Data modyfikacji:

Pierwsza randka – jak się przywitać?

Pierwsza randka to wyjątkowe spotkanie, od którego często wiele zależy. Ważny jest każdy szczegół, który z pewnością zostanie precyzyjnie zapamiętany przez drugą stronę. Kluczowym elementem rozpoczynającym spotkanie jest kwestia przywitania. Zazwyczaj nikt z nas się nad tym wcześniej nie zastanawia, a problem pojawia się już na miejscu, w momencie, kiedy trzeba to zrobić. Czego wymaga pierwsza randka? Jak się przywitać, by nie popełnić błędu lub nie zrazić do siebie drugiej osoby?
pierwsza randka jak się przywitać

Co jest ważne na pierwszej randce?

Podczas pierwszej randki bardzo ważne jest pierwsze wrażenie oraz wszystko to, co wydarzy się między Wami później. Uwadze głównie podlegają zachowania, rozmowa i gesty. Mniej istotne tak naprawdę będzie miejsce lub to, co jedliście, i które miejsce wybraliście na spacer. Warto więc przed spotkaniem zapoznać się przynajmniej z ogólnymi zasadami związanymi z savoir-vivre, choćby tymi dotyczącymi zachowania przy stole. Nawet jeżeli ta wiedza nie przyda się podczas pierwszego spotkania, z pewnością wiele powie o drugiej osobie i może okazać się przydatna na kolejnych spotkaniach.
Przed pierwszą randką warto również przypomnieć sobie ogólne zasady dotyczące dobrego wychowania, takie jak otworzenie drzwi do auta, przepuszczenie kobiety w przejściu czy odniesienie i pomoc przy zakładaniu okrycia wierzchniego. Podczas właściwej rozmowy warto też być uważnym słuchaczem. Jeżeli dana osoba o czymś opowiada, oznacza to, że chce, żebyś o tym wiedział. Z drugiej jednak strony nie należy też cały czas milczeć. Może to zostać odebrane jako niechęć do danej osoby lub podjęcia z nią rozmowy.
Oczywistym jest również, że jeśli ktoś powie coś, co wywołuje u niego poruszenie lub smutek, nie wypada się śmiać i poniekąd odwrotnie. Jeśli ktoś próbuje nas rozśmieszyć i mu to nie wychodzi, warto się przynajmniej uśmiechnąć, by uniknąć sytuacji niezręcznej.

Jak się przywitać na pierwszej randce?

W kwestii tego, jak przywitać się na pierwszej randce, wiele zależy od okoliczności. Najpewniejszym sposobem na powitanie, które nikogo nie urazi i nie przekroczy żadnych granic, jest podanie ręki. Ważne, aby zrobić to pewnie i z przekonaniem. Uścisk nie powinien być też zbyt delikatny ani za mocny. Jeżeli to mężczyzna wychodzi z inicjatywą i podaje kobiecie dłoń, a w dodatku uściśnie ją w sposób pewny, będzie to sygnał, że jest on osobą zdecydowaną i wie, czego chce.
W Polsce popularnym przywitaniem jest pocałunek w policzek. Byłoby to dobre rozwiązanie na powitanie, jeśli już wcześniej byście się znali lub było to kolejne spotkanie. Jeżeli natomiast wcześniej nie rozmawialiście na ten temat i nie wiadomo, jak na taki typ bliskości na początek zapatruje się druga strona, warto ograniczyć powitanie do pewnego uścisku dłoni, spojrzenia w oczy i zwyczajnego „Cześć” lub „Witaj”. Oczywiście bardzo wskazany jest również uśmiech, który wprowadzi Was w przyjazną atmosferę i nieco rozładuje napięcie.
Dobrą praktyką jest również podarowanie drugiej osobie drobnego niezobowiązującego podarunku. Jeżeli kwestia powitania jest stresująca, tego typu działanie odwróci nieco uwagę od faktu przywitania, zwłaszcza jeżeli zdarzy się niechciana gafa lub stres odbierze mowę zupełnie. Może niebanalny słodki upominek?

Pierwsza randka – jak się przywitać w przypadku spóźnienia?

Spóźnienie to coś, co wywołuje podczas pierwszej randki całą lawinę myśli, stresu i obaw, zwłaszcza jeżeli spóźnia się ona. Co wtedy zrobić? Jak długo czekać, jeśli nie przesyła żadnej wiadomości i nie dzwoni? Jak przywitać się, gdy już dojdzie do spotkania?
Na pierwszą randkę często wybiera się restaurację lub inny tego typu lokal. Jeżeli kobieta się spóźnia, dobrym rozwiązaniem jest wejście do środka, zajęcie miejsca i zamówienie np. szklanki wody. Nie jest wskazane, by czekać przed budynkiem. Wejście do środka będzie sygnałem, że stres nas wcale nie paraliżuje i potrafimy zorganizować sobie czas, a do samej randki podchodzimy bez stresu i presji. Poza tym na tym etapie znajomości nie wydaje się to właściwe. Co innego, gdy mowa o związku i tej jedynej. Jednocześnie, gdy umówiona osoba już dotrze na miejsce, nie należy komentować faktu spóźnienia, gdyż może to zepsuć atmosferę i wprowadzić obie strony w niepotrzebne zakłopotanie i niewłaściwą wymianę zdań. Warto wówczas zacząć po prostu normalną rozmowę.
Jak długo czekać w przypadku spóźnienia? Optymalny czas bez podania powodu to około 30 minut. Jeżeli po ich upływie osoba nadal nie przyjdzie, można odejść z miejsca spotkania. Dobrą praktyką jest również napisanie wiadomości o treści w stylu „Czekałem pół godziny, ale niestety nie przyszłaś. Musiałem wyjść, gdyż miałem zaplanowane jeszcze inne obowiązki.”. Praktyka pokazuje, że po tego typu wiadomości, kobieta często odzywa się z przeprosinami i zazwyczaj z jej strony pojawia się inicjatywa wyznaczenia jeszcze jednego terminu spotkania. Zatem nie wszytko stracone!

Kiedy przywitać się pocałunkiem w policzek lub przytuleniem?

Przytulenie i pocałunek to dobry sposób przywitania w przypadku, gdy jest to jedno z kolejnych spotkań i już nieco się znacie. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy pierwsza randka dotyczy osób, które już wcześniej się znały. Zdarza się, że na randki umawiają się ludzie, którzy od długiego czasu są już znajomymi i przyjaciółmi, a dopiero z czasem znajomość przeradza się w coś poważniejszego. Wówczas pocałunek w policzek czy przytulenie jest jak najbardziej właściwym sposobem na powitanie. 
Warto pamiętać, że nawet w przypadku gdy się znacie, bardzo istotne jest pierwsze wrażenie. Właściwy strój i przygotowanie do randki z pewnością zostaną docenione i zauważone. Mogą też pozytywnie wpłynąć na jej przebieg i zacieśnienie więzi. Dobrze jest więc postawić na koszulę, dopracowany look i szczegóły, takie jak chociażby nieprzeciętne perfumy, które z pewnością zaintrygują partnerkę.
Autor: Redakcja Ceneo