Data publikacji:

Jak nosić zegarek kieszonkowy?

150 lat temu zegarek kieszonkowy całkowicie zrewolucjonizował sposób, w jaki odmierzano czas. Dzięki temu wynalazkowi nie było już konieczne nasłuchiwanie kościelnych dzwonów, by wiedzieć, która godzina - wystarczyło sięgnięcie do kieszeni. Obecnie zegarek z dewizką to niezwykle oryginalny i modny dodatek, który pomoże ci stworzyć wyjątkową stylizację łączącą w sobie tradycyjną elegancję i elementy steampunk cosplay. Jak nosić zegarek kieszonkowy? Sprawdź!

zegarek

Zegarek z dewizką (zegarek kieszonkowy) - rodzaje

Zegarki kieszonkowe, podobnie jak „zwykłe” zegarki na rękę, mogą być wyposażone w mechanizm tradycyjny (nakręcany) lub kwarcowy na baterię. Tym elementem, który przede wszystkim przyciąga uwagę w tym wypadku jest łańcuszek, dlatego też przed zakupem warto porównać poszczególne rodzaje i zwrócić uwagę na ich charakter.

  • Zegarek na łańcuszku typu Albert z drążkiem w kształcie litery T - nazwa tych klasycznych łańcuszków nawiązuje do postaci księcia Alberta, który w drugiej połowie XIX wieku spopularyzował noszenie zegarków kieszonkowych. Łańcuszek typu Albert doda ci niezwykłej nonszalancji, a przy tym jest wygodny w noszeniu - wystarczy umieścić koniec w kształcie litery T w jednej z dziurek kamizelki, a będziesz wyglądać niezwykle stylowo. Ciekawym rozwiązaniem może być wybór podwójnego łańcuszka Alberta, który umożliwia zawieszenie dodatkowego elementu dekoracyjnego, na przykład wisiorka lub medalika.
  • Zegarek z łańcuszkiem suwakiem na pasek - chciałbyś nosić zegarek kieszonkowy, jednocześnie jednak interesuje cię mniej rzucająca się w oczy, bardziej codzienna stylizacja? W takim wypadku zdecyduj się raczej na zegarek z łańcuszkiem suwakiem. Posiada on na końcu element, który możesz nasunąć na pasek przy spodniach. Jeżeli nosisz jeansy, ten typ łańcuszka możesz wsunąć do małej kieszonki (została ona zaprojektowana przez Levi Straussa właśnie w tym celu!)
  • Zegarek z łańcuszkiem ze sprężynowym zapięciem kółkowym - bardzo praktyczne zapięcie, które funkcjonuje na podobnej zasadzie, jak zapięcia w zwykłych breloczkach. Ten rodzaj łańcuszka może być mocowany bezpośrednio do szlufki lub do dziurki w klapie.

Jak nosić zegarek kieszonkowy? Do kamizelki

Zegarek kieszonkowy bardzo ciekawie prezentuje się przede wszystkim noszony jako zegarek do kamizelki. Wystarczy umieścić go w jednej kieszeni i przeprowadzić łańcuszek przez dziurkę od guzika. Pamiętaj, że zawsze należy wkładać zegarki kieszonkowe do kieszeni znajdującej się po przeciwnej stronie do ręki, którą wykorzystujesz do pisania. Dzięki temu będziesz się mógł posługiwać nią swobodnie. W zależności od guzika, który wybierzesz, możesz regulować długość łańcuszka. Zegarek z dewizką noszony do kamizelki to bardzo elegancka stylizacja, która doskonale sprawdzi się na przykład, gdy idziesz jako drużba na wesele. Jeżeli planujesz nosić zegarek do kamizelki, najlepiej sprawdzą się łańcuszki typu Albert z drążkiem w kształcie litery T lub modele ze sprężynowym zapięciem kółkowym.

Zegarek z dewizką - jak nosić z marynarką lub blezerem?

Inną ciekawą propozycją jest noszenie zegarka kieszonkowego z klasyczną marynarką od garnituru lub blezerem. W tym wypadku należy włożyć zegarek do kieszonki znajdującej się na piersi, a drugi koniec łańcuszka przymocować do dziurki w klapie. W ten sposób podkreślisz elegancję i ciekawy, nietuzinkowy styl swojego garnituru. Jednocześnie będziesz mógł zrezygnować z typowej poszetki i szpilki do klapy. To rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku wesel i różnego rodzaju spotkań formalnych. Do marynarki najlepiej wybrać łańcuszek w kształcie litery T (typu Albert) lub ze sprężynowym zapięciem kółkowym. W tym przypadku również najwygodniejsze będzie włożenie zegarka do kieszeni przeciwległej do dominującej ręki. Jeżeli zamiast marynarki postawisz na sportowy blezer o luźniejszym charakterze, stworzysz ciekawą stylizację na imprezę.

Jak nosić zegarek na łańcuszku do jeansów lub innych spodni?

Jeżeli podobają ci się zegarki kieszonkowe, jednak nie chcesz przez cały czas chodzić w kamizelkach lub marynarkach, dobrym rozwiązaniem będzie przypięcie łańcuszka do jeansów lub innych spodni (także bardziej formalnych). Będzie to bardzo wygodne - zegarek możesz po prostu wsunąć do kieszeni, a łańcuszek przypiąć do szlufki lub do paska. W tym przypadku bardzo dobrym wyborem będą łańcuszki z zapięciem suwakiem lub ze sprężynowym zapięciem kółkowym/breloczkiem. Umożliwiają one wygodne umocowanie zegarka przy spodniach lub pasku. W przypadku, gdy twój zegarek jest niewielkich rozmiarów, schowaj go do małej kieszonki w jeansów, której zwykle nie używasz - pierwotnie została ona zaprojektowana właśnie z myślą o zegarku kieszonkowym.

Zegarek na łańcuszku - jak nosić jako naszyjnik?

Niebanalnym rozwiązaniem będzie noszenie zegarka na łańcuszku jako naszyjnika. W takim przypadku konieczna będzie wymiana standardowego łańcuszka na zwykły, metalowy łańcuszek lub rzemyk do wisiorków. Pamiętaj o tym, by wybrać odpowiednio mocny, solidny łańcuszek lub rzemyk - w przeciwnym wypadku może on pęknąć pod ciężarem zegarka, co poskutkuje jego upadkiem i uszkodzeniem. Zwykle zalecana grubość łańcuszka metalowego to 4-8 mm. Doskonale sprawdzą się modele wykonane ze stali nierdzewnej, która będzie ładnie komponowała się kolorystycznie z zegarkiem i nie spowoduje przebarwień na skórze szyi.

Obecnie większość z nas w celu odmierzania czasu posługuje się przede wszystkim telefonem komórkowym. To sprawia, że zupełnie nie ma potrzeby, by kupować tanie czasomierze na rękę. Jeżeli decydujesz się na zakup zegarka, warto wybrać solidny i stylowy model renomowanej firmy - posłuży ci przez lata i będzie sam w sobie stanowił ozdobę. Zegarki kieszonkowe są niezwykle oryginalne, a przy tym eleganckie. Przyciągają wzrok i pozwalają na nadanie ciekawego charakteru nawet bardzo prostym stylizacjom.

Autor: Anna Michalska