Data publikacji:

Jak tańczyć na weselu?

Wesela dla wszystkich osób, które nie potrafią lub nie lubią tańczyć, bywają krępujące, a szkoda, ponieważ taniec może być świetnym sposobem na zabawę, trochę ruchu oraz poprawę swojego samopoczucia. Jeśli nie czujemy się pewnie na parkiecie, naukę tańca można rozpocząć nawet parę miesięcy przed weselem – zarówno tego samodzielnego, do muzyki klubowej, jak i tego praktykowanego w parach. Dowiedz się, jak tańczyć na weselu, by dobrze się bawić.
Jak tańczyć na weselu?

Jak tańczyć na weselu?

Na weselu można tańczyć samemu, w kole, w towarzystwie oraz w parach. Dla gości, którzy nie potrafią tańczyć, szczególnie atrakcyjne okazują się organizowane zabawy taneczne. Wówczas ma się okazję, żeby nauczyć się prostych i popularnych tańców oraz wczuć się w rytm muzyki. Jak tańczyć na weselu? Najlepiej w sposób całkowicie wyluzowany! Żeby to osiągnąć, warto wcześniej poćwiczyć, a poza tym:
  • wsłuchać się na początku piosenki w jej rytm i kołysać się zgodnie z nim,
  • nie patrzeć pod nogi, ponieważ wygląda to nieestetycznie i może w prosty sposób doprowadzić do upadku,
  • zwrócić uwagę na tempo piosenki i dopasować do niego ruchy.

Jak nauczyć się tańczyć na wesele?

Pytanie, jak nauczyć się tańczyć na wesele, często zadają sobie osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z żadnym rodzajem tańca, a wybierają się w przyszłości na przyjęcie weselne. Naukę tańca można rozpocząć nawet od samodzielnych prób w domu – pomocne w tym będą tutoriale dostępne w internecie. Wystarczy włączyć je, przygotować sobie przestrzeń do tańca i rozpocząć pierwsze próby przed lustrem, które często już dodadzą pewności siebie i pozwolą swobodnie poczuć się na weselu.

Jak tańczyć na weselu w parze?

Jak tańczyć na weselu w parze? W przypadku kobiet nie jest to nadmiernie trudne, ponieważ wystarczy dać się prowadzić partnerom. Mężczyźni mają jednak nieco trudniejsze zadanie, a to ich częściej dotyczą problemy z brakiem umiejętności tanecznych. Na szczęście nie jest to jednak tak skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczy przyglądnąć się, jak robią to inni, lub wspomóc się dostępnymi w internecie filmikami dotyczącymi tańca użytkowego czy disco samby. W przypadku perfekcjonistów lub osób, które chciałyby nabyć w tym zakresie więcej umiejętności, doskonałym pomysłem będzie kurs tańca w profesjonalnej szkole.

Jak wyglądają kursy w szkołach tańca?

Oferta szkół tańca jest tak skonstruowana, żeby odpowiadać na potrzeby wszystkich potencjalnych klientów. Znajdziemy tam nie tylko balet, taniec nowoczesny czy vogue, ale również zajęcia z tańca towarzyskiego oraz wspomnianej już disco samby i tańca użytkowego. W większości szkół tańca organizowane są zarówno zajęcia, na które przychodzi się ze swoją parą, jak i „taniec dla par bez par”. Wówczas, organizatorzy zajęć rotują pomiędzy sobą uczestników zajęć tak, by każdy miał okazję ćwiczyć z każdym – najczęściej uczniowie wcześniej się nie znają, co stwarza odpowiednie warunki do nauki. Czasami spotkać się można również z kursami tańca weselnego lub przyspieszoną, kilkutygodniową nauką tańca.
Alternatywą dla zajęć organizowanych w grupie są indywidualne lekcje z instruktorem tańca, z których można skorzystać w każdej szkole. Należy wtedy wybrać osobę, pod której okiem chciałoby się ćwiczyć lub poprosić o pomoc pracowników szkoły tańca. Jest to rozwiązanie, które pozwoli szybciej nauczyć się tańczyć, jednak będzie bardziej kosztowne niż standardowe zajęcia.

Jak przygotować się na zajęcia taneczne?

Wyjście na pierwsze organizowane zajęcia taneczne właściwie nie wymaga żadnego przygotowania. Należy zabrać ze sobą jedynie dokument tożsamości, który umożliwi zapisanie się na nie, oraz wygodny strój i butelkę wody. Strój na taniec powinien być przede wszystkim wygodny – mogą to być dresy, spodenki lub legginsy oraz niekrępująca ruchów koszulka. Trzeba zadbać także o odpowiednie buty – powinny być wystarczająco miękkie, mieć antypoślizgową podeszwę i być dobrze dopasowane do stopy. Niektóre szkoły proszą o to, by obuwie zamienne na zajęcia było na białej podeszwie, ponieważ ogranicza to brudzenie parkietu na salach.

O czym pamiętać, tańcząc w parze na weselu?

Tańcząc w parze, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową postawę taneczną. Powinna być wyprostowana, stopy rozstawione na szerokość bioder, a kolana trzymane luźno. Głowa musi być przedłużeniem kręgosłupa, a klatka piersiowa otwarta. Żeby ustawić klatkę w prawidłowej pozycji, można zrolować barki do tyłu. Nie należy obciążać partnera lub partnerki ciężarem swojego ciała, ani trzymać się zbyt blisko. Zachowanie odrobiny dystansu jest wskazane.
Ręce partnera oraz partnerki powinny być trzymane luźno. Warto zadbać o to, by prowadzenie w tańcu łatwo było zinterpretować drugiej osobie. Partnerkę trzymamy zawsze w talii oraz za rękę. Warto uważać również na to, by nie deptać drugiej osobie po stopach. Oczywiście, czasami się to zdarza, jednak dobrze jest zachować ostrożność.

Jak poradzić sobie ze stresem podczas tańca?

Często osoby, które nie potrafią lub nie lubią tańczyć, są zestresowane w sytuacji, w której wychodzą na parkiet. Warto jednak pamiętać o tym, że oczy wszystkich w dniu ślubu skierowane są przede wszystkim na parę młodą i nikt specjalnie nie będzie zwracał uwagi na tańczących gości. Stres nigdy nie jest sprzymierzeńcem dobrej zabawy, a sztywność w tańcu jest widoczna. Grunt to zapomnieć o ograniczeniach i wczuć się w rytm muzyki. Warto zadbać także wcześniej o odpowiedni strój, a w szczególności o buty, które będą dobrze dopasowane i wygodne.
Zdjęcie: Envato/ rubenchase
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!