Data modyfikacji:

Jak i z czym pić absynt?

Absynt to wyjątkowy alkohol, o którym krążą legendy. Z racji swojej małej popularności w Polsce jest o wiele ciekawszym trunkiem niż dobrze znane nam whisky czy wódka. Właśnie z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się, jak pić absynt. Postanowiliśmy krótko odpowiedzieć na to pytanie i wskazać najlepsze sposoby na picie absyntu. Zapraszamy do lektury.
jak pić absynt

Absynt – gdzie kupić?

Zakup gotowego trunku nie jest sprawą oczywistą. Nawet w sieci trudno znaleźć miejsca, w których możemy kupić butelkę oryginalnego absyntu. Na szczęście istnieje prosty sposób na przygotowanie tego trunku w domowych warunkach. Wystarczy, że zaopatrzymy się w zaprawkę do absyntu. Zawartość buteleczki należy zmieszać z wysokoprocentowym alkoholem – minimum 40% - zachowując odpowiednie proporcje, zalecane przez producenta esencji. Do zrobienia własnego absyntu najlepiej sprawdzi się alkohol o stężeniu 70%. Przygotowaną mieszankę należy odstawić na około 24 godziny. Po tym czasie możemy cieszyć się trunkiem własnej roboty.

Jak pić absynt?

Absynt można spożywać jako samodzielny trunek lub w drinkach. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu jego smak przypadnie do gustu. Absynt jest bowiem otrzymywany w wyniku ekstrakcji kwiatów i liści piołunu, anyżu oraz fenkułu, czyli kopru włoskiego. Właśnie z tego powodu ma on charakterystyczny gorzki smak. Zawiera także anyżowe nuty, dlatego nie jest alkoholem powszechnie lubianym. Co ciekawe, absynt zawiera również tujon, czyli substancję odpowiedzialną za jego psychoaktywne właściwości. To właśnie ze względy na nie absynt nazywany jest „zieloną wróżką”.

Zasady picia absyntu, czyli rytuał francuski

Absynt, ze względu na charakterystyczny smak, jest dość rzadko pity w czystej formie. Na szczęście istnieją zasady spożywania absyntu, które sprawiają, że trunek staje się znacznie smaczniejszy. Niektóre sposoby są też bardzo widowiskowe, dlatego świetnie nadają się na imprezę ze znajomymi. Pierwszy sposób picia absyntu to tzw. rytuał francuski. W tym przypadku niezbędne będą łyżeczka z dziurkami, szklanki do drinków oraz łyżeczka barmańska.

Do szklanki wlewamy absynt – zwykle około 20-30 ml. Następnie na szklance opieramy łyżkę z dziurkami, a na niej kładziemy kostkę cukru. Kolejny krok to powolne przelewanie wody przez łyżeczkę w taki sposób, by z czasem stopiła ona cukier. Gdy cukier zostanie stopiony, możemy dolać do szklanki resztę wody tak, by stosunek absyntu do wody wynosił 3:1 lub 5:1. Ważne, aby woda była lodowata! Po zmieszaniu możemy już delektować się wyjątkowym smakiem trunku.

Widowiskowy sposób czeski

Drugi sposób na picie absyntu jest bardziej spektakularny, ale też mniej bezpieczny. Znany jest jako rytuał ognia. W tym przypadku potrzebne będą dokładnie te same akcesoria, których używamy do rytuału francuskiego. Dodatek stanowią zapałki lub zapalniczka.

Nad szklanką, w której będziemy spożywać absynt, trzymamy łyżeczkę z dziurkami. Na niej układamy kostkę cukru. Następnie przez cukier przelewamy około 50 ml absyntu. Kolejnym krokiem jest podpalenie cukru. Absynt zazwyczaj zawiera 70% alkoholu, a zatem podpalenie nasączonego nim cukru nie stanowi problemu. Teraz czekamy aż cukier się wypali. Później przelewamy około 50 ml wody przez łyżeczkę i cukier, a następnie dolewamy do trunku kolejne 100 ml wody.

Z czym pić absynt?

Absynt możemy również spożywać w formie drinków. Ważne, by mieszać go ze słodkimi likierami w taki sposób, by nie stracić pierwotnego smaku trunku. Niektórzy chętnie mieszają absynt ze słodkim szampanem bądź winem musującym. Możliwości jest bardzo wiele – warto spróbować różnych połączeń. Absynt to niezwykły trunek, który nie każdemu przypadnie do gustu, jednak ma liczne grono swoich fanów.

Jeśli jeszcze nie miałeś przyjemności skosztować absyntu, skorzystaj z naszych porad. Pamiętaj jednak, że tak mocne alkohole należy spożywać z rozsądkiem.
Autorka: Olga Sadowska