Data publikacji:

Jak zmniejszyć libido? Naturalne sposoby i nie tylko

Libido, czyli nasz popęd seksualny, nie jest stałe i cały czas ulega różnym wahaniom. Wpływ na poziom libido ma nasz codzienny tryb życia, narażenie na stres, choroby, stosowana dieta czy tak prozaiczna rzecz, jak rutyna w związku i zwyczajne zmęczenie. Jak zmniejszyć libido? Sprawdź!
jak zmniejszyc libido

Jak zmniejszyć libido u kobiet?

Wpływ na jakość życia seksualnego jest związany głównie ze specyficznym mechanizmem działania niektórych związków zawartych w lekach. Jakie grupy leków najczęściej zmniejszają ochotę na seks? Należą do nich m.in.:
  • leki przeciwdepresyjne,
  • leki hormonalne oraz hormonalna terapia antykoncepcyjna,
  • leki stosowane w chorobach układu krążenia,
  • leki obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Zmniejszenie libido u mężczyzn

To zależy z jakiego powodu i u jakiego mężczyzny. Każdy człowiek jest inny, ma inną osobowość i inną seksualność. Wielu mężczyzn (np. samotnych, po rozstaniu, w związku na odległość, w celibacie związanym z życiem duchownego) kontroluje i obniża popęd seksualny poprzez nastawienie psychiczne, sposób myślenia, a także angażowanie się w inne czynności - pracę, sport, kontakty z ludźmi itp. Jednocześnie unikają sytuacji i okoliczności pobudzających - np. pornografii. Dla części osób jest to dobre rozwiązanie i zauważają, że - tak jak chcieli - ich napięcie seksualne jest mniejsze. Generalnie jednak popęd seksualny (szczególnie u osób z dużym temperamentem) zaspokaja się poprzez aktywność seksualną (masturbację lub seks) - podobnie jak pragnienie można zaspokoić pijąc, a głód - jedząc. Istnieją również środki farmakologiczne obniżające popęd seksualny. Stosuje się je np. u przestępców seksualnych, osób z zaburzeniami preferencji seksualnych itp. Generalnie jednak (pomijając te przypadki) popęd seksualny jest objawem zdrowia i lekarze nie mają zwyczaju farmakologicznie obniżać popędu zdrowym mężczyznom - byłoby to okaleczenie.

Naturalne sposoby na zmniejszenie libido

Kawa

Duża ilość kofeiny podnosi adrenalinę i wzmaga stres, co przejawia się zmniejszeniem ochoty na współżycie.

Kolendra

Choć większość ostrych przypraw zwiększa popęd płciowy, kolendra działa zupełnie na odwrót. Zioło to już kilka tysięcy lat temu służyło mnichom do zmniejszania libido.

Napoje energetyczne

Tego rodzaju napoje działają podobnie do kawy, a poza tym zawierają ogrom cukru, który szybko podnosi poziom insuliny we krwi. Zatem tak szybko, jak zyskujesz energię, tak samo szybko ją tracisz. Dosłownie do wszystkiego.

Gin z tonikiem

O ile wielu z niezłym skutkiem próbowało podkręcać libido drinkami, o tyle ten absolutnie nie nadaje się do wzmożenia popędu płciowego. Wszystko za sprawą chininy zawartej w toniku, która skutecznie zmniejsza ochotę na seks.

Lukrecja

Nawet jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez udziału lukrecji, w przypadku zaplanowanej randki zdecydowanie wyłącz ją z menu. Roślina ta działa uspokajająco, co wpływa na zmniejszenie popędu seksualnego.
Autor: Natalia Werbolewska