i bezpiecznym wybielaniu zębów. Jak to jest możliwe, że dzięki czarnej paście można mieć białe zęby?
czarna pasta

Czarna pasta - białe zęby

Śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech to marzenie niejednej osoby. Jednak jak wskazują badania GSK Consumer Healthcare, co piąty Polak myje zęby tylko raz dziennie, a ponad 4 miliony Polaków w ogóle nie dba o stan swego uzębienia. Na dodatek zużywamy o wiele mniej pasty niż nasi zachodni sąsiedzi: 3,5 tubki zamiast 7 na rok. Jeśli dodać do tego złe szczotkowania i zbyt krótki czas poświęcony myciu otrzymujemy odpowiedź, dlatego tak wielu z nas nie może cieszyć się ładnym i zdrowym uśmiechem.

Wiele osób decydujemy się na wizytę u stomatologa najczęściej wtedy, gdy pojawiają się problemy z bolącymi zębami, próchnicą lub na szkliwie widoczne są nieestetyczne przebarwienia, a zęby zaczynają zżółknąć. W przypadku tego ostatniego problemu możemy sobie poradzić z nim sami w domu, używając do ich delikatnego wybielenia czarnej pasty z aktywnym węglem. Codziennie szczotkowanie sprawi, że będziemy mieć białe zęby, świeży oddech i przede wszystkim wyeliminujemy ryzyko próchnicy dzięki zawartemu w najlepszych pastach do zębów fluorowi. Dlaczego wspomniany węgiel okazał się tak wysoce skuteczny w naturalnym wybielaniu zębów?

Węgiel w paście do zębów

Najważniejszym składnikiem w czarnej paście do zębów, który nie tylko wpływa na jej intensywny, czarny kolor, ale przede wszystkim na jej aktywne wybielająco-ochronne działanie jest węgiel. Może on mieć barwę białą lub czarną. To bardzo mocno rozdrobniony proszek pochodzący z drewna, łupin orzecha kokosowego, drzewa eukaliptusa i innych naturalnych roślin i drzew, które utleniają się w wysokich temperaturach. Powierzchnia cząstek takie węgla jest bardzo porowata, a jego zakamarki niczym magnez przyciąga inne cząsteczki, jak brud, przebarwienia czy pozostałości po jedzeniu.

Czy dzieci mogą używać czarnej pasty wybielającej? Jeśli tylko ma już wykształcone wszystkie zęby mleczne (a dzieje się to w wieku około 2 lat), to bez problemu może używać tego produktu. Jednak mocny, miętowy smak może okazać się zbyt mocny, dlatego z myślą o nich powstała arbuzowa pasta Nature On Kids. Za to nastolatkowie mogą bez żadnych obaw sięgać po czarną pastę na białe zęby, która pozwoli uzyskać im ładny i zdrowy uśmiech bielszy o jeden lub dwa tony.

mycie zębów

Czy taka czarna pasta pozwala na uzyskanie białych zębów? Odpowiedź jest prosta: to zależy od rodzaju zmian barwy na zębach.

Plamy na zębach dzielimy na plamy zewnętrzne oraz plamy wewnętrzne, Te pierwsze powstają na powierzchni szkliwa w wyniku spożywania produktów barwiących zęby, na przykład herbaty, czerwonego wina czy też kakao. Te plamy można bez problemu usunąć za pomocą czarnej pasty do zębów. Drugi rodzaj plam – przebarwieni wewnętrzne – pochodzą od środka zęba w wyniku słabego szkliwa, przebytych urazów, nadużywania leków czy też współistnienia innych chorób. Tych nie sposób usunąć za pomocą samej pasty, lecz jedynie za pomocą profesjonalnych zabiegów stomatologicznych.

Reasumując, przebarwienia powierzchniowe można usunąć pastą z węglem aktywnym, zaś plamy na zębach wymagają interwencji specjalisty. A jak działa węgiel w paście do zębów?

Jak działa węgiel w paście do zębów?

Zawarty w paście do wybielania zębów węgiel aktywowany bardzo skutecznie absorbuje różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz przebarwienia wynikające z częstego spożywania herbaty, kawy, czerwonego wina czy też jedzenia smoothie na bazie soku z buraków. Jednocześnie węgiel w takiej czarnej paście nie wchłania minerałów, dzięki czemu nie zmienia się struktura szkliwa zębów i tym samym jest bezpieczny do codziennego stosowania higieny jamy ustnej. Na dodatek ten naturalny minerał wykazuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi, a także stosunkowo niskim poziomem ścieralności.

