Data publikacji:

Moda na drwala — skąd się to wzięło?


Obowiązkowa koszula w kratę lub — gdy tej brak — grubszy sweter. Jeżeli chodzi o spodnie, to najlepiej jeansy, ale zdecydowanie nie slim. Zapomnieć nie można też o zaroście — broda czy dłuższe włosy to kolejny element, dzięki któremu poznasz… drwaloseksualnego. Skąd wziął się taki wzorzec męskiego stylu?
broda

Rok temu w męskich szafach królowały m.in. spodnie slim, dopasowane koszule, cienkie sweterki i lakierki. Alternatywą, po którą często sięgali mężczyźni, był styl hipsterski. Wyróżniał się on szerokimi spodniami czy sportowym obuwiem. Nieodłącznym elementem były też bluzy w jaskrawych kolorach. Choć dziś na ulicach miast nadal można zaobserwować entuzjastów każdego z opisanych stylów, to nie brakuje także drwaloseksualnych. Zdziwiła cię nazwa? Nie jest ona przypadkowa — pochodzi od angielskiego słowa lumbersexual. 

Mężczyźni preferujący ten styl wyglądają, jakby zaraz mieli wyruszyć na wycieczkę w góry lub po lesie, tymczasem przemierzają ulice najbardziej zatłoczonych miast świata. Moda na drwala, bo tak się o niej przyjęło mówić, najwięcej fanów ma w Nowym Jorku. Spacerując po centrum dużego miasta w Polsce, także bez trudu spotkasz przedstawicieli tego trendu.

Jak się zrodziła moda na drwala?

Choć moda męska i dokonujące się w niej zmiany nie są tak szeroko komentowane, jak moda damska, to jednak obok niektórych trendów trudno przejść obojętnie. Tak jest w przypadku mody na drwala. Trudno dokładnie wskazać chwilę, kiedy zrodził się styl na drwala. W pewnym momencie męscy modele, którzy pożegnali się z maszynką do golenia, zaczęli otrzymywać coraz więcej zleceń. Na pielęgnację zarostu postawili też znani hollywoodzcy aktorzy, a za nimi podążyli inni. Dziś mężczyzn zainteresowanych stylem na drwala jest naprawdę wielu.

Drwaloseksualny mężczyzna może być też odpowiedzią na metroseksualnego dżentelmena, który był szeroko krytykowany przez wielu panów. Spodnie slim, dopasowane koszule czy maksymalnie dwudniowy zarost — wielu mężczyznom nie odpowiadał taki wizerunek. W tym przypadku powrót do stereotypowego wzorca męskiego wyglądu można uznać za przejaw buntu. Flanelowe koszule drwali czy ciężkie buty to już symbole stylu drwala. Mylisz się jednak, jeżeli uważasz, że mężczyzna drwaloseksualny może założyć cokolwiek — jest zupełnie przeciwnie, gdyż w tym stylu każdy element stylizacji musi być umiejętnie dobrany.

Moda na drwala, czyli z siekierą w ręku

Flanelowa koszula drwala jest symbolem mężczyzn stawiających na ten styl. Jak się jednak okazuje, niejedynym. Słowo „drwaloseksualny” można powiązać z tym, że panowie prezentujący markową odzież często są prezentowani z siekierą w ręku na tle lasu. To bardzo wyraźne odwołanie do męskich zawodów i siły. W ten sposób też mężczyzna drwaloseksualny jest prezentowany zupełnie inaczej niż metroseksualny, którego zainteresowania są skoncentrowane bardziej wokół kultury i śledzenia mody męskiej.

Atrybut w postaci siekiery można też rozumieć jako inne od dotychczasowego podejście do aktywności fizycznej. Mężczyzna zainteresowany stylem na drwala ćwiczy, aby rozbudować muskulaturę, a nie zachować kondycję, jak to ma miejsce w przypadku mężczyzn metroseksualnych.  

Styl na drwala — co koniecznie musi znaleźć się w szafie mężczyzny?

