Data modyfikacji:

Jaki olej 5W30 wybrać?

Wybór odpowiedniego oleju 5W30 zwiększy żywotność naszego silnika i zapobiegnie niezapowiedzianym awariom, które zawsze mocno odczuwamy w portfelu. Jaki olej 5W30 wybrać, by mieć pewność, że nasz samochód nie zawiedzie nas podczas długiej trasy?
Jaki olej 5W30 wybrać

Czym jest olej 5W30? 

Olej 5W30 to jeden z najpopularniejszych wariantów oleju silnikowego, który wykorzystuje się w samochodach w Polsce. Na rynku dostępne są oleje o innych oznaczeniach, jednak 5W30 jest rekomendowany przez mechaników i specjalistów z branży motoryzacyjnej. 

Przeczytaj również: Najlepsze prezenty dla miłośników motoryzacji do 200 zł 

Postaramy się rozszyfrować enigmatyczny skrót, który osobom niezaznajomionym z nomenklaturą motoryzacyjną praktycznie nic nie mówi. W oznaczeniu 5W30 litera „W” oznacza temperaturę, w jakiej pompa olejowa będzie w stanie działać bez zarzutu. Wartość przed literą „W” oznacza lepkość oleju, a zatem opór przed płynięciem w różnej temperaturze powietrza. Możemy z powodzeniem znaleźć oleje silnikowe z oznaczeniem 0W, 10W czy 15W. Im wyższa lepkość oleju, tym większy opór, a co za tym idzie, większa strata mocy silnika. Olej 5W30 to idealny na polskie warunki olej, który sprawdza się zarówno podczas lata, jak i mroźną zimą. 

Jaki olej 5W30 warto zakupić? 

Olej silnikowy, jak powszechnie wiadomo, to płyn eksploatacyjny, który ulega zużyciu wraz z przemierzaniem kolejnych kilometrów. Na szczęście olej silnikowy to płyn, który po wymianie wystarczy nam nawet na parę tysięcy kilometrów. Regularne sprawdzanie stanu oleju oraz cykliczna wymiana go wraz z filtrem jest kluczowym czynnikiem warunkującym prawidłową pracę silnika, a zatem i całego pojazdu. 
Rynek olejów silnikowych jednak wciąż się rozrasta, co może utrudnić nam wybór tego jedynego prawidłowego oleju. Samo oznaczenie 5W30 może nieco zawęzić pole poszukiwań, nie oznacza to jednak, że wszystkie tego typu oleje będą idealnie współgrać z naszym pojazdem. Dlatego też wybór odpowiedniego oleju silnikowego 5W30 powinien być poprzedzony analizą, a w najlepszym wypadku konsultacją z profesjonalistą znającym się na specyfice marki posiadanego przez nas samochodu. Jak wybrać odpowiedni olej 5W30? Sprawdźmy podstawowe elementy, które nie powinny ujść naszej uwadze.

Rekomendacje producenta pojazdu

Przede wszystkim olej silnikowy powinien być dobrany do modelu naszego samochodu. Informacje o rekomendacjach znajdziemy w opasłych instrukcjach obsługi, ale również na stronie internetowej każdego z producenta. Coraz większa liczba producentów samochodowych w precyzyjny sposób określa rekomendacje odnośnie wyboru odpowiedniego oleju silnikowego, uwzględniając nie tylko dane o klasie lepkości czy klasie jakości, ale także o producencie oleju. Jak dobrze wiemy, na rynku wymienić możemy co najmniej kilka dobrze znanych marek – Castrol, Shell czy Elf. Niektóre pojazdy mogą oczywiście działać prawidłowo na olejach wszystkich marek, jednak dany producent zapewnia nam najlepsze osiągi i efektywność. 
Jeśli nie jesteśmy pewni, który producent oleju silnikowego będzie pasować do naszego samochodu, dopytajmy specjalistów w warsztacie lub autoryzowanym serwisie, którzy mogą odpowiedzieć nam na to pytanie, a co więcej, dokonać jego wymiany, co oszczędzi nam energii i czasu. 

Klasa jakości oleju silnikowego

Kolejnym elementem, jaki powinniśmy przeanalizować, to klasa jakości oleju 5W30. Jeśli producent samochodu nie wskazuje konkretnego produktu, to właśnie klasa jakości powinna być naszym drogowskazem do wyboru odpowiedniego oleju. Klasyfikacja jakościowa olejów silnikowych to uniwersalny system przyjęty przez ACEA – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników. 
Klasyfikacja ta dzieli oleje silnikowe zgodnie z przeznaczeniem do konkretnych silników. Odpowiednio silniki benzynowe oznaczane są literą S, podobnie jak motory wysokoprężne, silnika Diesla natomiast literą C. Często jednak w klasyfikacji pojawiają się dwie litery, spośród których S i C zawsze są pierwsze. Za co odpowiada druga litera w klasyfikacji jakościowej? Za ocenę jakości oleju. Im wyższa jest druga litera, tym olej jest lepszej jakości. A zatem olej SL czy SM będzie wyższej jakości, niż ten, który posiada oznaczenie SA czy SB. Podobna zasada działa również w odniesieniu do silników Diesla i olejów oznaczonych literą C. 

Klasa lepkości oleju silnikowego

Klasa lepkości oleju silnikowego to ocena najważniejszej cechy każdego oleju silnikowego. Ten parametr mówi nam, jak łatwo dany olej będzie przepływał przez całe serce naszego pojazdu w danej temperaturze. Klasa lepkości również została bardzo dobrze wystandaryzowana, głównie dzięki staraniom Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych SAE, którzy przygotowali klasyfikacje. A zatem litera „W” mówi nam, że olej silnikowy jest przeznaczony również na porę zimową. Jeśli naszym oczom kiedyś ukaże się olej silnikowy z oznaczeniem niezawierającym żadnej litery, możemy być pewni, że w naszych polskich warunkach nie będzie on zdatny do użycia. Oleje wielosezonowe, oznaczone literą „W”, to w dzisiejszych czasach jednak standard powszechnie używany przez każdego właściciela samochodu. A zatem liczba przed literą „W” oznacza płynność w temperaturach minusowych. Im mniejsza liczba, tym lepszy przepływ. A co z liczbą po „W”? Im większa liczba, tym olej zachowuje swoje właściwości lepki w wyższych temperaturach. 
Jeśli jednak znamy rekomendacje producenta, który wskazuje klasę lepkości, nie musimy analizować różnych produktów i od razu skupić się na tych, które mają odpowiednie oznaczenie. W przypadku samochodów podróżujących po Polsce, olej 5W30 będzie idealnym wyborem. 

Dodatkowe czynniki warunkujące zakup oleju 5W30 

Czy jeszcze jakieś inne, dodatkowe parametry mogą skłonić nas do zakupu konkretnego oleju silnikowego 5W30? Często wskazuje się jeszcze na jeden wskaźnik – konkretnie wskaźnik lepkości oznaczony skrótem VI. Im wyższy wskaźnik, tym olej cechuje się większą stabilnością bez względu na temperaturę. Dodatkowo możemy natrafić również na wartość TBN, co mówi nam, jaka ilość dodatków alkalicznych neutralizujących szkodliwe produkty spalania jest dodana do danego oleju. To jednak dodatkowe parametry, które stanowią jedynie o małych różnicach pomiędzy konkretnymi produktami dostępnymi na rynku olejów silnikowych 5W30. 
Autor: Redakcja Ceneo