Data publikacji:

Najlepszy rejestrator jazdy. Ranking


Kamera samochodowa przyda się każdemu kierowcy. Jaką wybrać? Na co zwracać uwagę, kupując rejestrator jazdy?  Ranking, który znajdziesz poniżej, ułatwi ci wybór sprzętu idealnego. Zapraszamy do lektury!
kamerka samochodowa

Rejestrator jazdy – ranking:


1. 70mai Smart Dash Cam Pro
2. Mio MiVue C320
3. Mio MiVue 752 Dual
4. TrueCam A5S
5. Navitel DVR R800

Rejestrator jazdy – ranking. Czym jest i jak działa to urządzenie?


To inaczej kamera samochodowa. Jej głównym zadaniem jest nagrywanie tego, co dzieje się przed maską auta. Bardziej rozbudowane urządzenia potrafią też nagrywać wnętrze auta albo to, co dzieje się z tyłu pojazdu (rejestrator jazdy z kamerą cofania). Nie każdy wie, że rejestrator to urządzenie pomiarowe – oprócz rejestracji obrazu mierzy również prędkość auta. Rejestratory jazdy zapisują nagrane obrazy w pętli, czyli w sposób ciągły. Zazwyczaj są to filmiki trwające kilka minut (około 3 - 5). Oczywiście wszystko zapisuje się na karcie pamięci. Nagrania można później odtwarzać zarówno na rejestratorze, jak i na komputerze czy telewizorze – wystarczy wówczas podłączyć urządzenie za pomocą kabla USB lub HDMI. 
Chcesz kupić rejestrator jazdy? Ranking najlepszy urządzeń znajdziesz w dalszej części artykułu. Najpierw zastanowimy się jednak, dlaczego w ogóle warto kupić takie urządzenie i kiedy może ono się przydać.

Rejestratory samochodowe – dlaczego warto je mieć?


Jako kierowca zapewne doskonale wiesz, że nie wszystkie sytuacje na drodze są zawsze jasne i klarowne – zwłaszcza kiedy dochodzi do stłuczki czy innych uszkodzeń twojego pojazdu, a jedynymi świadkami jesteście ty i sprawca. Wówczas rejestrator samochodowy jest szalenie przydatny. Dokładnie nagrywa wszystko to, co dzieje się przed maską auta i/lub z tyłu pojazdu. Takie filmy są świetnym materiałem dowodowym, jeśli chodzi o dochodzenie swoich racji, np. na policji, w sądzie czy u ubezpieczyciela.

Rejestrator jazdy przydaje się także do nagrywania niebezpiecznych sytuacji. Minął cię pirat drogowy, który złamał dziesiątki różnych przepisów i stanowi zagrożenie dla innych? Z nagraniem z rejestratora możesz iść na policję, a ta zajmie się sprawą. Ponadto niektórzy nagrywają rejestratorami swoje trasy z podróży. Czy wiesz, że rejestrator przydaje się także podczas kradzieży? W takiej sytuacji najlepszą rolę spełni rejestrator nagrywający też wnętrze auta. Niektóre modele mają nawet opcję oglądania filmów na żywo, np. po połączeniu kamery ze smartfonem. To duże udogodnienie, ponieważ z takim materiałem można od razu udać się na policję i szybko schwytać sprawcę.

Jaki rejestrator jazdy wybrać? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?


• Rozdzielczość

To od niej w dużej mierze zależy jakość nagrania z rejestratora, a więc też jakość ewentualnego materiału dowodowego. Najlepsze rejestratory jazdy będą oferować rozdzielczość 4K. Podstawą jest rejestrator z rozdzielczością Full HD. Nie warto kupować urządzenia z gorszymi parametrami. Wyjątek? Kamera, która ma nam służyć wyłącznie w celach rekreacyjnych.

• Przekątna wyświetlacza

Dotyczy wyłącznie kamer z wyświetlaczem, a nie wszystkie z nich będą go miały. Oczywiście im większa przekątna, tym lepiej. Łatwiej będzie ci oglądać nagrane filmiki czy obsługiwać kamerę. Na rynku znajdziesz kamery z wyświetlaczami o przekątnej od 1 do nawet 10 cali. Najczęściej można jednak spotkać sprzęty z wyświetlaczem o przekątnej od 2 do 3 cali.

• Kąt widzenia

Czyli to, jak duży obszar obejmuje rejestrator podczas nagrywania. Oczywiście im szerszy kąt widzenia, tym rejestrator będzie lepszy, ponieważ uchwyci więcej, np. ważnych szczegółów i detali. Polecamy kupować rejestratory z kątem widzenia nie mniejszym niż 120 stopni. Najlepsze modele będą mieć z kolei kąt nawet 170-180 stopni.