Mówi się, że kobiety są zmienne i dlatego projektanci muszą stale wykazywać się kreatywnością, aby zaskakiwać. Ale nie tylko moda damska się zmienia — modyfikacje dotyczą też mody męskiej. Panowie mają w czym wybierać — sklepowe wieszaki uginają się pod ciężarem propozycji. Oprócz ponadczasowej klasyki można wskazać na style, które dopiero zdobywają popularność. Takim jest m.in. styl na drwala.

Mężczyzna drwaloseksualny ma w swojej szafie przede wszystkim flanelowe koszule — są one najczęściej wykorzystywanym elementem w tej stylizacji. Nie brakuje też białych koszulek z krótkim rękawkiem, które najczęściej łączy się z bluzami i swetrami. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to szczególnie modne są swetry z norweskimi wzorami.

W szafie mężczyzny, który postawił na styl drwala, nie znajdziesz rurek, lecz tradycyjne jeansy. Ważne są także buty. Moda męska wymaga, aby mężczyzna dobierał obuwie do odzieży. Drwaloseksualni najchętniej sięgają po ciężkie obuwie, choć nie brakuje też takich, którzy wybierają trampki.

Co z dodatkami? W modzie na drwala jest ich stosunkowo niewiele. Panowie chętnie sięgają po kapelusze czy czapki z daszkiem. Te ostatnie muszą być jednak uszyte z jednokolorowego, najlepiej ciemnego materiału. Przydadzą się też szelki, gdyż świetnie pasują one do flanelowej koszuli drwala. Nie brakuje mężczyzn, którzy zakładają biżuterię, lecz są oni w mniejszości. Ci, którzy się jednak na nią zdecydują, często uznają przy tym wyłącznie zegarek. Ten powinien być markowy, z dużą tarczą i najlepiej skórzanym paskiem.

Moda na drwala, ale drwala zadbanego

Niezależnie od wybranego przez mężczyznę stylu w jego szafie nie mogą znaleźć się przypadkowe ubrania. Moda męska jest dziś bardzo zróżnicowana, a producenci oferują bogaty wybór spodni czy koszulek. Flanelowa koszula drwala znajduje się w katalogach obok gładkich, dopasowanych. Drwaloseksualni mężczyźni nie zakładają zatem na siebie byle czego. Styl na drwala jest bardzo przemyślany, a poszczególne elementy garderoby mają podkreślać męskość. Co zaś z brodą?

W Europie i Stanach Zjednoczonych coraz częściej można natknąć się na salony, w których mężczyźni mogą zadbać nie tylko o fryzurę, lecz także o… zarost (tzw. barber shopy). W stylu na drwala broda jest istotnym elementem charakteryzacji. Liczy się zatem jej regularne podcinanie czy nakładanie preparatów kosmetycznych, które sprawią, że będzie się ona prezentowała jeszcze lepiej niż dotychczas. Zabiegani mężczyźni nie muszą samodzielnie dbać o zarost — mogą oddać się w ręce specjalistów, oszczędzając tym samym sporo czasu.

Bo koszula drwala jest wygodna

Stylem na drwala interesuje się dziś wielu mężczyzn. Nie wszyscy są przy tym całkowicie do niego przekonani, części panów zależy bowiem wyłącznie na wygodzie. Choć oferuje ją styl sportowy, to jednak nie można zapomnieć, że bardzo już on spowszechniał. Dziś na sportowo nosi się wiele osób. Mężczyźni, którzy chcą się wyróżnić z tłumu, muszą wprowadzić do swojej garderoby nowe elementy. Współczesna moda męska temu sprzyja, gdyż projektanci odpowiadają na potrzeby panów utożsamiających się z różnymi stylami. Konsekwencją jest to, że np. koszulami drwali interesuje się coraz więcej mężczyzn.

Kraciaste koszule były szalenie modne w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś powracają w wielkim stylu. Odświeżone, znalazły się także w centrum zainteresowania osób poszukujących alternatywy dla gładkich koszul czy bluz. Koszula w kratę może być elementem uzupełniającym letnią stylizację, pod warunkiem jednak, że zostanie uszyta z przewiewnego materiału. Sprawdzi się też jesienną i zimową porą — wówczas wystarczy tylko sięgnąć po uszytą z grubszej tkaniny, np. flaneli.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo