Data publikacji:

Jakie wyróżniamy rodzaje butów męskich?

Rodzaje eleganckich butów męskich warto znać. Klasyczne obuwie męskie to najlepszy wybór do formalnych i półformalnych strojów. Niestety, w sklepach obuwniczych znajdziesz wiele „potworków”, które trudno sklasyfikować. Znając cechy charakterystyczne najpopularniejszych typów obuwia męskiego, z łatwością znajdziesz stylowe modele. Jakie rodzaje butów męskich warto mieć we własnej garderobie?
rodzaje butów męskich

Oxfordy

Listę typów butów męskich rozpoczniemy od obuwia najbardziej eleganckiego, zarezerwowane na najważniejsze okazje. Oxfordy, zwane także wiedenkami, charakteryzują się zamkniętą obłożyną, co sprawia, że ich linia jest smukła i gustowna. Ten typ obuwia idealnie pasuje do garnituru wizytowego i powinien znajdować się w garderobie każdego mężczyzny. W polskich sklepach obuwniczych dominuje inny typ eleganckich butów, czyli derby, dlatego znalezienie klasycznych, czarnych oxfordów wcale nie jest łatwe.

Przeczytaj również: Najlepsze marki butów sportowych

Lotniki

Trudno o bardziej minimalistyczne buty niż lotniki. Ich cholewka wykrojona jest z jednego kawałka skóry i ma tylko jeden szew, w tylnej części buta. Lotniki stoją na podobnym poziomie formalności, co oxfordy, ale przez miłośników mody męskiej uznawane są za nieco mniej eleganckie. Nie zmienia to faktu, że świetnie pasują do garnituru wizytowego oraz smokingu i założysz je na wiele okazji.

Derby

Zdecydowanie mniejszą formalność mają buty typu derby. Są niezwykle popularne w Polsce i w wielu sklepach obuwniczych wszystkie buty garniturowe mają taką konstrukcję. Ten rodzaj obuwia męskiego rozpoznasz po otwartej obłożynie, co oznacza, że kwatery, w których znajdują się sznurówki, naszyte są na przyszwę. Z tego względu derby są nieco bardziej toporne i mniej eleganckie od oxfordów. Świetnie nadają się jednak do półformalnych strojów oraz do biznesowego dress code’u.

Monki

Monki to bardzo charakterystyczne buty. Ten klasyczny model pozbawiony jest sznurówek. Zamiast tego zamykany jest szerokim paskiem skóry z jedną lub dwoma klamerkami. Monki należą do mniej formalnego typu obuwia męskiego, dlatego często dostępne są w bardziej ekstrawaganckich kolorach, np. opalizującym bordowym, kolorze koniakowym lub brązie. Świetnie pasują do zestawów koordynowanych i casualowych garniturów.

Brogsy

Nazwa brogsów wywodzi się od brogowania, czyli charakterystycznego dziurkowania cholewy. Wyróżnia się trzy rodzaje ażurowania: pełne brogsy, półbrogsy i ćwierć brogsy. Buty z dziurkami mogą mieć konstrukcję typu oxford, jak i derby, dlatego nazwa odnosi się do zdobienia, a nie budowy buta. Ze względu na wiejski i nieformalny rodowód brogsy często osadzane są na masywnej, gumowej podeszwie. Ten uniwersalny typ butów męskich świetnie nadaje się do codziennych ubrań, np. koszul, swetrów i marynarek.

Sztyblety

Wysokie buty z gumką zamiast sznurówek to już klasyka mody męskiej. Wywodzące się z jeździectwa buty najlepiej odnajdują się wiosną i jesienią, ale skorzystasz z nich także latem. Są dobrą, a przede wszystkim bardzo wygodną alternatywą dla trzewików oraz botków. Sztyblety najczęściej wykonywane są ze skóry licowej, ale z łatwością znajdziesz też modele zamszowe. Wbrew pozorom nie są trudne w pielęgnacji.

Mokasyny

Mokasyny nie cieszą się w Polsce dużym uznaniem, ale w historii mody męskiej odgrywają bardzo ważną rolę. Są stylowe, bardzo wygodne i pozwalają zachować elegancję nawet upalnym latem. Jest wiele rodzajów mokasynów, ale najbardziej charakterystyczne to buty żeglarskie oraz mokasyny dla kierowców. Te pierwsze wyróżniają się rzemykiem i białą podeszwą, a drugie – podeszwą wykonaną z pojedynczych gumowych kropek.

