Ważne! Aby nie uszkodzić koperty zegarka, przed czyszczeniem zdejmij pasek z teleskopów.Impregnacja skórzanego paska
Wyczyszczenie skórzanego paska z zabrudzeń, łoju i potu to nie wszystko. Skóra musi być odpowiednio pielęgnowana. Dzięki temu pozostanie miękka, elastyczna i odporna na uszkodzenia.
Do impregnacji skórzanego paska zegarka stosuj specjalne preparaty przeznaczone do miękkich skór i galanterii. Tutaj ponownie – może to być też środek do siodeł czy skórzanej tapicerki samochodowej.
Warto podkreślić, że do konserwacji skóry należy używać osobnego kosmetyku.
Mleczko konserwujące zawiera dodatki ułatwiające wchłonięcie się w skórę, więc musi być stosowane na oczyszczoną powierzchnię. Preparaty typu 2w1 (czyszczenie i konserwacja) mogłyby spowodować wchłonięcie w pory skóry części zabrudzeń.
Prostowanie skórzanego paska zegarka
Skórzany pasek dopasowuje się do kształtu nadgarstka noszącego go mężczyzny. Łukowate zakrzywienie paska, które pozostaje po ściągnięciu paska, nie jest defektem. Dlatego nie próbuj na siłę go rozprostować.
Czynność ta prowadzi do powstania mikrouszkodzeń materiału. Osłabiony pasek może w każdej chwili pęknąć i zerwać się, a wtedy twój drogi zegarek wyląduje na ziemi.
Zbyt sztywny pasek od zegarka może jednak świadczyć o tym, że skóra jest przesuszona i brudna. Wówczas konieczne jest dokładne oczyszczenie zegarka z łoju i potu (aż przestanie się błyszczeć) i zakonserwowanie go mleczkiem do skór. Po wszystkim pasek w dalszym ciągu zachowa swój kształt, jednak będzie naturalnie elastyczny.
Prawidłowo przechowuj zegarek
Nienoszony zegarek też może ulec uszkodzeniu. Dotyczy to zarówno koperty, jak i paska. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu swojego zegarka.
Nie trzymaj go w wilgotnych miejscach (np. w łazience czy nad kuchenką), a także w zbyt suchych (koło kaloryfera lub na kominku). Zwróć uwagę także na promienie słoneczne – nie powinny padać bezpośrednio na zegarek.
Po zdjęciu zegarka z ręki przetrzyj go do sucha delikatną ściereczką z mikrofibry. Choć bez obaw można pozostawić rozpięty zegarek na półce lub w szufladzie, warto zorganizować specjalne pudełko na zegarki.
Nie dość, że ochroni czasomierz przed kurzem, to na dodatek pozwoli przechowywać go w pozycji zamkniętej. Zapnij zegarek na to samo oczko, na którym go nosisz i wypełnij pasek małą poduszeczką. Dzięki temu pasek nie będzie kruszał oraz pękał.
Pamiętaj o dobraniu prawidłowego rozmiaru
Wpływ na żywotność paska ma również sama jego długość oraz wielkość koperty zegarka. Jeśli wybierzesz czasomierz o zbyt dużej kopercie, pasek nie będzie przylegał do ręki.
Efektem jest zbyt mocne zapięcie paska, a co za tym idzie, szybsze jego zużycie. Problemem może być również za długi pasek, na którym powstaną zagniecenia. Uwaga! Przy doborze paska do obwodu nadgarstka uwzględnij długość koperty, czyli odległość pomiędzy teleskopami.
Czytaj również:
Autor: Szymon Sonik