Data modyfikacji:

Farbowanie i malowanie butów. Podaruj butom drugie życie

Twoje buty stały się wypłowiałe, trwale je zabrudziłeś lub po prostu znudził ci się ich kolor? Nie musisz ich wyrzucać! Przy użyciu kilku kosmetyków do pielęgnacji obuwia oraz farb nadasz im nowe oblicze. Jak wykonać farbowanie butów? Jakich produktów użyć? Jak je zabezpieczyć, by jak najdłużej zachowały swój wygląd? Przeczytaj i spróbuj sam!

buty męskie

Farbowanie i malowanie butów

Jakie buty można pomalować?

Za pomocą farb i lakierów można odnowić niemal każdy rodzaj obuwia. Bez większych kłopotów pomalujesz buty skórzane, zamszowe, z nubuku czy sportowe trampki. Nieco więcej kłopotu sprawią sportowe sneakersy z siateczkami lub powierzchnią o chropowatej strukturze. W tym przypadku elementy będą wymagały precyzyjnego nasączania pędzelkiem, a niektóre lepiej najzwyczajniej pominąć.

Planując malowanie butów, warto też dobrze przemyśleć ich barwę. Najłatwiej pomalować buty jasne, które przyjmą każdy kolor. Przed malowaniem ciemnych butów konieczne będzie odbarwianie materiału, czyli usunięcie nadmiaru barwnika. Zamiana ciemnego koloru na jasny jest bardzo trudna i efekt może nie być zadowalający.

Farby do malowania butów – jakie kupić?

Farby przeznaczone do malowania butów można zakupić w sprayu lub do malowania pędzlem. Płynna farba ma tę zaletę, że pozwala dokładnie nasączyć zakamarki, szwy, łączenia, dziurki itd. Podczas wyboru farby warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor, ale i wykończenie. Dostępne są matowe, półmatowe (satynowe) oraz połyskujące farby.

Czyszczenie butów przed malowaniem

Oczyszczenie butów to najważniejszy etap przed malowaniem. Musisz pozbyć się nie tylko zabrudzeń, ale i tłustych osadów. Do oczyszczenia brudu użyj mydła do skór lub preparatu do czyszczenia skórzanych mebli lub samochodowej tapicerki. W awaryjnej sytuacji nada się szare mydło lub odrobina płynu do mycia naczyń. Nie przesadź jednak z wodą i detergentami, gdyż przesuszą skórę. No koniec dokładnie odtłuść całą powierzchnię, którą zamierzasz malować. Użyj do tego acetonu (ostrożnie!) lub profesjonalnego zmywacza do skór.

Odświeżenie wyglądu zniszczonych butów

Zanim przejdziesz do farbowania skóry, musisz pozbyć się niedoskonałości obuwia. Jeśli jest pełne zagięć i zmarszczeń, farba nie ułoży się równomiernie i powstaną nieestetyczne zacieki.

Tuż po oczyszczeniu i odtłuszczeniu warto więc zregenerować buty. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest włożenie do nich cedrowych prawideł. Dzięki temu odzyskają swój pierwotny kształt, a nieestetyczne zagięcia znikną. Drugi krok, w razie potrzeby, to odżywienie skóry specjalnym preparatem. Dzięki temu stanie się ona bardziej elastyczna i mniej podatna na załamania. Dodatkowo odżywiona skóra lepiej i bardziej równomiernie wchłonie farbę.

Jak pomalować buty?

Farbowanie butów rozpocznij od nasączenia pędzelkiem (lub patyczkiem do uszu) wszelkich detali, tj. szwów, łączeń, dziurek i przetłoczeń. Następnie przejdź do dużych powierzchni. Do nasączania skóry lub materiału możesz użyć pędzla lub gąbeczki. Nie nakładaj zbyt dużej ilości farby – i tak trzeba będzie wykonać kilka warstw. Równomiernie rozprowadź farbę po całej powierzchni i pozostaw buty do wyschnięcia na kilka godzin. Po tym czasie powtórz malowanie. Do uzyskania głębokiego koloru wystarczą zazwyczaj ok. 3 warstwy.

Jak zaimpregnować pomalowane buty?

Po zakończeniu malowania pozostaw buty do wyschnięcia. W tym czasie materiał dalej jest chłonny, więc koniecznie zabezpiecz go impregnatem w sprayu. Impregnat do butów ochroni buty przed wilgocią i brudem oraz zapobiegnie powstawaniu zacieków. Pamiętaj, by regularnie odnawiać warstwę impregnatu. Produkt ten możesz wykorzystać także do zabezpieczenia innych rzeczy, np. plecaka, kurtki trekkingowej czy namiotu. Buty ze skóry licowej, o wysokim połysku, możesz pokryć bezbarwnym lakierem do butów.

Autor: Szymon Sonik