Data publikacji:

Jaka maszynka do golenia? Przegląd maszynek do golenia

Dbanie o odpowiedni wygląd zarostu to jeden z męskich obowiązków. Każdy facet doskonale wie, że zadbane włosy na twarzy mocno wpływają na atrakcyjny wygląd. Odpowiednia maszynka do golenia może podkreślić piękno twarzy, jednak źle dobrana wyrządzi sporo szkód. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maszynek do golenia, jednak nie wszystkie z nich będą pasować każdemu facetowi. Każda maszynka ma swoją własną funkcję i jest stworzona do różnych celów. Zebraliśmy więc te najpopularniejsze typy w jednym miejscu. W tym artykule poznasz ich przeznaczenie, a także wady i zalety każdego z tych rodzajów golarek.
maszynka

Jaka maszynka do golenia?

Maszynki jednorazowe/na wkłady

Są to dwie najbardziej dostępne opcje. Są łatwe w użyciu i można je kupić w prawie każdym sklepie. Popularne jednorazówki są wykonane z lekkiego plastiku i zawierają od jednego do trzech ostrz. Jednorazówki są dostarczane w małych plastikowych torebkach, które zawierają od trzech do dwunastu wkładów. Zazwyczaj są to maszynki całkiem podstawowe. Co prawda, mogą mieć kilka dodatkowych funkcji, takich jak obrotowa główka lub nasmarowany pasek zmiękczający skórę.
Maszynki na wkłady nie składają się z jednego stałego elementu. Mają bowiem stałą rączkę i wymienny wkład, który zawiera ostrze. Maszynki na wkłady są zazwyczaj nieco cięższe niż jednorazówki. Dodatkowo rączka wykonana jest z mocniejszego plastiku lub metalu. W odróżnieniu od jednorazówek, maszynki na wkłady posiadają więcej ostrzy, bo od trzech do sześciu.

Maszynki jednorazowe/na wkłady - zalety i wady

Niewątpliwą zaletą tego typu maszynek jest to, że ostrze jest ustawione pod stałym kątem. Ponieważ ostrze jest zamknięte we wkładzie lub w samej maszynce, jest ono ustawione pod takim kątem, aby zapewnić komfort i nie skaleczyć skóry na brodzie i twarzy. Jednorazówki i wkłady nie zapewniają najdokładniejszego czy najwygodniejszego golenia na świecie, ale pomagają w utrzymaniu efektywnego kąta golenia, co jest dużym plusem dla początkujących.
Co do wad tego typu maszynek to na pewno jest nią sama cena. Oczywiście jednorazówki same w sobie nie są drogie. Główną rolę odgrywa tu jednak częstotliwość golenia i jej wymian. W przypadku mężczyzn, którzy posiadają gęste i szybko rosnące włosy, rozwiązanie to będzie po prostu nieopłacalne. Wiele ostrzy wyłapuje włosy i zanieczyszczenia. Po kilku użyciach, pomiędzy ostrzami gromadzi się dużo osadów. Ten osad może składać się z martwych komórek naskórka, kremu do golenia, małych włosków i innych elementów znajdujących się na twarzy.

Brzytwy proste

Proste brzytwy są najbardziej przerażające ze wszystkich brzytew. Mają długie otwarte ostrze. Są dość proste w użyciu. Wystarczy naostrzyć je na skórzanym pasku, a następnie przejść do golenia. Ostrze składa się do rękojeści, która ma dwie strony. Istnieją dwa typy prostych brzytew.
Brzytwy shavettes - są one bardzo podobne do prostych, ale są mniejsze. Cieszą się dużą popularnością wśród barberów. Jednak nie tylko barberzy ich używają. Jest bowiem wielu mężczyzn, dla których to podstawowy sposób golenia.
Brzytwy kamisori - to japońskie proste maszynki do golenia. Istnieje wiele różnic pomiędzy kamisori a zwykłymi prostymi maszynkami, jedną z nich jest to, że ostrze nie chowa się w rączce, a pozostaje odsłonięte przez cały czas. Drugą różnicą jest fakt, że szlif nie jest symetryczny, a zamiast tego ma prostą krawędź po jednej stronie ostrza i wgłębioną po drugiej.

Brzytwy proste - zalety i wady

Wśród plusów prostych brzytew można wymienić niewiarygodnie dokładne golenie, niską cenę w przeliczeniu na jedno golenie, ekologiczność oraz to, że jest najbardziej męskim sposobem golenia. Jednym z niewielu jak nie jedynym minusem brzytew prostych jest stopień zaawansowania. Początkujące osoby nie powinny stosować tego typu metody golenia, ponieważ w łatwy sposób mogą zrobić sobie krzywdę.

Maszynki elektryczne

Maszynki elektryczne nie należą do rodziny golarek do golenia na mokro. Są to w zasadzie małe maszyny, które podnoszą i tną małe włoski znajdujące się na skórze. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje elektrycznych maszynek do golenia: rotacyjne i foliowe. Podczas gdy oba modele skutecznie wykonują tę samą czynność, różnica między nimi znajduje się w głowicy.
Golarki rotacyjne posiadają trzy głowice, które obracają się z dużą prędkością i unoszą nieco włosy przed ich ścięciem. Elastyczność głowic obrotowych pozwala na przesuwanie urządzenia okrężnymi ruchami po twarzy. Golarki foliowe nie posiadają żadnych z tych głowic. Zamiast tego oferują cienką warstwę folii. Nie są one tak elastyczne, jak golarki rotacyjne. Golenie nimi wymaga również bardziej świadomego podejścia do skóry twarzy.
Golarki rotacyjne są lepsze dla panów, którzy pomijają dzień lub dwa golenia i mają dłuższe wąsiska, a ponieważ główki są nieco bardziej elastyczne, łatwiej jest nimi poruszać się pod brodą i wokół szczęki. Golarki foliowe polecane są natomiast do pracy wokół bokobrodów i zarostu na brodzie. 

Maszynki elektryczne - zalety i wady

Jednym z największych zarzutów wobec golenia na mokro jest to, że naprawdę zajmuje dużo czasu. Stosując golarki elektryczne, można więc nieco zaoszczędzić. Elektryczne modele pozwalają również na golenie i jednoczesne przemieszczanie się, ponieważ zbierają włoski do specjalnego pojemnika. To kolejna wygoda, której nie oferują inne rodzaje golarek. Golarki tego typu sporo dają, ale jednak mają też swoje minusy. Szybkość golenia nie idzie bowiem w parze z dokładnością. W przypadku grubego zarostu mogą więc nie wystarczyć. Dodatkowo wymagają one również konserwacji. Są one pełne kół zębatych, kółek, łożysk i tym podobnych rzeczy. Niektóre golarki mogą być również dość głośne.
Autor: Jakub Barabasz