Data publikacji:

Jak zmniejszyć libido?

Seksualność i popęd seksualny to naturalne elementy życia, jednak w niektórych przypadkach libido może okazać się zbyt wysokie. Przypadki, w których mężczyźni muszą mierzyć się z wyższym niż normalnie popędem seksualnym, wcale nie są odosobnione. Wręcz przeciwnie – mężczyźni z wysokim libido tworzą liczną grupę.
Jak zmniejszyć libido?
Chociaż w otaczającym świecie znacznie częściej znaleźć można informacje o tym, jak skutecznie podwyższyć poziom libido u mężczyzn, to równie ważna jest wiedza o tym, jak sprawić, by popęd seksualny był mniejszy. Mężczyźni, którzy chcą poradzić sobie z tym problemem, często szukają informacji o tym, jak zmniejszyć popęd seksualny.

Libido, czyli popęd seksualny

Libido to pojęcie określające popęd seksualny. Poziom libido jest indywidualny u każdego, dlatego niektórzy zmagają się ze zbyt małym libido, a znaczna część osób posiada wysoki popęd seksualny. Na poziom libido ma wpływ szereg czynników, wśród których warto wymienić takie jak płeć, poziom stresu, zdrowie, stan psychiczny, poziom zmęczenia, używki, szczególnie palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, oraz wiele innych.
Poziom libido zmienia się także z wiekiem i zależnie od płci kształtuje się w różnym wieku. Kobiece libido zazwyczaj jest najwyższe w dojrzałym wieku, a ten wysoki poziom utrzymuje się do około 45. roku życia. U mężczyzn najwyższy poziom libido można odnotować w okresie dojrzewania. Wysoki popęd seksualny u tej płci utrzymuje się do około 35. roku życia, a po osiągnięciu tego wieku libido stopniowo się zmniejsza.
Nie jest tajemnicą, że libido u mężczyzn jest związane z poziomem testosteronu w organizmie. Testosteron to nic innego jak hormon płciowy, który jest wytwarzany w męskich jądrach oraz w korze nadnerczy. Libido, czyli popęd seksualny, można określić jako chęć do wykonywania działań o charakterze seksualnym.
Wiele badań nad męskim libido wykazało, że z zasady jest ono wyższe niż libido kobiece. Badania wykazały także, że znajduje to odzwierciedlenie w ilości i częstotliwości spontanicznych myśli o czynnościach seksualnych. Popęd seksualny jest niezbędnym czynnikiem, który należy spełnić, aby rozpocząć zdrową aktywność seksualną.

Wysokie libido – czy to nadpobudliwość seksualna?

Zbyt wysokie libido to, wbrew powszechnym opiniom, częsty problem, z którym muszą mierzyć się mężczyźni w różnym wieku. W przypadku poważnego wzrostu libido mówić można o nadpobudliwości seksualnej.
Nadpobudliwość seksualna, zwana także hiperseksualnością oraz hiperlibidemią, to nic innego jak zaburzenie, które odnosi się do wzmożonego popędu seksualnego, co wiąże się z mimowolną koniecznością zaspokojenia tej potrzeby.
O zbyt wysokim libido u mężczyzn można mówić wtedy gdy da się zaobserwować któreś z tych warunków:
  • popęd seksualny, który nie został zaspokojony, powoduje gniew i frustrację,
  • kontrola własnego popędu seksualnego i samodzielne próby zmniejszenia libido nie przynoszą oczekiwanych rezultatów,
  • podejmowana aktywność seksualna jest nie tylko źródłem przyjemności, ale także sposobem na zlikwidowanie negatywnych emocji,
  • popęd seksualny i wzmożona aktywność płciowa wpływają na zaniedbanie codziennych obowiązków,
  • wysokie libido wpływa negatywnie na stan psychiczny.

Wysokie libido u mężczyzn – jak zmniejszyć?

Chociaż o męskim libido najczęściej mówi się w kontekście jego obniżonego poziomu, to nie należy zapominać, że liczna grupa mężczyzn zmaga się ze zbyt wysokim popędem seksualnym. Mężczyźni, którzy zaobserwowali u siebie zbyt wysoki popęd seksualny, chcąc sobie poradzić z problemem, często zadają pytanie, jak skutecznie zmniejszyć libido.
Popęd seksualny to naturalne zjawisko, które wynika z biologii i zasad funkcjonowania człowieka w świecie, dlatego jego całkowite wyeliminowanie lub wyciszenie jest niemal niemożliwe do zrealizowania. Jednak mężczyźni, którzy chcą zmniejszyć poziom swojego libido, mogą skorzystać z kilku rad przedstawionych poniżej.
  • Korzystanie ze specjalnie opracowanej diety, która charakteryzuje się skrajnie małą kalorycznością. Dieta niskokaloryczna lub ta obfitująca w tłuszcze nasycone, tłuszcze trans oraz cukry proste może skutecznie wpłynąć na obniżenie libido, jednak należy mieć na uwadze, że taki sposób odżywiania jest skrajnie niezdrowy i może prowadzić do przykrych konsekwencji.
Innym niezdrowym sposobem na obniżenie libido, z którego również nie warto korzystać, jest spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Takie działania zmniejszą poziom libido, ale inne skutki, jakich można się po nich spodziewać, często drastycznie wpływają na cały organizm.
  • Obniżanie libido preparatami na receptę – leki, które mogą być stosowane w celu zmniejszenia popędu seksualnego, są w znacznej mierze lekarstwami przepisywanymi na receptę. Takie substancje hamują wydzielanie i aktywność hormonów płciowych, do których zalicza się np. cyproteron czy finasterdy, czyli tzw. anafrodyzjaki.
  • Za znaczny spadek libido mogą być odpowiedzialne leki stosowane w przypadku różnych chorób. Przykładem takich substancji mogą być beta-blokery stosowane na nadciśnienie lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.
Wszystkie te lekarstwa to silne preparaty, które są przepisywane jedynie na receptę dla osób zmagających się z wymienionymi chorobami. Takich substancji nie należy stosować jako preparatu na zmniejszenie libido.
  • Wizyta u seksuologa – najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem wysokiego popędu seksualnego jest wizyta u dobrego seksuologa. Lekarz dotrze do źródła problemu i skutecznie dobierze formę leczenia. Często problem ze zbyt wysokim libido można rozwiązać, stosując środki farmakologiczne. Takie substancje hamują wytwarzanie oraz aktywność hormonów płciowych.
Zdjęcie: Envato/twenty20photos
Autor: Redakcja Ceneo