Data publikacji:

Golenie na sucho czy na mokro? Co wybrać?

Pomimo mody na długie zarosty, wciąż bardzo wielu panów decyduje się na regularnie golenie. Jedni wybierają gładką twarz ze względów estetycznych, inni – funkcjonalnych. To, co łączy obydwie te grupy, to częsty dylemat: wybrać golenie na sucho czy na mokro? Która metoda będzie skuteczniejsza i łaskawsza dla skóry? Odpowiedź czeka na ciebie w tym artykule.
golenie na sucho
Golenie na sucho czy na mokro – to dylemat tak stary, jak samo usuwanie męskiego zarostu. Panowie od stuleci poszukują coraz to lepszych metod golenia, które pozwolą im uzyskać dobry efekt w możliwie najkrótszym czasie. Dziś wzięliśmy na tapet dwa najpopularniejsze sposoby pozbywania się włosków. Sprawdź, który będzie najlepszy dla ciebie.

Golenie na sucho i na mokro – dwie szkoły

Na samym początku warto podkreślić, że zarówno golenie na sucho, jak i na mokro, znajdą swoich zwolenników. Nieprawdą jest to, że któraś z tych metod przeważa nad drugą. Każda z nich sprawdza się w konkretnych przypadkach, dlatego tak ważne jest poznanie potrzeb skóry i specyfiki własnego zarostu. Ponadto obydwa sposoby wymagają zastosowania nieco odmiennej techniki oraz przyrządów.

Golenie na sucho – kiedy się sprawdzi?

Golenie na sucho to metoda, która wzbudza wiele kontrowersji. Nie brakuje panów, którzy totalnie bojkotują ten sposób usuwania zarostu. Są jednak i tacy, którzy decydują się na niego ze względu na oszczędność czasu. Co musisz wiedzieć o usuwaniu zarostu bez pomocy pianki lub żelu?

  • Golenie na sucho – dobre dla cery problematycznej

To nieprawda, że golenie na sucho jest szkodliwe dla każdego typu skóry. Taka odmiana golenia na sucho będzie odpowiednia dla panów z cerami trądzikowymi – pianki i żele do golenia mają bowiem w swoich składach zapychające silikony, dlatego posiadacze cer kłopotliwych powinni ich unikać.


Przeczytaj także: Tradycyjne golenie, czyli jak się golić w tradycyjny sposób?

  • Golenie na sucho maszynką elektryczną

Okazuje się, że golenie na sucho może być dobrym rozwiązaniem, jeśli posiadasz golarkę elektryczną. Ze względu na to, że jej ostrza nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, a z samymi włoskami, ten sposób nie powinien podrażnić cery nawet wówczas, gdy nie stosujesz żelu lub pianki. Wystarczy przesunąć głowicą maszynki po twarzy. Takie golenie to spora oszczędność czasu!

  • Czy można golić się na sucho jednorazówką?

Golenie na suchą jednorazówką? Tego sposobu zdecydowanie nie polecamy! Pamiętaj, że maszynka jednorazowa działa całkowicie inaczej niż elektryczna golarka. W tym przypadku ostrze ma bezpośredni kontakt z naskórkiem, dlatego jeśli nie jest on zabezpieczony kosmetykiem do golenia, niemal na pewno na tym ucierpi. Ostrze maszynki goli włosy, jednak jednocześnie zdziera ze skóry wierzchnią warstwę ochronną, narażając ją na podrażnienia i krostki. Ponadto golenie na sucho jednorazówką to wysokie ryzyko zacięcia się.

A może jednak golenie na mokro?

Golenie na mokro wymaga zastosowana kosmetyku zapewniającego poślizg: żelu lub pianki do golenia. Takie produkty dodatkowo zmiękczają włoski, dlatego golenie staje się procesem bardziej komfortowym.
Golenie na morko można przeprowadzić zarówno z golarką elektryczną, jak i maszynką jednorazową. Ta metoda zapewnia zdecydowanie większą precyzję i gładkość. Ponadto, goląc się na mokro, minimalizujesz ryzyko powstawania podrażnień oraz zacięć.

Niestety, golenie na mokro nie sprawdza się równie dobrze w przypadku każdego mężczyzny. Jak już wspomnieliśmy, większość kosmetyków do golenia nie jest dostosowana do potrzeb skór problematycznych. Sekretem idealnego poślizgu zapewnianego przez żele i pianki są silikony – substancje bardzo szkodliwe dla cer tłustych i trądzikowych. Nie wyrządzą one natomiast szkód panom, którzy mają skóry normalne lub suche.

Jak golić się bez podrażnień? Cztery sprytne metody

Wiesz już, jaką metodę golenia wybrać, aby zminimalizować ryzyko zaczerwienień i krostek. To jednak nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, przygotowując się do usuwania zarostu. Poznaj sposoby na maksymalnie delikatne, skuteczne golenie i ciesz się gładką skórą.

1. Gorąca kąpiel przed goleniem

Jeśli zamierzasz się ogolić, poprzedź ten zabieg ciepłą kąpielą lub prysznicem. Wysoka temperatura rozpulchni skórę i zmiękczy włoski, dlatego ich usunięcie będzie o wiele łatwiejsze.

2. Peeling owłosionej skóry twarzy

Nie zapominaj, że skóra, którą pokrywa zarost, również wymaga starannej pielęgnacji. Jest narażona na wrastanie włosków oraz wzmożone rogowacenie, dlatego tak ważne jest regularne stosowanie dobrego scrubu. Drobnoziarnisty peeling do twarzy wmasuj w cerę przynajmniej raz w tygodniu.

3. Zmiękczająca odżywka do zarostu

Jeśli planujesz ogolić długi zarost, przed chwyceniem maszynki w dłoń, umyj go i nanieś na niego odżywkę. Może być to produkt dedykowany stricte zarostowi lub odżywka do włosów podkradziona partnerce. Ważne, aby kosmetyk zawierał substancje o działaniu zmiękczającym. To znacznie ułatwi ci golenie nawet bardzo grubych i twardych włosów.

4. Nie zapomnij o nawilżeniu!

Niezależnie, czy wybierasz golenie na sucho, czy na mokro, po zabiegu zastosuj kosmetyk o działaniu łagodzącym. Może być to dobry męski balsam po goleniu, lecz niekoniecznie. Równie dobrze sprawdzi się naturalny żel aloesowy, olejek roślinny lub kosmetyczne masło.

Oto przykładowe, naturalne i tanie produkty, które bez obaw możesz stosować po każdym goleniu:

  • olej arganowy,
  • masło shea,
  • żel z aloesu,
  • olej tamanu,
  • krem na bazie alantoiny,
  • maść z witaminą A.

Golenie na sucho czy na mokro? Wybierz sam

Zdecyduj, która z metod golenia zarostu jest delikatniejsza dla twojej skóry i wypróbuj ją w praktyce. Pamiętaj, że golenie na sucho nie jest z gruntu złe – po prostu nie każda cera reaguje na nie dobrze.
Autorka: Joanna Stanuch