Data publikacji:

Jak zadbać o skórzany pasek zegarka?

Zegarek na pasku czy zegarek na bransolecie? Wybór należy do Ciebie. Oba warianty świetnie sprawdzają się w codziennych i odświętnych stylizacjach. Oczywiście tak długo, jak będziesz dbał o kondycję skórzanego paska w swoim ulubionym zegarku na rękę. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak dbać o skórzany pasek zegarka.

Wielokrotnie w proponowanych przez nas stylizacjach pojawiały się zegarki na skórzanych paskach. Jest to dość bezpieczny wariant: pasuje do strojów o różnym stopniu formalności, a przede wszystkim rzadziej uczulają. Tańsze, metalowe bransolety u wielu mężczyzn powodują reakcję alergiczną. Jeżeli kontakt z niklem kończy się wysypką na nadgarstku, to albo kup zegarek z bransoletą i kopertą z metali szlachetnych, albo wybierz modele z paskiem skórzanym. Podpowiadamy, jak dbać o skórzany pasek zegarka, by służył Ci jak najdłużej.

Staraj się nie moczyć skórzanego paska

Skóra jest naturalnym i dość delikatnym tworzywem. Nie lubi być oblewana - dbasz przecież o to, by nic nie rozlało się na Twojej skórzanej tapicerce, prawda? Podobnie jest ze skórzanym paskiem: staraj się go nie narażać na kontakt z wilgocią.

Gdy pasek zamoknie - pozwól mu wyschnąć

Skórę i skórzane paski najczęściej są przez nas uszkadzane w wyniku niewłaściwego suszenia. Ekspozycja na źródło ciepła powoduje przesuszanie i pękanie powierzchni skóry. Jeżeli nie chcesz zniszczyć paska, to pozwól wyschnąć mu w temperaturze pokojowej. Musisz liczyć się z tym, że następnego dnia niekoniecznie będziesz mógł założyć go ponownie.

Problem z nadmierną potliwością

Pocenie się okolic dłoni i nadgarstków bywa wstydliwym, ale nie takim rzadkim problemem. Jak postępować z paskiem w tej sytuacji? Potraktuj pot jak każde inne źródło wilgoci. Nie musisz całkowicie rezygnować z noszenia zegarków na skórzanym pasku. Ten sam zegarek zakładaj co dwa dni. Dzięki temu dasz mu czas na przeschnięcie.

Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka?

Codzienne noszenie paska prowadzi do powstania na jego wewnętrznej stronie zabrudzeń. Dlatego należy regularnie czyścić pasek. Nagromadzony brud (zarówno ten na powierzchni, jak i ten który wniknął w głąb skóry) usuniesz za pomocą delikatnych preparatów myjących do skóry (butów i galanterii). Użyj mydła lub szamponu do skór (stosuj się do instrukcji producenta).

Impregnacja skórzanego paska

Skóra musi być odpowiednio pielęgnowana. Dzięki temu pozostanie miękka, elastyczna i odporna na uszkodzenia. Do impregnacji skórzanego paska zegarka stosuj specjalne preparaty przeznaczone do miękkich skór i galanterii.

Nie prostuj paska na siłę!

Skórzany pasek dopasowuje się do kształtu nadgarstka noszącego go mężczyzny. Łukowate zakrzywienie paska, które pozostaje po ściągnięciu paska, nie jest defektem. Dlatego nie próbuj na siłę go rozprostować. Czynność ta prowadzi do powstania mikrouszkodzeń materiału. Osłabiony pasek może w każdej chwili pęknąć i zerwać się, a wtedy Twój drogi zegarek wyląduje na ziemi.

Prawidłowo przechowuj zegarek

Nienoszony zegarek też może ulec uszkodzeniu. Dotyczy to mechanizmu oraz dodatków (m.in. paska). Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu swoich zegarków. Te same zasady możesz stosować do czyszczenia skórzanych pasków do spodni oraz galanterii skórzanej.