Data publikacji:

Jak zostać żołnierzem?


Służba wojskowa jest jedną z dróg kariery, którą można wybrać tuż po ukończeniu pełnoletności. Mogą zdecydować się na nią zarówno mężczyźni, jak i kobiety bez względu na posiadane wykształcenie. Do wojska można wstąpić nawet po szkole branżowej i bez zdanej matury. Przed zgłoszeniem się do służby w WOT lub innej jednostce, powinno się jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie do rekrutacji. Jak zostać żołnierzem? Od czego zacząć przygotowania do rozpoczęcia kariery wojskowej?
żołnierz

Kto może zostać żołnierzem Wojska Polskiego?


Do Wojska Polskiego może wstąpić każda kobieta i każdy mężczyzna, którzy jednocześnie spełnią kilka warunków. Przede wszystkim muszą mieć ukończone co najmniej 18 lat i posiadać polskie obywatelstwo. Obowiązkowa jest niekaralność za umyślne przestępstwo. Ostatnim warunkiem dla wszystkich osób, które chcą wiedzieć, jak zostać żołnierzem, jest posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia czynnej służby wojskowej.

W przypadku osób, które chcą studiować na akademii wojskowej, dodatkowym warunkiem jest posiadanie świadectwa dojrzałości. Jak zostać żołnierzem WOT? Jeśli chce się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, nie można pełnić innego rodzaju czynnej służby wojskowej i być przeznaczonym do służby zastępczej. Z możliwością wstąpienia do WOT koliduje nadanie przydziału kryzysowego i obowiązek pełnienia czynnej służby wojskowej w przypadku ogłoszenia mobilizacji ogólnokrajowej, stanu wojny lub przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w konkretnej jednostce.

Przygotowanie fizyczne


Przed rozpoczęciem służby wojskowej ważne jest przygotowanie fizyczne. Przyszli szeregowi i podoficerowie obowiązkowo wykonują egzamin z wychowania fizycznego. Niedostateczny wynik uniemożliwia wstąpienie do wojska. Przed egzaminem warto przygotować się odpowiednio poprzez regularne treningi. Hantle, ciężarki, ławeczka do ćwiczeń, bieganie kilka razy w tygodniu lub pływanie zwiększają szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku testu sprawnościowego.

Jak wygląda egzamin sprawnościowy do wojska? Mężczyźni mają do wykonania następujące zadania: bieg zygzakiem (koperta) lub wahadłowy 10 x 1, skłony tułowia w przód przez 120 sekund, marszobieg na 3 km lub pływanie ciągłe przez 12 minut oraz podciąganie na drążku lub uginanie i prostowanie ramion na ławeczce. Nieco mniejsze wymagania sprawnościowe stosuje się w przypadku kobiet. Marszobieg dla pań obejmuje dystans 1 km. Pozostałe ćwiczenia na teście są takie same dla obu płci.

Rozmowa kwalifikacyjna i złożenie dokumentów


Kandydaci na żołnierzy, którzy przejdą przez test sprawnościowy, są zobowiązani również do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej. W jej trakcie rozmawiają z rekruterami na temat swoich kwalifikacji i wykształcenia. Sprawdzane są informacje podane w CV oraz zaświadczenia o niekaralności. Jeśli kandydat był w przeszłości karany, na tym etapie rekrutacji do wojska zostanie odrzucony. Komisja pyta dodatkowo o powody wstąpienia do wojska i ocenia, czy kandydat jest stabilny emocjonalnie. Przejawy problemów z psychiką są równoznaczne z odrzuceniem kandydatury.

Pozytywna ocena komisji rekrutacyjnej i zdany test sprawnościowy oznaczają, że kandydat powinien przygotować komplet dokumentów dla dowódcy jednostki. Dokumenty są przesyłane wcześniej przez WKU. Do papierów wypełnionych przez rekruta dołączona jest opinia wystawiana przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień. Następnym krokiem jest wykonanie badania lekarskiego w Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Orzeczenie o stanie zdrowia dołącza się do pozostałych dokumentów w WKU.

Gdy Wojskowa Komisja Uzupełnień zbierze wszystkie dokumenty rekrutacyjne, przesyła je do dowódcy jednostki wojskowej, który podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata. Pozytywna decyzja jest równoznaczna z powołaniem do korpusu szeregowych zawodowych, podpisaniem kontraktu i wyznaczeniem daty rozpoczęcia służby. Ostatnim krokiem jest stawienie się rekruta w jednostce wojskowej z kartą powołania.

Jak zostać żołnierzem i awansować?


Do Wojska Polskiego można wstąpić nawet po szkole branżowej, jednak jeśli chce się awansować, powinno się mieć lepsze wykształcenie. Najniższy stopień szeregowego otrzymują poborowi powołani do czynnej służby po raz pierwszy. Ten stopień przysługuje osobom, które mają co najmniej podstawowe lub gimnazjalne wykształcenie. Podoficerem może zostać osoba z wykształceniem co najmniej średnim, natomiast oficerem - posiadacz tytułu magistra lub równorzędnego.

Kim są żołnierze powyżej stopnia szeregowego? Podoficer zajmuje się dowodzeniem drużyną. Jego odpowiednikiem w Marynarce Wojennej jest bosman. Oficerowie dowodzą pułkami i batalionami. Młodsi rangą oficerowie noszą miano podporuczników, poruczników i kapitanów. Starsi rangą oficerowie są nazywani majorami, podpułkownikami i pułkownikami. Najwyższy stopień awansu w Wojsku Polskim to generał.

Awanse w Wojsku Polskim są przyznawane nie tylko po uwzględnieniu wykształcenia żołnierza. Równie ważny jest jego rozwój w armii oraz jego zasługi. Jeśli żołnierz wyróżnia się na tle innych wojskowych, ma większe szanse na awans. Sukcesy w szkoleniach i treningach, a także zasługi podczas działań armii i różnych misji sprawiają, że można zajść wysoko w wojskowej hierarchii.

Im wyższy stopień posiada żołnierz, tym wyższa jest jego pensja. Zarobki oficerów są nawet kilka razy wyższe niż szeregowych, a generałowie otrzymują wynagrodzenie miesięczne w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Szeregowi zarabiają najmniej, jednak mogą podnieść swoje pensje dzięki udziałowi w misjach. Dotyczy to w szczególności misji zagranicznych, za które otrzymuje się najwyższe dodatki.
Autor: Monika Kocher