Jak zostać żołnierzem i awansować?
Do Wojska Polskiego można wstąpić nawet po szkole branżowej, jednak jeśli chce się awansować, powinno się mieć lepsze wykształcenie. Najniższy stopień szeregowego otrzymują poborowi powołani do czynnej służby po raz pierwszy. Ten stopień przysługuje osobom, które mają co najmniej podstawowe lub gimnazjalne wykształcenie. Podoficerem może zostać osoba z wykształceniem co najmniej średnim, natomiast oficerem - posiadacz tytułu magistra lub równorzędnego.
Kim są żołnierze powyżej stopnia szeregowego? Podoficer zajmuje się dowodzeniem drużyną. Jego odpowiednikiem w Marynarce Wojennej jest bosman. Oficerowie dowodzą pułkami i batalionami. Młodsi rangą oficerowie noszą miano podporuczników, poruczników i kapitanów. Starsi rangą oficerowie są nazywani majorami, podpułkownikami i pułkownikami. Najwyższy stopień awansu w Wojsku Polskim to generał.
Awanse w Wojsku Polskim są przyznawane nie tylko po uwzględnieniu wykształcenia żołnierza. Równie ważny jest jego rozwój w armii oraz jego zasługi. Jeśli żołnierz wyróżnia się na tle innych wojskowych, ma większe szanse na awans. Sukcesy w szkoleniach i treningach, a także zasługi podczas działań armii i różnych misji sprawiają, że można zajść wysoko w wojskowej hierarchii.
Im wyższy stopień posiada żołnierz, tym wyższa jest jego pensja. Zarobki oficerów są nawet kilka razy wyższe niż szeregowych, a generałowie otrzymują wynagrodzenie miesięczne w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Szeregowi zarabiają najmniej, jednak mogą podnieść swoje pensje dzięki udziałowi w misjach. Dotyczy to w szczególności misji zagranicznych, za które otrzymuje się najwyższe dodatki.