Data publikacji:

Strój kąpielowy męski – jak wybrać męski strój kąpielowy?

Wybierając strój kąpielowy męski na basen czy wakacyjny wyjazd, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów – i to nie tylko te czysto estetyczne. Jakich? Zapraszamy do krótkiego poradnika po garść porad i inspiracji.
kąpielówki męskie

Strój kąpielowy męski – na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Kupujesz strój kąpielowy męski? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę. Poniższa lista ułatwi ci wybór kostiumu idealnego.

Kolor

To bardzo istotna kwestia i to nie tylko ze względu na modę, aktualne trendy czy indywidualne poczucie estetyki. Są przecież kolory, które optycznie pogrubiają. Nie wspominając już o tym, że niektóre odcienie po namoczeniu mogą prześwitywać. Jeśli masz szerokie biodra i dużą pupę, to stawiaj na kąpielówki ciemne, np. czarne, brązowe, granatowe, ciemnoszare, bordowe. Każdy facet powinien z kolei unikać jasnego stroju kąpielowego, np. białego, kremowego lub beżowego. To właśnie te kolory mogą po namoczeniu kąpielówek nieestetycznie prześwitywać. Podobne właściwości może mieć też kolor żółty.

Wzór

Jego dobór to bardzo indywidualna kwestia, ale pamiętaj, że duże i nieregularne wzory mogą optycznie pogrubiać. Dotyczy to szczególnie printów zwierzęcych, geometrycznych, wszelkiego rodzaju cieniowania czy chociażby wzoru moro. A jakie printy na męskich strojach kąpielowych będą w tym sezonie na czasie? Poniżej lista tych najmodniejszych:
  • tropikalne wzory,
  • tie-dye,
  • ombre,
  • pionowe paski,
  • printy z morskim motywem, np. fal.
Nasza rada – jeśli masz szeroką pupę i duże biodra, to nie noś kąpielówek, które mają kilka wzorów, np. pionowe paski, a na tym jeszcze nadruki w postaci kwiatów. Unikaj również poziomych pasów – te będą optycznie poszerzać dolną partię twojej sylwetki.

Materiał

Jedna z najistotniejszych kwestii podczas wybierania męskiego stroju kąpielowego. To właśnie materiał będzie miał bezpośredni wpływ na to, jak będą nosić się i prezentować twoje kąpielówki. Przeważnie stroje kąpielowe męskie są wykonane z poliamidu lub poliestru.

Poliamid jest grubszy, bardziej elastyczny i ma wyraziste kolory. Jego minus? Dość długo schnie i nie jest odporny na działanie promieni słonecznych. Kupując męski strój kąpielowy z poliamidu, zwróć uwagę na to, czy ma on w składzie elastan. Dzięki niemu kąpielówki staną się wygodniejsze i jeszcze bardziej elastyczne.

Poliester z kolei jest lekki, przewiewny, odporny na działanie promieni słonecznych i szybko schnie. Niestety poliester nie jest materiałem elastycznym, więc najczęściej wykonuje się z niego dłuższe kąpielowe szorty. Rzadziej znajdziemy go w dopasowanych slipach.

Męski strój kąpielowy – poznaj jego rodzaje

Skoro już wiesz, czym kierować się podczas wyboru męskiego stroju kąpielowego, to teraz sprawdź, jakie jego rodzaje masz do wyboru. Jest ich więcej, niż sądzisz.
  • Slipy
Są dopasowane i nie mają nogawek. Dzięki sporym wycięciom mogą optycznie wydłużać sylwetkę, co spodoba się zwłaszcza niższym panom. Ich minusem jest to, że mocno eksponują brzuch, a więc nie sprawdzą się dla panów, którzy chcą ukryć zbędne kilogramy w tej części sylwetki. Kupując slipy, pamiętaj, aby wybierać idealnie dopasowany i przylegający model. To nie spodenki, więc nie powinny być luźne.
  • Bokserki
Są dopasowane i mają nogawki. Ich zaletą może być to, że całkowicie zakrywają pośladki.
  • Szorty kąpielowe
 Czyli popularne luźniejsze spodenki. Panowie bardzo je sobie cenią, ponieważ są wygodne, zakrywają więcej, a w połączeniu z T-shirtem można nawet nosić je jak klasyczne krótkie spodenki. To idealne rozwiązanie, kiedy chcesz bez skrępowania pójść prosto z plaży do baru czy restauracji. Szorty kąpielowe mają różne długości. Tę polecamy dopasować indywidualnie do sylwetki. Jeśli jesteś niski, to wybierz szorty do połowy uda – taka długość nie skróci optycznie twojej sylwetki. Wysocy panowie mogą nosić nawet spodenki kąpielowe o długości do kolan.
Kupując szorty kąpielowe, warto pamiętać o jednym – raczej nie sprawdzą się one do pływania w basenie. Na większości pływalni takie spodenki są zakazane. Polecamy je dlatego szczególnie podczas wakacji, kiedy idąc na plażę, możecie wybrać dowolny strój.
  •  Jammery
Inaczej spodenki pływackie. Są dopasowane i mają dłuższą nogawkę, która kończy się tuż nad kolanem. Przypominają nieco szorty kolarki noszone podczas jazdy na rowerze. Jammery sprawdzą się idealnie na basen. Docenią je również surferzy czy panowie uprawiający inne sporty wodne.

Dodatki specjalne – zwróć na to uwagę, wybierając strój kąpielowy męski

Takie, które sprawiają, że chodzenie w kąpielówkach staje się jeszcze wygodniejsze i bardziej komfortowe. Które z nich sprawdzą się dla ciebie? Sprawdź poniżej, czego warto szukać.
  • Kieszenie
Znajdziecie je wyłącznie w szortach kąpielowych chociaż i w tym modelu nie są one regułą, dlatego warto zwracać na to uwagę. Przydadzą się do schowania telefonu, portfela, kremu przeciwsłonecznego czy innych drobiazgów, których na plaży nie brakuje.
  • Tasiemka do regulowania obwodu pasa
Też najczęściej można spotkać ją w szortach kąpielowych. Przydaje się zwłaszcza panom, którzy są w trakcie zrzucania zbędnych kilogramów i szybko zmieniają swój rozmiar. Ponadto sprawdzi się dla wyjątkowo szczupłych facetów.
  • Wkładki push-up
W slipach lub bokserkach. Co prawda, wielu panów uważa takie wkładki za śmieszne, ale mimo wszystko warto o tym wspomnieć – niektórych z pewnością zainteresuje taka opcja.

Jak widać, męski strój kąpielowy też może być różnorodny – od gładkich bokserek po tropikalne szorty kąpielowe. Pamiętaj, że swoją plażową stylizację możesz uzupełnić też innymi elementami, np. okularami przeciwsłonecznymi, czapką z daszkiem, bransoletkami na rzemykach i odpowiednimi klapkami. A wy, z jakich kąpielówek korzystacie najczęściej? Stawiacie na klasykę czy lubicie w tej kwestii odrobinę szaleństwa?
Autor: Michał Kułakowski
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.