Data publikacji:

Golenie twarzy, czyli wszystko, o co chciałbyś zapytać o goleniu twarzy

Dla wielu mężczyzn golenie twarzy to codzienność, która stała się rutynową czynnością, nad którą się nawet nie zastanawiają. Chcesz jednak stać się ekspertem w usuwaniu zarostu na twarzy? W takim razie mamy dla ciebie kompleksowy poradnik, w którym poruszamy wszystkie najważniejsze kwestie związane z goleniem twarzy. Zobacz, jak i czym to robić, aby nie podrażnić skóry i jednocześnie cieszyć się perfekcyjnie gładką skórą!
golenie twarzy

Jak golić twarz? Pamiętaj o tych zasadach!

Jedną z najważniejszych zasad golenia twarzy jest odpowiednie przygotowanie zarostu. W jaki sposób możesz to zrobić? Zacznij od zmiękczenia włosów, dokładnie oczyszczając twarz. W ten sposób usuniesz wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a do tego namoczysz delikatnie zarost.
Podczas mycia używaj ciepłej wody. Możesz także namoczyć nią ręcznik i położyć go na kilka minut na twarzy. Jeśli masz ochotę – wykonaj wcześniej peeling, aby usunąć martwy naskórek pod zarostem.
Równie ważne jest ostrze. Bez względu na to, czy używasz maszynki jednorazowej, elektrycznej, brzytwy, czy nawet nożyka – element tnący musi być odpowiednio naostrzony. Jeśli będzie zbyt tępy, to nie tylko nie usunie dokładnie zarostu, ale także może spowodować podrażnienia.
O czym jeszcze należy pamiętać w trakcie golenia twarzy? O właściwym kierunku usuwania zarostu! Wbrew pozorom nie powinno się robić tego pod włos, a odwrotnie. W ten sposób nie uszkodzisz skóry i unikniesz problemu z zacięciami czy wrastaniem zarostu.

Czym golić twarz – maszynką, jednorazówką, brzytwą czy trymerem?

Czego używać do golenia twarzy, aby osiągnąć najlepszy efekt? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji. Niektórzy mężczyźni wybierają jednorazówki, podczas gdy inni o wiele lepiej radzą sobie z brzytwą. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka informacji na temat każdej metody usuwania zarostu na twarzy.

Jak się golić na twarzy – na sucho czy mokro?

Wiesz już, czego możesz używać do golenia twarzy. A w jaki sposób usuwać zarost? Możesz zrobić to na sucho, jednak odradzamy tę metodę właścicielom suchej i podrażnionej skóry. Podobnie jest w przypadku facetów, którzy jeszcze do niedawna zapuszczali wąsy i brodę, a tym samym nie mają za dużo wprawy w goleniu. Aby robić to na sucho, musisz nabrać wprawy i w pełni skupić się na wykonywanej czynności.
O wiele lepszym i bezpieczniejszym wyborem jest golenie twarzy na mokro. Możesz robić to pod prysznicem przy użyciu wody lub sięgnąć po jeden z tysięcy kosmetyków dostępnych na rynku. Dodatkowa warstwa na skórze zapewnia odpowiedni poślizg, ograniczając tym samym ryzyko zacięcia się czy podrażnienia skóry.
Czego używać do golenia – żelu czy pianki?
Szukasz dobrego kosmetyku do golenia twarzy? W takim razie masz do wyboru żele i pianki. Pierwsza grupa produktów charakteryzuje się zwiększaniem objętości po wyciśnięciu z butelki, pienieniem się i możliwością wnikania pomiędzy włoski. Dodatkowo żele gwarantują świetny poślizg, jednocześnie dobrze zmiękczając zarost.
Z kolei pianki do golenia to połączenie poślizgu i wygody golenia twarzy z pielęgnacją. Producenci wzbogacają tego typu formuły o dodatkowe składniki, na przykład witaminy, olejki czy ekstrakty roślinne. Dzięki temu kosmetyki zmiękczają zarost, nawilżają skórę i chronią przed podrażnieniami.

Jak golić twarz, aby uniknąć podrażnień?

Wielu mężczyzn skarży się na podrażnienia po goleniu twarzy. Jak się jednak okazuje – można łatwo uniknąć zaczerwienień, pieczenia, krostek i przesuszonej skóry. W jaki sposób? Jednym ze sposobów jest zadbane o to, aby nie przyciskać mocno maszynki albo brzytwy do skóry. Nacisk ostrzy może powodować przerwanie ciągłości naskórka, a co za tym idzie – doprowadzić do podrażnień.
Równie znakomitym sposobem jest rezygnacja z golenia twarzy na sucho. Zamiast tego rób to na mokro lub stosuj dodatkowo krem albo piankę, które zapewniają odpowiedni poślizg i ułatwiają usunięcie zarostu. Możesz również zadbać o pielęgnację po zakończeniu golenia twarzy. Stosuj specjalne kremy lub balsamy, które nawilżą skórę i załagodzą ewentualne podrażnienia.

Co po goleniu twarzy?

Wiesz już, jak i czym golić twarz. A co po nim? Jak wspomnieliśmy już wyżej – warto zadbać o właściwą pielęgnację, która pomoże ci nawilżyć i odżywić skórę, jednocześnie łagodząc ewentualne podrażnienia. Do wyboru masz na przykład balsamy i wody po goleniu.
Balsamy mają przede wszystkim właściwości nawilżające i łagodzące. Z kolei wody po goleniu działają antybakteryjnie i pomagają usunąć z twarzy pozostałości po żelu albo piance do golenia.
Zdjęcie: Unsplash
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.