Jednak aby czarna pasta była skuteczna na wybielanie zębów, powinna być pastą stomatologiczną, a nie taką samodzielnie przygotowaną w domowych warunkach. Dlatego? Jak czytamy na stronie https://yoursmileon.pl/porady/wybielanie-zebow-weglem-aktywnym-czarna-pasta-to-biale-zeby/:

Tymczasem stomatolodzy ostrzegają – stosowanie węgla w niejednolitej, szorstkiej formie może uszkadzać szkliwo, które nie ma właściwości regeneracyjnych. Jego ziarenka zadziałają w tym wypadku jak substancja ścierna i polerująca – być może efekt wybielenia będzie więc lepszy, ale ryzyko naruszenia szkliwa zdecydowanie większe. Nie warto. Poza tym węgiel w takiej postaci może zostawiać na zębach niebieskawą poświatę.

Należy też zaznaczyć, że aby uzyskać zadowalające efekty, należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie-trzy minuty, a możliwie najlepiej po każdym posiłku. Jeśli szkliwo zębów jest wyjątkowo zżółknięte, to podczas stosowania czarnej pasty trzeba jednocześnie przestrzegać zasad tak zwanej białej diety. Polega ona na wykluczeniu produktów o ciemnym kolorze, który wpływa na barwę szkliwa. Zabronione jest spożywanie ciemnych owoców (jagody, borówki, wiśnie, porzeczki, jeżyny, czereśnie itp.), warzywa (buraki, pomidory, czerwona sałata, marchewka, szpinak oraz jarmuż i brokuł), czerwone mięso (wieprzowina, wołowina, dziczyzna), wybrany nabiał (owocowe jogurty, sery wędzone, sery topione) oraz barwiące przyprawy (kakao, kurkuma, cynamon i papryka).

Jaką wybrać pastę, aby uzyskać naturalnie białe zęby? Co powinna zawierać prócz wspomnianego węgla aktywnego?

Jaka pasta na białe zęby?

Czy stosowanie samej pasty z węglem sprawi, że będziemy mieć białe zęby i lśniący uśmiech? Podobnie jak w przypadku kompleksowego dbania o cerę należy stosować serię kosmetyków, tak i tutaj podczas stosowania czarnej pasty należy uzupełnić jej działanie o używanie wybielającego płynu do płukania jamy ustnej z aktywnym węglem. Przykładem tego typu produktów jest seria Nature On od firmy Torf Corporation, dostawca numer jeden na terenie Europie Środkowo-Wschodniej w dziedzinie marek własnych higieny jamy ustnej.

białe zęby

Czym się wyróżnia ich produkt spośród oferty konkurencji? W czarnej paście na białe zęby znajdziemy nie tylko cząsteczki aktywnego węgla, ale także ekstrakt z mięty o działaniu odświeżającym, fluorek sodu wzmacniający szkliwo oraz chroniący przed próchnicą, a także pirofosforan wzmacniający efekt wybielania. Czy osoby o nadwrażliwych zębach mogą sięgnąć po te produkty? Tak, ponieważ mają one współczynnik RDA na poziomie 40, nie niszcząc tym samym szkliwa zębów. Warto dodać, że pasty do zębów bez fluoru nie chronią dostatecznie szkliwa przed atakiem bakterii i niebezpiecznych dla naszego zdrowia toksyn.

Czarna pasta na białe zęby Nature On pomaga przywrócić naturalną biel zębów bez jednoczesnego uszkadzania szkliwa. W związku z tym, iż czarny węgiel przyciąga do siebie cząsteczki przebarwień, to jednocześnie chroni przed powstawaniem nowych plam. Dzięki właściwościom antybakteryjnym redukuje się znacząco liczbę bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki i kamienia nazębnego, a także zapobiega rozwojowi próchnicy. Po umyciu zębów ich powierzchnia pozostaje wyraźnie gładka, a uczucie czystości i świeżości utrzymuje się przez długi czas. Działanie pasty wzmacnia stosowanie płynu wybielającego zęby zawierającego również węgiel aktywowany. Warto wspomnieć, że oba produkty są przyjazne dla wegetarian i dla wegan. Cena pasty Nature On Carbon White 100 ml wynosi około 16 złotych za opakowanie.

Źródła:

  • https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,20553311,60-proc-polakow-w-ogole-nie-myje-zebow-trzonowych-albo-robi.html?disableRedirects=true
  • https://www.newsweek.pl/polska/polak-nie-myje-zebow-nie-ma-szczoteczki-i-boi-sie-dentysty-na-newsweekpl/xqnwe9j
  • https://polskatimes.pl/az-98-proc-polakow-ma-problemy-z-zebami-przyczyna-brak-edukacji/ar/12836410

Tekst: artykuł sponsorowany