Data publikacji:

Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu? Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu jest najlepszy?


Zestaw głośnomówiący to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia odpowiedzialnego kierowcy. Jak wiemy bowiem, to rozproszenie uwagi podczas jazdy telefonem czy rozmową jest jedną z najczęstszych przyczyn współczesnych wypadków. Dlatego też element ten od kilku lat stał się podstawowym wyposażeniem każdego samochodu. Niestety w starszych modelach jedyną opcją na posiadanie takiego usprawnienia jest zakup dedykowanych rozwiązań. Jak je wybrać ? Czego nie robić ? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. Rynek współczesnych technologii jest na tyle rozległy, że znalezienie odpowiednich zestawów, szczególnie dla osób nieobeznanych, może sprawiać spore trudności. W gruncie rzeczy kluczowym wyznacznikiem do zakupu jest jakość, cena, ale i konkretne potrzeby, jednakże o tym porozmawiamy w dalszej części artykułu.
kierownica

Czym jest zestaw głośnomówiący?


Chodź sama nazwa zestawu głośnomówiącego nie mówi nic specjalnego, to tak naprawę jest to bardzo proste urządzenie. W skład zestawu głośnomówiącego wchodzi słuchawka wraz z mikrofonem. Urządzenie to łączy się bezprzewodowo ze smartfonem, dzięki czemu możemy prowadzić swobodnie konwersację.

Podstawowym błędem, jaki popełnia wielu ludzi, jest mylenie zestawu głośnomówiącego z zestawem słuchawkowym. W gruncie rzeczy podstawową różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest mobilność. Zestaw słuchawkowy bowiem idealnie nadaje się nie tylko do auta, ale również jako rozwiązanie codzienne podczas użytkowania na spacerze czy podczas uprawiania sportu. Zestaw głośnomówiący natomiast przeznaczony jest tylko i wyłącznie do działania w samochodzie, przez co nie sprawdza się w żadnej innej sytuacji, ponieważ jest dość duży i wymaga odpowiedniego zasilania.

Jak działa zestaw głośnomówiący?


Sama zasada działania zestawu głośnomówiącego jest banalnie prosta. Telefon łączy się bowiem ze słuchawką dzięki połączeniu Bluetooth, dzięki któremu połączenia bezpośrednio przekazywane są na urządzenie. Wbudowany w niej przycisk pozwala za pomocą jednego kliknięcia odebrać telefon i prowadzić konwersację. Po zakończeniu rozmowy tym samym przyciskiem zakończymy połączenie bez konieczności sięgania po komórkę i zbędnego rozpraszania się podczas jazdy. Jest to ogromnym plusem tego rozwiązania, ponieważ to właśnie przez komórkę dochodzi do 30% wypadków na drogach.

Jak zamontować zestaw głośnomówiący?


Montaż i uruchomienie zestawu głośnomówiącego w gruncie rzeczy jest banalne i każdy poradzi sobie z tym bez najmniejszego problemu. Większość takich zestawów bowiem opiera swoje działanie na transmisji Bluetooth, przez co jedyne, co musimy zrobić, to sparować urządzenie z telefonem.

Po sukcesywnym sparowaniu urządzenia z telefonem najczęściej wydaje ono sygnał dźwiękowy lub komunikat, który informuje o poprawnym działaniu. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymamy połączenie i je odbierzemy.

Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu wybrać?


Wybierając zestawy do auta, powinniśmy kierować się w gruncie rzeczy wymaganiami, jakie mamy w stosunku do tego urządzenia. Podstawowym elementem jest tutaj sposób zasilania. Możemy bowiem postawić na urządzenia bazujące na wtyczce zapalniczki, które jednocześnie są hubem USB.

Do takich urządzeń należy między innymi Xblitz X300 Pro. Jest to zestaw głośnomówiący, który charakteryzuje się przystępną ceną, nowoczesnym designem oraz wysoką jakością wykonania. Dodatkowo urządzenie wyposażono w transmiter FM, dzięki czemu za jego pośrednictwem możemy przesyłać muzykę bezpośrednio do radia, co dodatkowo umila korzystanie. Dwa wbudowane porty USB zapewniają QuickCharge, dzięki czemu telefon czy inne urządzenia ładują się nawet do 70% szybciej. A wszystko to za cenę około 80 zł.

Innym rozwiązaniem są natomiast zestawy z wbudowaną baterią. Wówczas montuje się je między innymi na lusterku czy kierownicy i nie wymagają one wówczas stałego zasilania. Minusem takiego rozwiązania jest niestety konieczność ładowania baterii co ileś cykli, jednakże wygodne użytkowanie skutecznie to rekompensuje.

Urządzeniem tego typu jest Xblitz X1000 czy Xblitz X600.

Xblitz X1000 to bezprzewodowe urządzenie o pojemności baterii na poziomie 1300 mAh, który przekłada się na około 15 godzin nieprzerwanych rozmów i około 48 godzin czuwania. Dzięki temu nie ma konieczności częstego ładowania, a co za tym idzie, wygoda użytkowania jest nieporównywalna. Samo urządzenie zwykle montuje się na osłonie przeciwsłonecznej, a dzięki smukłej konstrukcji idealnie wpasowuje się ono w wygląd auta, nie szpecąc go w żadnym stopniu. Co do dodatkowych aspektów Xblitz X1000, warto wspomnieć również o głośnikach stereo, które znajdują się w urządzeniu. Dzięki temu prowadzenie rozmowy jest naprawdę przyjemne, a dźwięk czysty.

Xblitz X600 to natomiast nieco bardziej budżetowa wersja X1000. Samo urządzenie ma bardzo podobne możliwości i funkcje. Ponadto mamy tutaj również do dyspozycji możliwość sterowania głosem, co jest bardzo przydatne, gdy jesteśmy zbyt zajęci, czy to w trasie, czy podczas pracy w domu, i nie mamy możliwości zrobić tego przyciskiem. Co do samej konfiguracji, to podobnie jak w wyżej wymienionym urządzeniu, jest ona banalnie prosta i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności.

Jaki zestaw głośnomówiący - czego nie robić?


Podstawowym problem, jaki popełniamy przy zakupie, jest wybór najtańszych produktów. Niska jakość powoduje bowiem, że bardzo szybko nasz zestaw może odmówić posłuszeństwa lub też pojawią się problemy z baterią, a jak wiemy, nikt nie chce przecież co chwila ładować sprzętu, który będzie działał przez kilka minut. Wyższa cena to również dłuższa gwarancja, która zabezpieczy nas przed następstwem nieszczęśliwych zdarzeń czy zwykłym zużyciem.

Najlepszy zestaw głośnomówiący - rankng

Autor: Jakub Grzelak