Data publikacji:

Jaka maszynka do strzyżenia na zero jest najlepsza? 

Ogolona na łyso głowa jest praktyczną i estetyczną stylizacją, na którą decyduje się bardzo wielu mężczyzn. Jej właściwa pielęgnacja wymaga jednak sporo uwagi, a także regularnych wizyt u fryzjera. Wykorzystując dedykowane urządzenia i akcesoria, możemy jednak samodzielnie zadbać o wygląd. W artykule podpowiadamy, jaka maszynka do strzyżenia na zero będzie najlepsza.

Przeczytaj również: Najlepsza maszynka do golenia na mokro

jaka maszynka do strzyżenia na zero

Jeszcze kilka dekad temu wygolona głowa była jasnym znakiem, że mamy do czynienia z żołnierzem, albo byłym więźniem. Społeczna optyka fryzury zmienił się jednak niezwykle mocno od tamtego czasu. Dziś na ten wygląd decydują się mężczyźni w każdym wieku, bez względu na wykonywany zawód lub wykształcenie. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest niezwykła łatwość utrzymania dobrego wyglądu, wystarczy do tego bowiem jedynie maszynka do strzyżenia na zero. Jaki jednak sprzęt należy kupić, aby regularnie samemu przycinać włosy bez pomocy osób trzecich lub profesjonalnego fryzjera?

Maszynka do strzyżenia na zero – co sprawdzić przed zakupem

Wybierając najlepszą maszynkę do strzyżenia na zero, powinieneś przyglądnąć się kilku najważniejszym cechom sprzętu, dzięki którym będzie on nie tylko wygodny w obsłudze, ale też posłuży z powodzeniem przez wiele lat.

Rodzaj ostrzy w maszynce do strzyżenia na zero

Na początek warto przyjrzeć się jakości wykonania ostrzy w maszynce. Aby móc pochwalić się dobrze ogoloną głową, będziesz korzystał ze sprzętu w dość regularnych odstępach czasu. W takim wypadku praca z modelem posiadającym słabe i tępe ostrza może okazać się problemem, zwłaszcza jeżeli masz dość gęste i mocne włosy. 

Dla najlepszego efektu potrzebujesz więc ostrzy wykonanych z jak najbardziej odpornego materiału. Zamiast tańszych maszynek z ostrzami ze stali lub aluminium, postaw na bardziej wytrzymałe modele tytanowe lub ceramiczne. Znajdziesz je jednak w droższych urządzeniach, czasami jednak warto wydać więcej, by uniknąć problemów w przyszłości.

Regulacja długości strzyżenia i nasadki

Maszynka do strzyżenia na zero musi koniecznie posiadać dość szeroki zakres regulacji ostrzy. Zainteresować powinna cię przede wszystkim minimalna wysokość ścinanych włosów. Optymalnie powinna ona wynosić około 1-3 milimetrów. Dla jeszcze lepszego efektu możesz sięgnąć też po jeszcze bardziej dokładne strzyżarki 0,5 milimetra.

Jeżeli poza prostym strzyżeniem na zero planujesz bardziej fantazyjną fryzurę, warto nie ignorować także maksymalnej długości ścinanych włosów maszynki. W modelowaniu wyglądu pomogą różnego typu nasadki nakładane na ostrza, warto więc zwrócić uwagę na ich liczbę w pudełku oraz przeznaczenie.

Czyszczenie i konserwacja ostrzy

To kolejna ważna cecha sprzętu, gdy dość często z niego korzystasz. Warto, byś zainteresował się, czy producent dodaje do zestawu narzędzia do czyszczenia ostrzy (np. specjalne pędzelki) po strzyżeniu, a także to, czy wymagają one regularnego oliwienia.

Zasilanie i bateria 

Wyróżniamy trzy typy zasilania maszynek do strzyżenia na zero, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Determinują one wygodę korzystania z urządzenia w różnych sytuacjach, a także jego maksymalny czas pracy.

  • Maszynka z zasilaniem sieciowym - strzyżarki tego typu podłączamy kablem bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Bardzo często urządzenia tego typu używane są w profesjonalnych zakładach fryzjerskich. Odznaczają się one dużą mocą, ale korzystanie z nich bez pomocy osoby trzeciej może być kłopotliwe ze względu na plączący się przewód. Poza tym, są znacznie trudniejsze w transporcie.
  • Maszynka akumulatorowa - maszynki do włosów z wbudowanym akumulatorem, za sprawą którego są idealnym kompanem podróży służbowych lub wyjazdów na wakacje. Korzystając z nich, nie jesteśmy skrępowani kablem. Ponieważ posiadają wbudowaną baterię, są nieco cięższe od modeli sieciowych. Podczas wyboru odpowiadającego ci modelu zwróć uwagę na maksymalny czas jego pracy oraz ładowania, by uniknąć niespodzianek.
  • Maszynka sieciowo-akumulatorowa - maszynki łączące cechy urządzeń sieciowych i akumulatorowych. Przez większą część czasu korzystasz z ich baterii, a gdy ta się rozładowuje, może od razu przerzucić się na zasilanie z gniazdka, nie przerywając strzyżenia włosów.

Wodoodporność

Ponieważ większość maszynek do strzyżenia na zero przechowujemy w łazience, na wszelki wypadek należy zadbać, aby urządzenie było wodoodporne. Cecha ta pozwala także na ścinanie włosów na mokro oraz przy udziale płynów lub pianek zapobiegających nadmiernemu podrażnieniu skóry, o które nietrudno podczas golenia głowy. Co więcej, wodoodporne urządzenia znacznie łatwiej też wyczyścimy, często wystarczy włożyć je pod strumień wody.

Jakość wykonania obudowy oraz jej ergonomia

O jakości maszynki do strzyżenia na zero świadczy również jakość wykonania jej obudowy oraz użycie przez producenta solidnych tworzyw sztucznych i innych materiałów, które wytrzymają upadki z wysokości lub uderzenia. Urządzenie musi też leżeć dobrze w dłoni i nie wyślizgiwać się nawet ze spoconych lub wilgotnych rąk.