Loafersy

Loafersy bardzo często mylone są z mokasynami, jednak mają nieco inną konstrukcję. Dzielą się na dwa podstawowe typy: tassel loafers i penny loafers. Loafersy tassel to te z frędzlami znajdującymi się na górnej części cholewy. Popularne pensówki mają w tym miejscu pasek skóry, a nazwę zawdzięczają monecie, która była dawniej pod tym paskiem chowana.

Eskarpiny

Wymieniając rodzaje butów męskich, nie możemy zapomnieć o eskarpinach. To obuwie znajdujące się najwyżej w hierarchii formalności. Oznacza to, że jest ono zarezerwowane na najbardziej uroczyste okazje. Ten model charakteryzuje się przyszwą z dołączoną kokardą rypsową, lakierowaniem oraz ponadczasowym odcieniem czerni. Eskarpiny nosi się wyłącznie do smokingów i fraków, dlatego nie są zbyt popularne wśród mężczyzn. Powód jest prosty – panowie nie mają zbyt wiele okazji, aby je wkładać.

Trzewiki

Innym rodzajem męskich butów są znane i lubiane trzewiki, czyli idealne obuwie na zimę. To właśnie one są uznawane za najbardziej elegancką propozycję dla facetów, którzy szukają wygodnego, ciepłego i jednocześnie uniwersalnego modelu na mroźne dni. Czym wyróżniają się trzewiki? Charakterystyczna dla nich jest wyższa cholewka oraz bardzo często ocieplane wnętrze. Takie buty możesz nosić zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje, np. w towarzystwie garnituru.

Jaki buty męskie pasują do garniturów, jeansów i chinosów?

Wiesz już, jakie wyróżniamy rodzaje obuwia męskiego. Czas sprawdzić, jak dopasowywać je do stroju, aby uniknąć modowej wpadki i stworzyć stylizację zgodną z obowiązującymi zasadami dress code'u.

Jakie rodzaje butów wybrać do męskiego garnituru?

Na pierwszy ogień bierzemy garnitury. Eleganckie komplety królują w świecie biznesu i polityki, ale nie tylko. Panowie równie chętnie wybierają je na wyjątkowe okazje – wesela, własne śluby, pogrzeby czy oficjalne przyjęcia. Jakie typy butów męskich najlepiej pasują do garnituru? Jeśli wybierasz się na uroczystą galę lub bal i planujesz włożyć ciemny garnitur, to strzałem w dziesiątkę są oxfordy, które wyglądają najlepiej w wersji skórzanej. Równie świetnie sprawdzą się proste lotniki, które warto zestawiać z klasycznymi kompletami.

Na mniej formalne okazje – imprezy rodzinne czy wieczorne spotkania biznesowe, włóż derby. Ten typ butów męskich występuje najczęściej w kolorze brązowym. Dzięki temu możesz zestawiać go z garniturami w kratę, beżowymi, a nawet granatowymi. 

Jakie inne rodzaje obuwia męskiego możesz łączyć z garniturami? Zdecydowanie brogsy, które wyglądają fantastycznie w towarzystwie strojów casualowych i biznesowych. Możesz zastąpić je także monkami, które idealnie sprawdzają się również w duecie z zestawami koordynowanymi.

Te typy butów męskich pasują świetnie do jeansów

Nie wiesz, jakie typy butów męskich będą wyglądać dobrze w towarzystwie jeansów? Zdecydowanie są to sztyblety, które chociaż są mniej formalne od trzewików, to jednak w wersji skórzanej dodadzą elegancji nawet codziennym lookom. Pamiętaj tylko, aby nogawki spodni były na tyle wąskie, aby zmieściły się w cholewce butów.

Do jeansów możesz wybierać także loafersy, obowiązkowo bez skarpet! Jeśli zdecydujesz się na taki komplet, to dodaj stylizacji odrobinę szyku, dodając bawełnianą albo lnianą koszulę. Co ciekawe, loafersy pasują dobrze nie tylko do długich jeansów, ale także do krótkich spodenek z denimu.

Buty męskie w duecie z chinosami – które rodzaje obuwia pasują do nich najlepiej?

A co z chinosami? Bardzo często, jeśli buty męskie nadają się do noszenia w duecie z jeansami, możesz bez obaw łączyć je również z chinosami. Dzięki temu świetnym pomysłem na stylizację jest zestawianie spodni typu chino z loafersami i sztybletami. Panowie równie chętnie stawiają na mokasyny.

Zarówno do chinosów, jak i do jeansów możesz bez obaw dodawać sportowe buty męskie – trampki albo sneakersy. W cieplejsze dni sprawdzą się również mokasyny, a nawet sandały.

Autorzy: Szymon Sonik i Katarzyna Wendzonka
Autor: Szymon Sonik i Katarzyna Wendzonka