• Wbudowany mikrofon

Pozwala nagrywać filmiki z dźwiękiem. Funkcja bardzo przydatna, ponieważ kierowca może podczas ewentualnej stłuczki na bieżąco nagrywać swoje komentarze, co będzie doskonałym materiałem dowodowym. 
• Łączność

Masz do wyboru kamery, które z innymi urządzeniami, np. smartfonem, łączą się za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi. Oczywiście najlepsza będzie ta druga opcja.

• Karta pamięci

Chodzi o to, czy dany model obsługuje karty pamięci oraz czy ma ją w zestawie, czy należy dokupić ją oddzielnie. Niestety najczęściej spotykana jest ta druga opcja. Tutaj mała rada – stawiaj na kartę o pamięci nawet 128 GB – to pozwoli nagrywać dłuższe trasy.

Rejestrator samochodowy – przydatne funkcje, jakich warto szukać


• Funkcja kamery cofania

Dzięki niej rejestrator nagra nie tylko to, co jest przed maską, ale także to, co dzieje się za autem. Bardzo przydatna funkcja. Tym bardziej, że wiele stłuczek ma miejsce właśnie podczas wycofywania. 
• Automatyczny start

Kamera uruchamia się samodzielnie podczas włączenia silnika. Idealna opcja dla zapominalskich lub w sytuacji, gdy auto zostanie skradzione. 
• Aparat

Taki rejestrator oprócz filmów pozwoli też zrobić zdjęcia. Przydatne, kiedy chcemy sfotografować poniesione w stłuczkach szkody lub rejestrację sprawcy, a na nagraniu jest ona niedostatecznie widoczna. 
• Czujnik wstrząsów

Kamera włącza się samodzielnie podczas wykrycia wstrząsów, czyli właśnie podczas stłuczek. 
• Tryb nocny

Kiedy często podróżujesz nocą i chcesz korzystać z kamery właśnie w takiej sytuacji.

Rejestrator samochodowy – ranking


Szukasz dobrego rejestratora? Zerknij do poniższego rankingu i sprawdź godne polecenia modele.

• 70mai Smart Dash Cam Pro


Kamera z wyświetlaczem o przekątnej 3 cali, która nagrywa w rozdzielczości Full HD i zapewnia kąt widzenia 140 stopni. Model obsługuje karty pamięci, ale niestety nie ma żadnej w zestawie. Ponadto ma szereg przydatnych funkcji, m.in. tryb nocny, nagrywanie cykliczne, automatyczny start nagrywania, detektor ruchu oraz czujnik grawitacyjny zwany inaczej czujnikiem wstrząsów. Warto dodać, że sprzęt łączy się za pomocą Wi-Fi oraz ma dodatkowo wbudowany głośnik z mikrofonem. W naszym rankingu to najlepiej oceniany rejestrator jazdy. 

• Mio MiVue C320


Kamera bez wyświetlacza, która nagrywa w rozdzielczości Full HD i zapewnia kąt widzenia 130 stopni. Sprzęt obsługuje karty pamięci, ale nie ma żadnej wbudowanej. Ma kilka przydatnych funkcji, m.in. automatyczny start nagrywania, czujnik grawitacyjny, detektor ruchu oraz nagrywanie cykliczne. Warto wspomnieć, że to jeden z najtańszych rejestratorów z naszego rankingu, który oferuje świetny stosunek „cena - jakość”. Model zebrał dziesiątki pozytywnych opinii, a użytkownicy cenią ten rejestrator za solidną jakość wykonania, dobrej jakości obraz, wygodny i stabilny uchwyt mocujący oraz jego wytrzymałość.

• Mio MiVue 752 Dual


Rejestrator z kamerą cofania z wbudowanym wyświetlaczem o rozdzielczości 140 stopni. Sprzęt oferuje nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości QHD. Ponadto ma wbudowany aparat oraz mikrofon. Inne przydatne funkcje, które oferuje ten rejestrator, to m.in. czujnik wstrząsów, czujnik ruchu, automatyczny start, ostrzeganie o przekroczonej prędkości oraz GPS. Kamera łączy się za pomocą Wi-Fi. Ponadto obsługuje karty pamięci, ale nie ma żadnej w zestawie. 

• TrueCam A5S


Rozdzielczość: Full HD
Kąt widzenia: 130 stopni
Łączność: Wi-Fi
Wbudowany mikrofon: TAK
Wyświetlacz: TAK
Najważniejsze funkcje: GPS, czujnik ruchu, nagrywanie nocne, prędkościomierz, czujnik wstrząsów, aparat fotograficzny, obracanie obrazu o 180 stopni, zabezpieczenie nagrań przed usunięciem.

• Navitel DVR R800


Rozdzielczość: Full HD
Kąt widzenia: 170 stopni
Wyświetlacz: NIE
Obsługa kart pamięci: TAK
Najważniejsze funkcje: automatyczny start nagrywania, czujnik grawitacyjny, wbudowany mikrofon, tryb nocny, detektor ruchu, nagrywanie cykliczne. 
Autorka: Klaudia Borycka