Data publikacji:

Jak nosić szkocką kratę? Propozycje stylizacji

Szukasz inspiracji na to, jak nosić szkocką kratę? Zerknij do poniższego artykułu. Znajdziesz w nim modne inspiracje na męskie stylizacje ze szkocką kratą w roli głównej, a ponadto przeczytasz trochę o historii szkockiej kraty. Zapraszamy do lektury!
Men in white t-shirt and checkered shirt against building, copy space

Szkocka krata – co to za wzór i czym się charakteryzuje?

Czy wiesz, że szkocka krata to inaczej tartan? Co to takiego, jaki to wzór i czym się charakteryzuje? Poniżej przedstawiamy jego krótką historię.
Czytaj również: Śmieszne skarpetki na prezent
Tartan to rodzaj wzorzystej tkaniny wełnianej stworzonej z przeplatających się pasków o różnej szerokości i barwie, tworzących charakterystyczny wzór. Tartan pojawiał się w różnych kulturach już przed tysiącami lat. Najstarszy fragment tkaniny został znaleziony około 3000 lat temu w Chinach, ale dopiero Szkoci sprawili, że stała się ona tak popularna na całym świecie.
Tartany w Szkocji do XVIII wieku były wytwarzane przez lokalnych tkaczy z powszechnie dostępnych barwników, a wzory zależały od wyobraźni rzemieślników. Zmieniło się to w XVIII wieku, kiedy tartany zaczęły stawać się symbolem poszczególnych klanów szkockich. I od tego momentu szkocka krata stała się elementem przynależności narodowej Szkotów.

Szkocka krata – jak ją nosić i z czym łączyć? Propozycje męskich stylizacji

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań szkockiej kraty są męskie koszule. W chłodniejsze miesiące można postawić na koszule flanelowe w zestawieniu z np. kurtką jeansową, bomber jacket czy zwykłą kurtką sportową. Ponieważ szkocka krata sama w sobie jest bardzo charakterystyczna, staraj się dobierać do niej stonowane kolory oraz wzory. Jednym z najbardziej klasycznych casualowych zestawień jest koszula w kratę w połączeniu z jeansami.
W ostatnich latach bardzo popularne są kraciaste kurtki wykonane z flauszu, syntetycznej wełny czy tkaniny imitującej baranka. Idealnie sprawdzą się na sezon wiosenny lub wczesną jesień. Tego typu kurtki robią całą stylizację i można je nosić ze sportowymi sneakersami, trampkami czy mniej formalnymi półbutami.
Wzór kraty bardzo często pojawia się również na marynarkach. Jako że stopień formalności takiej marynarki jest stosunkowo niski, nie musimy stosować tutaj zasad klasycznej elegancji i możemy zestawić taką marynarkę z białym T-shirtem i sportowymi butami. Jeżeli komuś zależy na bardziej formalnym akcencie, wtedy zamiast
T-shirtu może założyć białą lub niebieską koszulę i dobrać zamszowe półbuty. Oba zestawy świetnie sprawdzą się na weekendowe wyjście, jeżeli zależy nam na trochę bardziej formalnej stylizacji, ale również do biura, które nie ma ściśle określonego dress code dla swoich pracowników.
W przypadku garnituru w kratę należy pamiętać, żeby inne dodatki były w kolorach stonowanych lub nawet cały zestaw był utrzymany w monochromatycznych odcieniach, np. czarna krata dopasowana do czarnego swetra typu golf.
Jeżeli zdecydujemy się tylko na spodnie w kratę, powinniśmy pamiętać, żeby zestawić je z bardziej stonowanymi elementami, najlepiej bez żadnych wzorów, żeby nie kłóciły się z bardzo charakterystyczną kratą. Do ciemnoszarych spodni w kratę dobrze pasować będzie np. czarny lub granatowy golf. Dobrym wyborem będzie również ciemna, casualowa kurtka.
Bardzo wszechstronnym i eleganckim dodatkiem wykorzystującym szkocką kratę jest szalik, który podkreśli całą stylizację i doda jej trochę ciepła. Szalik w szkocką kratę można zestawić z wełnianą kurtką lub płaszczem, skórzaną ramoneską, tworząc bardzo interesujący kontrast czy jako dodatek do gładkiego swetra. Najlepiej szukać szalików o barwach jak najbardziej neutralnych, stonowanych, które będą dodatkowym, interesującym akcentem w naszej stylizacji, zamiast ją całkowicie zdominować.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.