Data publikacji:

Jak czesać brodę?


Każdy mężczyzna, który marzy o bujnej brodzie, musi mieć świadomość, że nie wystarczy ją po prostu mieć. Podobnie jak w przypadku włosów na głowie, o brodę również musimy dbać, by była ona ładna i estetycznie wyglądała. Podpowiadamy, w jaki sposób czesać brodę, by była ona naszą wizytówką, a nie utrapieniem.
mężczyzna

Po co czesać brodę?


Broda - marzenie niejednego chłopca w wieku nastoletnim, który podziwia wszystkich mężczyzn tak dostojnie wyglądających w swoim zaroście. Gdy po paru latach spełniamy swoje marzenie, zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy typ zarostu na twarzy wygląda jak to rodem z plakatów filmowych czy zdjęć naszych ulubieńców.

Aby nasza broda faktycznie wyglądała imponująco i estetycznie, musimy wykonywać szereg zabiegów kosmetycznych, a przede wszystkim powinniśmy regularnie ją czesać. Dlaczego? Z wielu powodów. Każdy mężczyzna, który „wyhodował” brodę słusznej długości, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że poza funkcją estetyczną broda świetnie sprawdza się w roli zgarniacza resztek jedzenia czy kurzu, który wciąż krąży wokół nas. Dodatkowo dłuższa broda plącze się, kołtuni i w efekcie sprawia nam znacznie więcej problemów aniżeli przyjemności. Dlatego też regularne czesanie brody jeden, a nawet dwa razy dziennie stanowi obowiązkowy rytuał, do którego powinien przyzwyczaić się każdy mężczyzna. Czesaniem nie tylko nadajemy brodzie odpowiedni, pożądany kształt, ale też oczyszczamy ją z wszelkich zanieczyszczeń.

W jaki sposób powinniśmy czesać brodę?


W jaki sposób czesać i szczotkować swoją brodę? Zacznijmy od częstotliwości. Czesanie brody powinno wejść nam w nawyk, który stosujemy przy okazji każdej czynności higienicznej w łazience. Czesanie brody powinniśmy wykonywać równolegle z nakładaniem specyfików do brody, o których opowiemy już niebawem.

Broda powinna być czesana jeszcze przed nałożeniem specjalnych olejków oraz kremów, które nadają jej wspaniałego błysku oraz wyglądu. Brodę najlepiej szczotkować z góry do dołu. Jeśli jednak chcemy wykorzystać do czesania specjalny grzebień, jest on doskonałym przyrządem do nadania jej odpowiedniego, interesującego nas kształtu.

Jaka długość brody kwalifikuje się do jej czesania? Cóż, jest to kwestia indywidualna, do której jednak powinniśmy podejść ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli mamy kilkudniowy zarost, nie ma potrzeby stosowania grzebienia czy szczotki. Taki zarost samoistnie układa się w sposób idealny. Jeśli charakteryzujemy się dłuższą brodą, szczotkowanie jest niezbędne.

Przydatne akcesoria do szczotkowania brody


Czego używać do czesania brody? Jeszcze kilkanaście lat temu rynek akcesoriów do pielęgnacji brody nie był zbyt szeroki, a prawdziwym koneserom pozostało sprowadzić dedykowane akcesoria z zagranicy. Obecnie jednak bardzo wielu producentów oferuje nam specjalistyczne przyrządy, które pozwolą nam dbać o brodę w sposób należyty. Jakie są najpopularniejsze akcesoria do czesania brody?

Oczywiście przede wszystkim grzebień. Specjalny grzebień do brody pozwoli nam na wstępne rozczesanie brody. Dzięki takiemu rozczesaniu możemy usunąć wszystkie okruszki, zanieczyszczenia i inne elementy, których chcemy się pozbyć. W wyborze grzebienia przede wszystkim powinniśmy kierować się rozstawem ząbków. Jeśli chcemy, by nasze akcesoria były wyjątkowe, możemy postawić na elegancki grzebień drewniany, metalowy, a także zrobiony z zupełnie innych, egzotycznych materiałów.

Drugim „must have” akcesorium, w który każdy brodacz musi się wyposażyć, to szczotka, często nazywana kartaczem. Szczotka służy nam do wyczesywania brody, prostowania splątanych włosów oraz usuwania martwego naskórka. Regularne szczotkowanie brody gwarantuje nam zdrowszą brodę, a co za tym idzie, szybszy porost. Kartacze występują w przeróżnych wariantach, począwszy od tych najtańszych, aż po ekskluzywne produkty wykonane z drewna, wyposażone w materiał szczotkujący wykonany z włosia dzika.

Odwieczny problem - jak wyprostować swoją brodę?


Często staramy się regularnie dbać o swoją brodę z jednego, najważniejszego powodu - by była ona idealnie wyprostowana. Niestety statystyki są dla nas mężczyzn miażdżące. Około 80% mężczyzn nie posada idealnie prostego zarostu. Jeśli więc jesteś w tym gronie, sprawdź najlepsze sposoby na to, by nie musieć każdego dnia siłować się ze swoim zarostem.

Na początek magiczne połączenia szamponu do brody i grzebienia. Dobrze dobrany szampon, który jest dedykowany rodzajowi naszego zarostu plus grzebień z odpowiednim rozstawem ząbków i szczypta cierpliwości. W pewnym momencie zauważymy zmianę, jeśli chodzi o trudność w rozczesywaniu i prostowaniu naszej brody.

Drugi sposób to szczotka, olejek do brody i suszarka, która znacznie szybciej i efektywniej pozwoli nam na utrwalenie konkretnego kształtu naszego zarostu. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio dostosować temperaturę suszenia do naszej brody. Jeśli pokusimy się o suszenie brody zbyt gorącym powietrzem, wysuszymy ją i spotęgujemy proces rozdwajania końcówek.

Przydatne kosmetyki w pielęgnacji brody


W dbaniu o swój zarost, bez względu na jego długość, nie powinniśmy zapomnieć o stosowaniu kosmetyków, które dostarczą naszej brodzie niezbędnych składników odżywczych, a także wzmocnią same włosy i pozwolą im lepiej oraz szybciej rosnąć. Najważniejsze kosmetyki, które powinny znaleźć swoje miejsce w łazience każdego faceta, to:

szampon do brody - męski zarost potrzebuje dużej uwagi, a ze względu na inny typ włosa, powinniśmy stosować zupełnie inny rodzaj szamponu. Dlatego też codzienne mycie brody dedykowanym szamponem minimalizuje nieestetyczny efekt przetłuszczania się, zmiękcza zarost oraz nadaje mu estetyczny wygląd;

odżywka do brody - nawilżanie i usuwanie zabrudzeń jest równie istotnym aspektem dbania o nasz zarost, a w tym pomogą nam specjalne odżywki do brody. Odżywki możemy podzielić na dwa rodzaje, suche oraz mokre, których zasada nakładania nieco się różni, jednak efekt jest praktycznie taki sam;

olejek do brody - olejek do brody to specyfik, który nawilża skórę ciała, odżywia brodę i zmiękcza ją. Olejki, w przeciwieństwie do odżywek, trafiają również do najbardziej niedostępnych miejsc. Dodatkowo produkty te występują w bardzo wielu wariantach zapachowych.
Autor: Norbert Rukowski