Data publikacji:
skórzany pasek zegarka

Jak czyścić skórzany pasek zegarka? Jak o niego dbać?

Skórzany pasek zegarka należy do najbardziej klasycznych, eleganckich i formalnych. Pasuje do wielu okazji, a przy tym jest bardzo wygodny, dlatego ogromna liczba czasomierzy jest wyposażona w ten rodzaj paska. Ma jedną, ale łatwą do wyeliminowania wadę – dość szybko się niszczy. Jak dbać o skórzany pasek zegarka, aby służył znacznie dłużej?

Przeczytaj również: 7 porad, jak dbać o męskie zegarki

Wielokrotnie w proponowanych przez nas stylizacjach pojawiały się zegarki na skórzanych paskach. Jest to dość bezpieczny wariant: pasuje do strojów o różnym stopniu formalności, a przede wszystkim rzadziej uczula.

Tańsze, metalowe bransolety u wielu mężczyzn powodują reakcję alergiczną. Jeżeli kontakt z niklem kończy się wysypką na nadgarstku, to albo kup zegarek z bransoletą i kopertą z metali szlachetnych, albo wybierz modele z paskiem skórzanym. Podpowiadamy, jak dbać o skórzany pasek zegarka, by służył ci jak najdłużej.

Staraj się nie moczyć skórzanego paska

Skóra jest naturalnym i dość delikatnym tworzywem. Nie lubi być oblewana - dbasz przecież o to, by nic nie rozlało się na twojej skórzanej tapicerce, prawda?

Podobnie jest ze skórzanym paskiem: staraj się go nie narażać na kontakt z wilgocią. Bez względu na to, czy jest to deszcz, woda w basenie czy pot. Gromadząca się w porach skóry wilgoć doprowadzi w do popękania skórzanego paska.

Gdy pasek od zegarka zamoknie - pozwól mu wyschnąć

Skóra i skórzane paski uszkadzane są najczęściej w wyniku niewłaściwego suszenia. Ekspozycja na źródło ciepła powoduje przesuszanie i pękanie powierzchni skóry. Jeżeli nie chcesz zniszczyć paska, to pozwól wyschnąć mu w temperaturze pokojowej. Musisz liczyć się z tym, że następnego dnia niekoniecznie będziesz mógł założyć go ponownie.

Jeżeli nie zamierzasz dokupować kolejnych czasomierzy, kup dodatkowe… paski! Wymiana paska zajmuje kilkadziesiąt sekund, a dzięki temu każdy z nich będzie miał czas, by wyschnąć.

Co więcej, dobierając paski w różnych kolorach,  stworzysz uniwersalne zestawy na różne okazje. Pamiętaj, że kolor paska zegarka powinien być dobrany do barwy innych skórzanych elementów stroju – butów czy paska od spodni.

Problem z nadmierną potliwością, a skórzany pasek zegarka

Pocenie się okolic dłoni i nadgarstków bywa wstydliwym, ale nie takim rzadkim problemem. Jak postępować z paskiem w tej sytuacji? Potraktuj pot jak każde inne źródło wilgoci.

Nie musisz całkowicie rezygnować z noszenia zegarków na skórzanym pasku, ale w wyjątkowo upalnie dni wybierz nylonowy pasek NATO lub metalową bransoletę. Skóra dość szybko nasiąka potem, a brzydko pachnący  pasek od zegarka to nic przyjemnego. Gwarantujemy, że czuć to nawet ze sporej odległości.

Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka?

Codzienne noszenie paska prowadzi do powstania na jego wewnętrznej stronie zabrudzeń. Dlatego należy regularnie czyścić pasek.

Nagromadzony brud, zarówno ten na powierzchni, jak i ten który wniknął w głąb skóry, usuniesz za pomocą delikatnych preparatów myjących do skóry (butów i galanterii).

Równie dobrze sprawdzą się preparaty do czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej czy siodeł. Unikaj jednak wyjątkowo mocnych środków, o zasadowym odczynie, które mogą rozpuścić przezroczystą warstwę ochronną paska  (tzw. top coat).
Ważne! Aby nie uszkodzić koperty zegarka, przed czyszczeniem zdejmij pasek z teleskopów.

Impregnacja skórzanego paska

Wyczyszczenie skórzanego paska z zabrudzeń, łoju i potu to nie wszystko. Skóra musi być odpowiednio pielęgnowana. Dzięki temu pozostanie miękka, elastyczna i odporna na uszkodzenia.

Do impregnacji skórzanego paska zegarka stosuj specjalne preparaty przeznaczone do miękkich skór i galanterii. Tutaj ponownie – może to być też środek do siodeł czy skórzanej tapicerki samochodowej.

Warto podkreślić, że do konserwacji skóry należy używać osobnego kosmetyku. Mleczko konserwujące zawiera dodatki ułatwiające wchłonięcie się w skórę, więc musi być stosowane na oczyszczoną powierzchnię. Preparaty typu 2w1 (czyszczenie i konserwacja) mogłyby spowodować wchłonięcie w pory skóry części zabrudzeń.

Prostowanie skórzanego paska zegarka

Skórzany pasek dopasowuje się do kształtu nadgarstka noszącego go mężczyzny. Łukowate zakrzywienie paska, które pozostaje po ściągnięciu paska, nie jest defektem. Dlatego nie próbuj na siłę go rozprostować. Czynność ta prowadzi do powstania mikrouszkodzeń materiału. Osłabiony pasek może w każdej chwili pęknąć i zerwać się, a wtedy twój drogi zegarek wyląduje na ziemi.

Zbyt sztywny pasek od zegarka może jednak świadczyć o tym, że skóra jest przesuszona i brudna. Wówczas konieczne jest dokładne oczyszczenie zegarka z łoju i potu (aż przestanie się błyszczeć) i zakonserwowanie go mleczkiem do skór. Po wszystkim pasek w dalszym ciągu zachowa swój kształt, jednak będzie naturalnie elastyczny.

Prawidłowo przechowuj zegarek

Nienoszony zegarek też może ulec uszkodzeniu. Dotyczy to zarówno koperty,  jak i paska. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu swojego zegarka.

Nie trzymaj go w wilgotnych miejscach (np. w łazience czy nad kuchenką), a także w  zbyt suchych (koło kaloryfera lub na kominku). Zwróć uwagę także na promienie słoneczne – nie powinny padać bezpośrednio na zegarek.

Po zdjęciu zegarka z ręki przetrzyj go do sucha delikatną ściereczką z mikrofibry. Choć bez obaw można pozostawić rozpięty zegarek na półce lub w szufladzie, warto zorganizować specjalne pudełko na zegarki.

Nie dość, że ochroni czasomierz przed kurzem, to na dodatek pozwoli przechowywać go w pozycji zamkniętej. Zapnij zegarek na to samo oczko, na którym go nosisz i wypełnij pasek małą poduszeczką. Dzięki temu pasek nie będzie kruszał oraz pękał.

Pamiętaj o dobraniu prawidłowego rozmiaru

Wpływ na żywotność paska ma również sama jego długość oraz wielkość koperty zegarka. Jeśli wybierzesz czasomierz o zbyt dużej kopercie, pasek nie będzie przylegał do ręki.

Efektem jest zbyt mocne zapięcie paska, a co za tym idzie, szybsze jego zużycie. Problemem może być również za długi pasek, na którym powstaną zagniecenia. Uwaga! Przy doborze paska do obwodu nadgarstka uwzględnij długość koperty, czyli odległość pomiędzy teleskopami.

Czytaj również:

Autor: Szymon Sonik