Data publikacji:

Jak kupić samochód?

Zakup samochodu to poważna sprawa, która niejednokrotnie okazuje się dość stresującą przygodą. Dlatego też w dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas zakupu samochodu, jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi sprzedawcami czy w jakich miejscach można kupować używane auta. Poruszymy też kwestie dokumentów, ubezpieczenia, rejestracji i badań technicznych. Dowiedz się, jak kupić samochód, by nie dać się oszukać, a także jakie formalności czekają Cię po podpisaniu umowy kupna–sprzedaży.
jak kupić samochód

Jak kupić samochód używany?

Zakup samochodu, również tego używanego, bywa obciążający dla naszego budżetu, dlatego należy dokładnie przestudiować wszystkie kwestie związane z transakcją, by nie być stratnym. Do dyspozycji mamy różne opcje w zakresie poszukiwania samochodów. Można zdecydować się na zakup:
  • od osoby znajomej lub rodziny – wówczas będziemy mieć pewność, że w samochodzie nie ma poważnych, celowo zatajonych usterek, a jego historia nie była fałszowana;
  • z komisu lub salonu – w salonach również sprzedaje się używane samochody, które są w świetnym stanie. Z kolei komisy bardzo dokładnie sprawdzają stan techniczny oraz historię przyjmowanych pojazdów;
  • przez fora motoryzacyjne – na forach motoryzacyjnych często można znaleźć bardzo zadbane samochody, ponieważ miłośnicy motoryzacji zazwyczaj dbają o swoje pojazdy;
  • z ogłoszenia – to najbardziej ryzykowna opcja zakupu, jednak gwarantuje największy wybór samochodów i możliwość kupienia ich znacznie taniej. Trzeba jednak uważnie sprawdzać każde auto, by nie dać się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.
  • Jak kupić używany samochód i co sprawdzać?

    Jak kupić samochód od osoby prywatnej? Najlepiej jeszcze przed wyjazdem na oglądanie samochodu na żywo zapoznać się z typowymi dla danego modelu usterkami i sprawdzić, czy dotyczą one oglądanego egzemplarza. Bardzo dobrym posunięciem jest zabranie ze sobą kolegi-mechanika lub poproszenie o pomoc specjalistę. Czasami dobrym pomysłem jest także podjechanie wraz ze sprzedawcą na kontrolę do mechanika, który sprawdzi stan pojazdu. Jeżeli auto jest stosunkowo nowe, zawsze warto udać się na diagnostykę komputerową.

    Jak kupić używane auto w salonie lub komisie?

    Jak kupić używane auto w komisie lub salonie? Szczególnie w przypadku komisów poproś o wgląd w ASO, sprawdź samochód po numerze VIN i udaj się na jazdę próbną. Te aspekty powinny być wcześniej sprawdzone przez pracowników komisu, jednak ostrożności nigdy dosyć. Również w salonie warto przejechać się samochodem, zanim zdecydujemy się na jego kupno.

    Na co patrzeć podczas oględzin samochodów?

    Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w miernik lakieru. To zakup, który pozwoli sporo zaoszczędzić w porównaniu do sytuacji, w której kupilibyśmy auto powypadkowe. Jeżeli pomiar mieści się w granicach 150–300 mikronów, oznacza to, że auto było ponownie lakierowane. Wyższe noty oznaczają nawet wykorzystanie szpachli podczas napraw. Jej obecność na dachu, w okolicach bagażnika czy we wnękach powinna być co najmniej niepokojąca.
    Sprawdzajmy też, jak duże są ogniska korozji. Czasami są na tyle małe, że wystarczy standardowa konserwacja, innym razem mogą oznaczać naprawdę wysokie koszty napraw. Jeżeli rdza objęła niedrogie elementy wymienne, nie trzeba się tym przejmować. Podczas jazdy próbnej zwróć uwagę, czy nie świecą się kontrolki oraz czy w aucie nic nie stuka i nie hałasuje. Postaraj się odrobinę przedłużyć jazdę próbną na tyle, by silnik zdążył się dobrze rozgrzać – pozwoli to sprawdzić wydajność układu chłodzenia. Jeżeli w aucie szwankuje elektryka, może to oznaczać poważniejsze problemy – zwróć zatem uwagę, czy wszystko działa.

    Jak kupić auto krok po kroku?

    Zarejestrowany w Polsce samochód musi mieć dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Wówczas można spisać umowę kupna–sprzedaży, a pozostałe formalności leżą już po stronie kupującego. Nigdy nie zgadzajmy się na zakup samochodów z podpisywaniem umowy z poprzednim właścicielem zza granicy. To praktyka często stosowana przez nieuczciwych sprzedawców w komisach, nazywana również „na Niemca”.
    Kiedy już podpisaliśmy umowę kupna–sprzedaży i wracamy do domu z nowym samochodem, czeka nas jeszcze kilka formalności. Pamiętaj, by na umowie znalazła się data i godzina przekazania samochodu. Teraz będzie trzeba zająć się:
  • ubezpieczeniem (można pozostać u tego samego ubezpieczyciela lub go zmienić);
  • podatkiem – w ciągu 14 dni od nabycia auta należy uiścić podatek w Urzędzie Skarbowym;
  • badaniem technicznym i uzupełniającym lub wyrobieniem tablic czasowych – jeżeli auto nie ma ważnych badań, nie możemy poruszać się nim po drogach. Wówczas najlepiej zdecydować się na tablice czasowe, ponieważ transport lawetą będzie kosztowny;
  • wizytą w wydziale komunikacji w celu rejestracji auta – zabierz ze sobą gotówkę, dowód osobisty, umowę kupna–sprzedaży, stare tablice i kartę pojazdu, a najlepiej również gotowy, wypełniony już wniosek.
  • Na co uważać, kupując samochód?

    Jeżeli wybieramy auto z ogłoszenia, dobrym pomysłem jest porobienie jego screenów po to, by móc później do niego wrócić lub wykorzystać znajdujące się w nim informacje, nawet gdy sprzedawca już usunie ogłoszenie. O co zadbać, kupując samochód? Postaraj się o jak najwięcej szczegółów w umowie, dokładnie sprawdź wszystkie podzespoły w samochodzie i zdecyduj się na oględziny wraz z rzeczoznawcą lub podjedź wspólnie ze sprzedawcą do mechanika, który przeprowadzi podstawową, „zakupową” diagnozę auta. Jeżeli sprzedający nie będzie zgadzał się na przegląd lub obecność rzeczoznawcy, to jasny sygnał, że jest nieuczciwy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!