Data modyfikacji:

Jaki pasek do garnituru wybrać? Jak dobrać?

Zastanawiasz się, jaki pasek do garnituru wybrać? Zerknij do naszego poniższego artykułu, w którym opowiadamy więcej na ten temat. Podpowiadamy, jaki kolor paska wybrać, na jaki materiał się zdecydować i czy klamra ma w pasku znaczenie, a jeśli tak, to jaka powinna być w pasku noszonym do garnituru. Zapraszamy do lektury!
Closeup of an elegant man in a blue suit adjusting the leather belt on h

Jaki pasek do garnituru wybrać? Dobierz odpowiedni kolor paska

Jedna z podstawowych zasad męskiej elegancji mówi o tym, żeby nosić skórzane dodatki w tym samym kolorze co kolor butów. Jeżeli zdecydujesz się więc na czarny pasek do garnituru, to musisz dopasować do niego buty w tym samym kolorze. W przypadku brązu masz trochę więcej swobody, ponieważ można postawić na rożne odcienie brązu.

Wybieramy pasek garniturowy – na jaki materiał się zdecydować?

Materiał, na jaki się zdecydujesz, zależy od stopnia formalności stylizacji. Najbardziej formalna jest skóra. Jeżeli wybierzesz pasek ze skóry, należy dopasować do niego buty z tego samego materiału. W przypadku mniej formalnych stylizacji można wybrać pasek zamszowy, pleciony czy nawet kolorowy. Do paska zamszowego najlepiej dopasować mniej formalne buty w tym samym kolorze, natomiast w przypadku paska plecionego lub kolorowego stylizacja jest już bardzo nieformalna, więc należy dobrać buty z innego materiału niż skóra. W przypadku plecionego paska można postawić w zasadzie na dowolny kolor butów.

Pasek garniturowy – czy klamra ma znaczenie?

Kolor klamry jest dobierany do koloru zegarka. Do srebrnej klamry należy dopasować srebrny zegarek, a do złotej – złoty. Zasada dopasowania kolorów jest taka sama, jak w przypadku paska i butów. Jeżeli chodzi o kształt klamry, to w przypadku stylizacji najbardziej formalnej obowiązuje prostota. Należy wybierać klamry niezabudowane, bez żadnych żłobień czy zdobień. Te zostawmy do jeansów.

Szerokość paska – jaka będzie odpowiednia do spodni garniturowych?

Rożne rodzaje spodni mają szlufki o różnej szerokości. Spodnie garniturowe mają najwęższe szlufki, co też determinuje szerokość samego paska, która powinna wynosić najczęściej 3–3,5 cm. W przypadku pasków do jeansów jest to zazwyczaj powyżej 3,5 cm. Bardziej smukły i zwężany do środka pasek cechuje się również większym stopniem formalizmu, dlatego najlepiej pasuje do garnituru.

Uniwersalne zasady przy doborze długości paska

Niezwykle ważne jest, aby dobrać pasek w swoim rozmiarze. Głównym zadaniem paska jest podtrzymywanie spodni, ale gdy dobierzesz za krótki lub za długi, to może powstawać nieeleganckie wrażenie. Za krótki pasek będzie też najzwyczajniej niewygodny, a zbyt długi spowoduje opadanie spodni, które będzie trzeba ciągle poprawiać.
Pasek powinien być zapięty na środkową dziurkę, żeby sprawnie ukryć pozostałą część w szlufce paska. Jeżeli zapniesz go na pierwszą dziurkę, to pozostała część paska będzie brzydko wisieć, psując harmonię całej stylizacji. Podobnie będzie, gdy zapniesz pasek na ostatnią dziurkę.

Jaki pasek do granatowego garnituru sprawdzi się najlepiej?

Granatowy garnitur to klasyka, po którą sięga wielu mężczyzn. Do granatowego garnituru najlepiej sprawdzi się pasek w kolorze czarnym, który podkreśli formalny charakter stylizacji.
Mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik odpowiedział ci na pytanie, jak prawidłowo dobrać pasek do garnituru. Jak widać, nawet kolor klamry, szerokość paska czy jego wykończenie mają tutaj duże znaczenie. Jeśli szukasz najbardziej uniwersalnego rozwiązania, to zdecyduj się na czarny pasek ze srebrną klamrą – to taka klasyka, która dopasuje się do wielu różnych garniturów. Z kolei w przypadku mniej formalnych garniturów w kolorze szarym czy brązowym sprawdzą się idealnie paski w kolorze brązowym.
Zdjęćie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.