Data publikacji:

Najlepsze wideorejestratory, czyli ranking wideorejestratorów

Zakup dobrej jakości wideorejestratora to dla wielu kierowców jeden z pierwszych nabytków do nowego samochodu. Urządzenia te zyskują na popularności, jednak by wideorejestrator mógł faktycznie spełniać swoje podstawowe zadania, musi być on odpowiedniej jakości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nasz zakup okazał się strzałem w dziesiątkę.

kamerka samochodowa

Czym jest wideorejestrator samochodowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest wideorejestrator samochodowy. To urządzenie, które nagrywa obraz widoczny sprzed maski naszego samochodu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić sprzęt również z tyłu, jednak najpopularniejsze wykorzystanie wideorejestratora to właśnie funkcja przedniej kamery samochodowej.

W zależności od konkretnego urządzenia kamerka samochodowa może nagrywać jedynie obraz lub obraz i dźwięk. Czym zatem różni się wideorejestrator samochodowy od zwykłej kamery? Sposobem nagrywania i zapisywania filmów. Wideorejestrator najczęściej działa na zasadzie ciągłego nagrywania w pętli. Nagranie z jazdy zapisuje się, a dane gromadzą się w pamięci wideorejestratora. Jeśli jednak pamięć urządzenia kończy się, najstarsze zapisane nagrania zastąpione są tymi najświeższymi.

Podstawowe zastosowanie wideorejestratora samochodowego

Dlaczego właściwie potrzebny nam jest wideorejestrator? Czy ktoś faktycznie po przejażdżce siada przed ekranem laptopa, ściąga nagrania i przeżywa jazdę raz jeszcze? Raczej nie jest to główne zastosowanie wideorejestratora samochodowego. Coraz większa liczba kierowców decyduje się na taki zakup ze względu na możliwość zgromadzenia materiału dowodowego na wypadek zdarzenia samochodowego, w którym obie strony nie przyznają się do popełnienia błędu.

W przypadku rozstrzygania takiego zdarzenia przez policję, relacje obu stron mogą być od siebie diametralnie różne. By przyśpieszyć czas podjęcia decyzji i zakończenia interwencji, kierowca może udostępnić zapis z kamery samochodowej, która wyjaśnia okoliczności zdarzenia i pozwoli zadecydować, kto jest sprawcą wypadku czy kolizji samochodowej. Oczywiście wiele kamer samochodowych pod względem jakości nagrań pozostawia wiele do życzenia, jednak mimo to często jest to wystarczający materiał, by potwierdzić swoją rację lub by znaleźć sprawcę zdarzenia, który uciekł z miejsca wypadku.

Jakość obrazu

Pora zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki, które sprawią, że będziemy w pełni usatysfakcjonowani zakupem nowego wideorejestratora samochodowego. Jak dobrze wiadomo, duży wybór kamer samochodowych sprawia, że niektóre modele nie mogą pochwalić się wysoką jakością obrazu. A to właśnie jakość obrazu wideorejestratora samochodowego jest najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Tutaj warto zwrócić uwagę na kąt widzenia obrazu, czyli zakres obrazu, który mieści się w kadrze. Im większy kadr, tym więcej widać na nagraniu – nie tylko obraz sprzed samej maski, ale też dość spory obraz po bokach samochodu. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na jasność obiektywu. Każdy kierowca doskonale wie, że przez pół roku widoczność na polskich drogach pozostawia bardzo dużo do życzenia. Dlatego im jaśniejszy obiektyw, tym więcej detali jesteśmy w stanie zauważyć nawet w sytuacji, gdy zdarzenie drogowe miało miejsce zimą po zmroku.

Rozdzielczość obrazu wideorejestratora

Rozdzielczość obrazu to równie istotny punkt, na który należy zwrócić uwagę podczas procesu wyboru idealnego wideorejestratora samochodowego. Obecnie powinniśmy poszukiwania zacząć od tych urządzeń, które gwarantują nam przynajmniej rozdzielczość Full HD.

Jednak dobrze znana i w przeszłości niezwykle popularna rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli może okazać się niewystarczająca na polskie warunki na drogach. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność rozpoznania większej ilości szczegółów z nagrania (jak na przykład dane na tablicy rejestracyjnej), to warto zainwestować w droższy sprzęt, który cechuje się rozdzielczością 2560 x 1440. Coraz więcej producentów jednak stara się zapewnić nam możliwie jak najlepszy obraz nagrań, dlatego nic dziwnego, że rynek jest powoli w całości zajmowany przez wideorejestratory samochodowe w rozdzielczości 4K, a więc 3840 x 2160 pikseli. To obecnie najlepsza rozdzielczość oferowana przez producentów wideorejestratorów, która pozwoli nam na odczytanie każdego, nawet najmniejszego detalu, który został nagrany w kamerze samochodowej. 

Obudowa wideorejestratora

Czy sama budowa tego urządzenia też powinna mieć znaczenie, jeśli przychodzi nam wybrać pomiędzy kilkoma urządzeniami o podobnych parametrach technicznych? Jak najbardziej. Wideorejestrator samochodowy powinien spełniać swoją podstawową funkcję, nie przeszkadzając przy okazji w normalnym prowadzeniu samochodu.

W przeszłości trend coraz większych urządzeń nie znalazł zastosowania w kategorii kamer samochodowych. Im większe urządzenie, tym więcej obszaru przedniej szyby jest zajmowane, a to w naturalny sposób rozprasza kierowcę, który potencjalnie znajduje się w samym centrum zatłoczonego miasta, gdzie ilość bodźców skutecznie przeszkadza w uważnej jeździe. A więc szukając dobrego wideorejestratora, za każdym razem zwróćmy na to uwagę i wybierzmy ten, który zachowuje małą, kompaktową budowę przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio mocnych parametrów technicznych.

Dodatkowe funkcjonalności urządzenia

Dobre rejestratory obrazu samochodowego, oprócz standardowej funkcjonalności, niejednokrotnie oferują dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić naszą jazdę i uczynić z niej prawdziwą przyjemność. Wybierając wideorejestrator samochodowy, zwróćmy uwagę na tego typu funkcje, które być może delikatnie zwiększą cenę urządzenia, jednak zwiększą komfort jazdy.

Mowa między innymi o funkcjach takich jak:

  • autostart – kamera uruchamia się wraz z uruchomieniem pojazdu, 
  • funkcja Parking – detekcja ruchu, która powoduje samoistne wyłączenie się kamery przy zaparkowaniu, 
  • czujnik wstrząsów – dzięki takiej opcji każde nagranie, które może być przydatne, nie zostanie przypadkowo nadpisane przez następujące po nim nagrania.
Autor: Norbert Rukowski