Data publikacji:

Fryzury po 40, czyli fryzury męskie po 40. roku życia

Czas płynie nieubłaganie, a z jego biegiem zmienia się wygląd ludzkiego ciała. Przerzedzające się, coraz cieńsze i powoli siwiejące włosy potrafią skutecznie zepsuć nastrój i obniżyć samoocenę zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Na szczęście niektórym problemom da się zapobiec, a inne można sprytnie zakamuflować w salonie fryzjerskim. Mężczyzna po 40. może prezentować się modnie i z klasą. Jak dbać o włosy w tym wieku, w jaki sposób niwelować pewne dolegliwości i jaką fryzurę wybrać? Podpowiadamy.
fryzury męskie po 40-tce

Odpowiednia pielęgnacja

Męskie włosy, podobnie jak te kobiece, wymagają troski i odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście istnieją osoby, którym wystarcza zastosowanie szamponu raz na kilka dni i nie czują potrzeby poświęcania swoim pasmom więcej uwagi. Większość jednak, zwłaszcza posiadająca włosy nieco dłuższe, powinna spróbować świadomej pielęgnacji. Dobór fryzury po 40. i utrzymywanie jej w nienagannym stanie także się z tym wiąże.
Pielęgnacja włosów może się ograniczać do 2–3 produktów i trwać nie dłużej niż kilkanaście minut. Co w związku z tym warto wiedzieć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że szampon zawsze powinien zostać dobrany do rodzaju skóry głowy i jej problemów. Jeżeli skóra jest sucha, przetłuszczająca się lub skłonna do podrażnień bądź łupieżu, to do tego dostosowujemy kosmetyk myjący. Warto także otworzyć się na kosmetyki nieometkowane „for men”.
Jeżeli jest się posiadaczem dłuższych pasm, warto także zainwestować w odpowiednio do nich dobraną odżywkę bądź maskę. Szampon nie pozostaje na włosach na tyle długo, by właściwie je nawilżyć i odżywić, nawet jeżeli w składzie zawiera olejki i ekstrakty. W przypadku włosów z tendencją do wypadania przydatna może okazać się również wcierka, która, połączona z delikatnym masażem, pobudzi wzrost włosów i wzmocni je.

Rozwiązywanie problemów od środka

Fryzury męskie po 40. mogą być dotknięte problemami takimi jak wypadanie, nadmierne przetłuszczanie się czy zmiana tekstury włosa na bardziej szorstką i sztywną. Każda z tych dolegliwości może wynikać między innymi ze zmian zachodzących w organizmie i być sygnałem, że dzieje się wewnątrz coś niepokojącego. Słabe i łamliwe włosy mogą być skutkiem pogłębiających się niedoborów. Z tego względu, chcąc zachować jak najlepszy stan fryzury po 40., warto wykonywać regularne badania laboratoryjne i kontrolować ich wyniki u lekarza.
Istotną dla włosów kwestią jest także odpowiednia dieta i suplementacja. Zdrowe odżywianie, obfitujące w witaminy, mikro- i makroskładniki, to bardzo często klucz do pięknych, gęstych włosów i zdrowego ciała. Istnieją problemy, których nie rozwiąże fryzjer, i sprytne cięcie, ale zdrowa dieta i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 2 litry w ciągu dnia, najlepiej wody) jak najbardziej.

Dobrze dobrane cięcie

Żadne włosy, nawet najbardziej zadbane, nie będą układać się dobrze, jeżeli nie zostaną odpowiednio ścięte. Profesjonalny fryzjer będzie w stanie tak dobrać kształt i długość włosów, by podkreślić walory urody, jednocześnie maskując jej mankamenty.
Jakie są najczęściej polecane fryzury męskie po 40.? Przede wszystkim krótko ścięte boki i dłuższa góra. To jedno z najbardziej popularnych, klasycznych cięć, które wygląda dobrze niemal u każdego. Uniesiona góra świetnie wydłuża bardziej krągłe twarze, wyostrzając rysy i podbijając widoczność kości policzkowych oraz żuchwy. W zależności od preferencji i fantazji boczne włosy można przyciąć na krótko lub całkiem wygolić. Doświadczony fryzjer lub barber poradzi sobie z wycieniowaniem ich tak, by całość wyglądała idealnie. Takie cięcie świetnie prezentuje się z lekkim, kilkudniowym zarostem.
Inną ciekawą opcją jest krótkie, cieniowane cięcie z pozostawioną nieco dłuższą, zaczesaną na bok grzywką. Taka fryzura sprawdzi się szczególnie na włosach niezbyt gęstych, lekkich i cienkich. Wygląda zadziornie i młodzieżowo, a jednocześnie elegancko i z klasą. Nie sprawia także problemów podczas stylizacji. Wystarczy suszarka, szczotka i kilka minut, by wyglądała doskonale.
Kolejną popularną opcją jest bardzo krótkie cięcie na jeżyka. Taka fryzura jest wygodna i praktycznie bezobsługowa. Pielęgnacja i stylizacja ograniczają się do mycia szamponem. Minimalna długość jest jednocześnie zaletą i wadą. Ten rodzaj cięcia nie daje możliwości skorygowania niedoskonałości rysów twarzy i całkowicie ją odsłania.

Odważ się na młodzieżowe cięcie

Fryzury męskie po 40. wcale nie muszą być nudne. Najpopularniejsze, najczęściej rekomendowane uczesania to bezpieczne opcje, które w przeważającej większości przypadków sprawdzają się i wyglądają doskonale. Nie oznacza to jedna, że należy ograniczać się tylko do nich i zamknąć się na eksperymenty. Odrobina ekstrawagancji jeszcze nikomu nie zaszkodziła, więc jeżeli kogoś kusi jakaś fryzura uważana za młodzieżową – warto spróbować. Być może okaże się strzałem w dziesiątkę. A jeżeli jednak nie spełni oczekiwań, włosy można zwyczajnie ściąć i poczekać aż odrosną.
Minęły już czasy, gdy mężczyzna po 40. postrzegany był jako stateczny, poważny pan. Teraz dojrzały facet może otwarcie pokazywać swoją energię, odwagę i charakter. Pokazują to także postacie, które widzimy na ekranach telewizorów. Wybrane przez mężczyznę uczesanie nie musi być nudne ani wpasowywać się w narzucone wiekowi ramy. Dobór fryzury po 40. to kwestia całkowicie indywidualna.
Zdjęcie: Iakobchuk/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!