Data modyfikacji:

Co to jest Hyrox? Jak wziąć w nim udział?

„Hyrox” to hasło, o którym słychać coraz częściej wśród miłośników sportu. Ten wyścig sprawnościowy, bardzo popularny w Azji, Australii i USA, dotarł także do Polski. Jeśli uwielbiasz rywalizować i sprawdzać swoje możliwości w różnych dyscyplinach, Hyrox to zdecydowanie coś dla ciebie. Sprawdź, na czym polegają zawody i w jaki sposób możesz się na nie zapisać.
hyrox

Czym jest Hyrox?

Hyrox to w zasadzie nie jedna dyscyplina, ale zawody sportowe z kategorii fitness racing. Łączą w sobie elementy biegowe oraz ćwiczenia crossfit. Rywalizacja ta cechuje się konkretnymi zasadami, które są ustandaryzowane wobec wszystkich zawodników. Zawody obejmują 8-kilometrowy bieg (w odcinkach) oraz 8 konkurencji.
Hyrox po raz pierwszy odbył się w 2017 roku w Niemczech i od tamtej pory jest najszybciej rozwijającym się konkursem sportowym na świecie. Założycielami Hyroxu są Christian Toetzke i Moritz Furste – sportowcy i znani na całym świecie organizatorzy wyścigów masowych. Zawody Hyrox odbywają się w 11 krajach i 30 metropoliach.

Hyrox: konkurencje i przebieg zawodów

To, co wyróżnia Hyrox na tle innych zawodów sportowych, to różnorodność konkurencji. Zawody te składają się z intensywnego biegu po trasie oraz serii funkcjonalnych ćwiczeń. Kluczowym elementem Hyroxu jest wszechstronność, co sprawia, że uczestnicy muszą posiadać zarówno kondycję biegową, jak i siłę.
W Hyrox zawodnicy rozpoczynają od 1-kilometrowego biegu, a następnie przechodzą przez kolejne konkurencje:
 • SkiErg, czyli popularny ergometr narciarski, na którym trzeba pokonać 1 kilometr;
 • 1000 metrów biegu;
 • Sled push, czyli pchanie sanek przez 50 metrów;
 • 1000 metrów biegu;
 • Sled pull, czyli ciągnięcie sanek za pomocą liny przez 50 metrów;
 • 1000 metrów biegu;
 • Burpee Broad Jumps, czyli klasyczne „padnij powstań” na dystansie 80 metrów;
 • 1000 metrów biegu;
 • Rowing, czyli trening na wioślarzu, podczas którego trzeba pokonać 1 kilometr;
 • 1000 metrów biegu;
 • Farmers Carry, czyli przeniesienie 2 kettli na dystansie 200 metrów;
 • 1000 metrów biegu;
 • Lugnes, czyli wykroki z workiem na plecach na dystansie 100 metrów;
 • 1000 metrów biegu;
 • Wall balls, czyli podrzucanie piłki.
 • Formuły Hyrox: open, PRO, relay i doubles

  W ramach Hyroxu istnieją różne formuły zawodów, co pozwala dostosować wyzwania do indywidualnych preferencji i umiejętności. Kategorie takie jak open, PRO są przeznaczone dla zawodników, którzy chcą rywalizować indywidualnie. Doubles to formuła dla par, z kolei relay to sztafeta 4-osobowa.

  Kto może wystartować w Hyroxie?

  Hyrox jest sportem otwartym dla każdego, kto pragnie wyzwań i lubi łączyć bieganie z treningiem funkcjonalnym. Zarówno amatorzy, jak i profesjonalni sportowcy mogą znaleźć swoje miejsce na tych wyjątkowych zawodach. Jedynym konkretnym wymaganiem organizatora konkursu jest ukończony 15. rok życia. Warto wiedzieć, że najstarszy uczestnik zawodów miał 73 lata! Do rywalizacji podchodzą przyjaciele i całe rodziny, dzięki czemu Hyrox wyróżnia się fantastyczną atmosferą. Choć Hyrox nazywany jest wyścigiem, nie ma tu ograniczeń czasowych; oczywiście, im szybciej go ukończysz, tym większa szansa na uzyskanie świetnego miejsca, niemniej jednak możesz poświęcić na zawody tyle czasu, ile potrzebujesz.
  Należy jednak wziąć pod uwagę, że Hyrox to zawody dość wymagające pod względem fizycznym – jeśli podchodzisz do nich bardzo poważnie i chcesz odnieść sukces, warto odpowiednio się przygotować.

  Przygotowania do Hyroxu: o czym należy pamiętać?

  Aby skutecznie przygotować się do zawodów Hyrox, konieczne jest zrównoważone podejście do treningu. W ramach przygotowania warto łączyć sesje biegowe z ćwiczeniami siłowymi, rozwijając jednocześnie wytrzymałość, jak i mięśnie. Istotnym elementem jest również praca nad techniką biegu oraz zdolnością adaptacji do różnorodnych ćwiczeń funkcjonalnych, które mogą pojawić się na trasie zawodów.
  Jak przed każdymi zawodami, przed podejściem do Hyroxu warto zadbać o odpowiednią regenerację organizmu. Na kilka dni przed rywalizacją szczególnie zatroszcz się o zdrowy sen, zrezygnuj z używek i niezdrowej żywności. Poświęć sporo czasu na relaks. Nie zapomnij także o regularnym nawadnianiu organizmu.

  Hyrox: jak ubrać się na zawody?

  Zawody Hyrox najczęściej odbywają się w osłoniętych przestrzeniach, takich jak hale targowe, dlatego możesz podejść do nich w wygodnej, ulubionej odzieży sportowej. Warto zadbać o elastyczne spodnie oraz T-shirt z odprowadzającej pot tkaniny, wygodną bieliznę oraz, co jest absolutnie konieczne, dobrej jakości sportowe obuwie. Warto zaopatrzyć się także w ręcznik oraz rękawice treningowe, które okażą się przydatne podczas konkurencji takich jak ciągnięcie liny czy podnoszenie kettli.

  Hyrox: jak się zapisać?

  Aby wziąć udział w zawodach Hyrox, należy zarejestrować się poprzez oficjalną stronę Hyrox.pl. Znajdziesz tam informacje o terminach i miejscach, w których odbywają się zawody. Tegoroczne zawody Hyrox odbędą się 24 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Koszt biletu to 215–400 zł, w zależności od wybranej formuły. Jeśli chcesz obejrzeć zawody jako widz, koszt biletu wynosi jedynie 20 zł.
  Uczestnicy katowickiego Hyroxu będą mieli szansę zawalczyć o miejsce na Mistrzostwach Świata w Nicei.

  Zawody Hyrox: podsumowanie

  Zawody Hyrox to propozycja dla sportowych śmiałków, którzy chcą sprawdzić swoje organizmy podczas różnorodnych wyzwań. Jeśli uwielbiasz aktywną rywalizację, masz jeszcze czas, by wziąć udział w tegorocznej edycji Hyroxu!
  Zdjęcie: Evanto
  Autor: Joanna Plech