Data publikacji:

Jakie wyróżniamy rodzaje butów męskich?

Rodzaje eleganckich butów męskich warto znać. Klasyczne obuwie męskie to najlepszy wybór do formalnych i półformalnych strojów. Niestety, w sklepach obuwniczych znajdziesz wiele „potworków”, które trudno sklasyfikować. Znając cechy charakterystyczne najpopularniejszych typów obuwia męskiego, z łatwością znajdziesz stylowe modele. Jakie rodzaje butów męskich warto mieć we własnej garderobie?
Rodzaje butów męskich

Oxfordy

Listę typów butów męskich rozpoczniemy od obuwia najbardziej eleganckiego, zarezerwowane na najważniejsze okazje. Oxfordy, zwane także wiedenkami, charakteryzują się zamkniętą obłożyną, co sprawia, że ich linia jest smukła i gustowna. Ten typ obuwia idealnie pasuje do garnituru wizytowego i powinien znajdować się w garderobie każdego mężczyzny. W polskich sklepach obuwniczych dominuje inny typ eleganckich butów, czyli derby, dlatego znalezienie klasycznych, czarnych oxfordów wcale nie jest łatwe.

Przeczytaj również: Najlepsze marki butów sportowych

Lotniki

Trudno o bardziej minimalistyczne buty niż lotniki. Ich cholewka wykrojona jest z jednego kawałka skóry i ma tylko jeden szew, w tylnej części buta. Lotniki stoją na podobnym poziomie formalności, co oxfordy, ale przez miłośników mody męskiej uznawane są za nieco mniej eleganckie. Nie zmienia to faktu, że świetnie pasują do garnituru wizytowego oraz smokingu i założysz je na wiele okazji.

Derby

Zdecydowanie mniejszą formalność mają buty typu derby. Są niezwykle popularne w Polsce i w wielu sklepach obuwniczych wszystkie buty garniturowe mają taką konstrukcję. Ten rodzaj obuwia męskiego rozpoznasz po otwartej obłożynie, co oznacza, że kwatery, w których znajdują się sznurówki, naszyte są na przyszwę. Z tego względu derby są nieco bardziej toporne i mniej eleganckie od oxfordów. Świetnie nadają się jednak do półformalnych strojów oraz do biznesowego dress code’u.

Monki

Monki to bardzo charakterystyczne buty. Ten klasyczny model pozbawiony jest sznurówek. Zamiast tego zamykany jest szerokim paskiem skóry z jedną lub dwoma klamerkami. Monki należą do mniej formalnego typu obuwia męskiego, dlatego często dostępne są w bardziej ekstrawaganckich kolorach, np. opalizującym bordowym, kolorze koniakowym lub brązie. Świetnie pasują do zestawów koordynowanych i casualowych garniturów.

Brogsy

Nazwa brogsów wywodzi się od brogowania, czyli charakterystycznego dziurkowania cholewy. Wyróżnia się trzy rodzaje ażurowania: pełne brogsy, półbrogsy i ćwierć brogsy. Buty z dziurkami mogą mieć konstrukcję typu oxford, jak i derby, dlatego nazwa odnosi się do zdobienia, a nie budowy buta. Ze względu na wiejski i nieformalny rodowód brogsy często osadzane są na masywnej, gumowej podeszwie. Ten uniwersalny typ butów męskich świetnie nadaje się do codziennych ubrań, np. koszul, swetrów i marynarek.

Sztyblety

Wysokie buty z gumką zamiast sznurówek to już klasyka mody męskiej. Wywodzące się z jeździectwa buty najlepiej odnajdują się wiosną i jesienią, ale skorzystasz z nich także latem. Są dobrą, a przede wszystkim bardzo wygodną alternatywą dla trzewików oraz botków. Sztyblety najczęściej wykonywane są ze skóry licowej, ale z łatwością znajdziesz też modele zamszowe. Wbrew pozorom nie są trudne w pielęgnacji.

Mokasyny

Mokasyny nie cieszą się w Polsce dużym uznaniem, ale w historii mody męskiej odgrywają bardzo ważną rolę. Są stylowe, bardzo wygodne i pozwalają zachować elegancję nawet upalnym latem. Jest wiele rodzajów mokasynów, ale najbardziej charakterystyczne to buty żeglarskie oraz mokasyny dla kierowców. Te pierwsze wyróżniają się rzemykiem i białą podeszwą, a drugie – podeszwą wykonaną z pojedynczych gumowych kropek.

Loafersy

Loafersy bardzo często mylone są z mokasynami, jednak mają nieco inną konstrukcję. Dzielą się na dwa podstawowe typy: tassel loafers i penny loafers. Loafersy tassel to te z frędzlami znajdującymi się na górnej części cholewy. Popularne pensówki mają w tym miejscu pasek skóry, a nazwę zawdzięczają monecie, która była dawniej pod tym paskiem chowana.
Autor: Szymon Sonik