Data modyfikacji:

Jak kupować w second-handach?

Na naszym blogu często polecamy kupowanie ubrań i dodatków najwyższej jakości, choć mamy świadomość, że ich ceny bywają słone. Na szczęście, z pomocą przychodzi second hand z odzieżą używaną, gdzie również można znaleźć stylowe ciuchy.
second-hand

Po pierwsze: uzbrój się w cierpliwość

Second-hand znajdziesz każdym mieście ale odnalezienie tych, gdzie można trafić na ciuchy godne uwagi na pewno zajmie trochę czasu. Informacje o ciekawych adresach możesz znaleźć również w internecie – na forach internetowych, Facebooku czy po prostu wśród znajomych. Kolejnym testem cierpliwości będą same zakupy - musisz się przygotować, że naprawdę fajny ciuch może trafić się raz na kilka wizyt, po przejrzeniu setek wieszaków i stert ubrań w koszach. Jeśli tylko nie zabraknie Ci determinacji, masz szansę na wyłowienie prawdziwych perełek. 

Przeczytaj również: Jak kupować spodnie, by leżały jak ulał?

Po drugie: uważaj na ceny

Prawie każdy second-hand ma dwa cenniki: na ubrania wystawione na wieszakach, zazwyczaj wyceniane indywidualnie, oraz na te znajdujące się w koszach, które kupuje się na wagę. Ciuchy z wieszaków są droższe, ponieważ mają wyższą jakość, co nie oznacza, że powinieneś zupełnie pomijać kosze – tam również może trafić się coś ciekawego. Zwłaszcza w większych miastach ceny ubrań wieszakowych dochodzą nawet do kilkudziesięciu złotych, a w przypadku kurtek lub płaszczy są nawet wyższe. Zanim zdecydujesz się zapłacić tak dużo za używany ciuch upewnij się, czy jest tego wart. 

Po trzecie: sprawdzaj metki

Ten punkt bezpośrednio łączy się z poprzednim –wyższa cena ubrań często łączy się z rodzajem tkaniny. W second-handach można spotkać swetry czy marynarki z czystej wełny, kurtki z naturalnej skóry czy koszule z lnu. Jeśli tylko wyglądają dobrze i nie mają plam, inwestycja w second-hand się opłaci – w normalnym sklepie za taki ciuch będzie trzeba zapłacić co najmniej kilka razy więcej. Kolejną kwestią jest dokładne sprawdzenie, czy ubranie nie ma dziur, niespieralnych plam, przetarć lub innych skaz, które trudno zamaskować. 

Po czwarte: znajdź dobrego krawca

Ubrania ze sklepów z używaną odzieżą często bywają kiepsko dopasowane, za długie lub za duże, więc jeśli trafisz na fajny ciuch w okazyjnej cenie, ale niekoniecznie w Twoim rozmiarze, weź pod uwagę możliwość przeróbek. Taką opcję warto wziąć pod uwagę tylko, jeśli cena ubrania i usługi nie będzie zbyt wysoka.

Po piąte: ćwicz refleks

Każdy second-hand zmienia asortyment z tygodnia na tydzień, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że przy kolejnej wizycie nie znajdziesz upatrzonej rzeczy. Jeśli coś Ci się podoba – bierz od razu, ale gdy nie jesteś pewien, odpuść - niedługo może się trafić jeszcze lepsza okazja.

Zdjęcie: Envato Elements