Data publikacji:

Kiedy i jak nosić koszulę z krótkim rękawem?

Aż trudno uwierzyć w to, jak wiele kontrowersji budzi zwykła koszula z krótkim rękawem. Przez jednych uwielbiana, dla innych zaś jest wcieleniem wszystkiego, co najgorsze w modzie męskiej. Kiedy można nosić koszulę z krótkim rękawem? Jaką koszulę wybrać? Jak rozpoznać dobrą koszulę z krótkim rękawem. Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania.
koszula z krótkim rękawem

Koszula z krótkim rękawem – hit czy kit?

Wielu zwolenników męskiej elegancji nie uznaje koszul z krótkim rękawem, uznając je za dziecinne i infantylne. Takie podejście jest jednak zbyt surowe i kategoryczne. Po części wynika z faktu, że wiele koszul dostępnych na rynku ma zaburzone proporcje, które negatywnie wpływają na odbiór męskiej sylwetki. Nie oznacza to natomiast, że wszystkie koszule z krótkim rękawem są złe.

Wiele koszul casualowych zostało zaprojektowanych w taki sposób, aby dobrze wyglądać właśnie na krótki rękaw. Nie są one „skróconymi” wersjami tradycyjnych modeli z długim rękawem, a osobnym pomysłem na koszulę. Świetnie nadają się do codziennych stylizacji i w lecie mogą stanowić dobrą alternatywę dla koszulek polo lub t-shirtów. Dobra męska koszula z krótkim rękawem to element, który warto mieć we własnej garderobie.

Jak rozpoznać dobrą koszulę z krótkim rękawem?

Czy więc wyróżnia się przemyślana koszula z krótkim rękawem? Przede wszystkim jest dość dobrze dopasowana do ciała i nie tworzy fałd wokół talii. Ponadto wykonana jest z matowego, nieformalnego materiału, najczęściej kolorowego lub wzorzystego. Formalne tkaniny, np. twille i popeliny, nie wyglądają dobrze.


Przeczytaj także: Koszula męska slim. Dla kogo taliowana koszula?


To, co wpływa w dużym stopniu na odbiór koszuli, to rękawki. Powinny być wąskie, dobrze opinające barki i zakrywać biceps. Jeśli jednak rękawki sięgają do łokcia, są zbyt długie. Na ich końcach mogą znajdować się mankiety, które zapobiegną powiewaniu tkaniny. Wybierając koszulę codzienną, którą zamierzasz nosić wypuszczoną, zwróć uwagę na jej długość – nie powinna sięgać do ud.

Koszula z krótkim rękawem do garnituru – zasady savoir-vivre

Wybierasz się na ślub lub wesele i nie wiesz, jaką koszulę założyć? Odpowiadamy! Najlepszym wyborem jest biała koszula garniturowa z długim rękawem. Nawet wtedy, gdy jest upał, a klimatyzacja na sali weselnej nie działa. Są to formalne wydarzenia, wymagające eleganckich i schludnych strojów. Nie można więc kierować się wyłącznie własną wygodą, bo równie dobrze można by wówczas przyjść w szortach lub sandałach.
Czy wypada iść na wesele w koszuli z krótkim rękawem? Nie zalecamy. To wbrew zasadom męskiej elegancji i o ile nie jest karygodnym błędem, to może postawić cię w złym świetle. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas, zawsze wybierz garniturową koszulę z długim rękawem. Tym bardziej, że eleganckie koszule z obciętymi rękawami wyglądają śmiesznie, a powiewające niczym chorągiewka rękawki nie dodadzą ci szyku. Jeśli obawiasz się, że będzie ci zbyt gorąco, wybierz model z luźno tkanej tkaniny, np. bawełny oxford. Warto zainwestować też w letni garnitur bez podszewki, wykonany z przewiewnej wełny czesankowej.

Koszula z długim rękawem czy z krótkim?

Na koniec zaproponujemy kompromis, który najlepiej połączy codzienny luz z elegancją. Jeśli szukasz komfortowej koszuli do noszenia na co dzień, a nie chcesz wyglądać jak chłopiec na rozpoczęciu roku szkolnego, załóż zwykłą koszulę z długimi rękawami i… podwiń je! Zyskasz tym samym więcej swobody, a zachowasz dużo stylu. Podwinięte rękawy koszuli dodają stylizacji nonszalancji i prezentują się bardzo dobrze. Pamiętaj, by rozpiąć guzik koszuli.