Data publikacji:

Rozmiary garniturów i marynarek. Jak dobrać garnitur online?

Nie każdy lubi chodzić po sklepach w poszukiwaniu ubrań. Nie dość, że pochłania to mnóstwo czasu, to w dodatku nie mamy gwarancji, że znajdziemy model, który nas interesuje. W dodatku często mamy do czynienia z niezbyt kompetentnymi sprzedawcami, którzy zrobią wszystko, żeby nam sprzedać swój produkt. Na szczęście w ostatnich latach zamawianie marynarek czy całego garnituru online jest prostsze niż kiedykolwiek. Rozmiary garniturów są szczegółowo opisane, czasem możemy również skorzystać z aplikacji dopasowujących rozmiar do naszej sylwetki. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać rozmiar garnituru, jak czytać poszczególne oznaczenia stosowane przez producentów oraz jak dobrze w nim wyglądać.
Businessman in suit

Rozmiarówka garniturów – jak ją prawidłowo czytać?

Musimy pamiętać, że oznaczenia mogą się różnić w zależności od producenta, kraju pochodzenia czy systemu miar stosowanego przez daną markę. Warto pamiętać, że w przypadku garniturów oznaczenia są zupełnie inne niż w przypadku ubrań noszonych na co dzień. Przykładowo sieciówki sprzedają zazwyczaj oddzielnie marynarkę i spodnie, stosując standardowy dla siebie system miar. Z kolei wyspecjalizowani producenci opisują wymiary garnituru bardziej precyzyjnie z wykorzystaniem określonych parametrów, które można łatwo zmierzyć samemu.

Slim fit czy regular fit?

Pierwsze rozróżnienie dotyczy kroju garnituru. Można wybrać slim fit albo regular fit. Garnitur o kroju slim fit jest dopasowany do sylwetki. Spodnie od garnituru w charakterystyczny sposób zwężają się ku dołowi. Nie jest prawdą, że marynarka w kroju slim fit powinna być nieco krótsza. Zbyt krótka marynarka to bardzo częsty błąd zaburzający proporcje całej sylwetki.
Krój regular fit jest nieco swobodniejszy. Marynarka oraz spodnie są mniej dopasowane. Taki garnitur mogą nosić mężczyźni o każdym typie sylwetki. W przypadku kroju slim fit każda niedoskonałość będzie podkreślona. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest noszenie garnituru w stylu oversize, czyli nieco większego niż nasz standardowy rozmiar.

Jak czytać wymiary garnituru?

Producenci garniturów posługują się trzema parametrami, opisując rozmiar garnituru. Pierwszy parametr to wzrost, drugi to obwód klatki piersiowej, a trzeci – talii. Przykładowy rozmiar wygląda następująco: 182/100/86. Niektórzy producenci podają dodatkowo długość marynarki, długość rękawa oraz długość spodni.
Mierząc klatkę piersiową, należy mierzyć w najszerszym miejscu od pachy do pachy. W przypadku talii należy mierzyć w najwęższym miejscu. Długość ramion mierzymy od ramion do końca rękawa. Z kolei długość marynarki mierzy się wzdłuż linii pleców, od miejsca wszycia kołnierza, ale bez jego uwzględnienia.

Jak dopasować marynarkę do sylwetki? Kluczowe wskazówki przy zakupie online

Wiem już, jak dobrać rozmiar garnituru. Skupmy się teraz na samej marynarce. Rozmiary marynarek męskich są opisywane podobnie do samych garniturów. Prawidłowo dopasowana marynarka nie powinna za bardzo opinać talii, powinniśmy mieć również swobodę poruszania rękoma. Jeżeli prawą ręką dotkniesz lewego ramienia i marynarka ogranicza zbyt mocno swobodę ruchu, Twoja marynarka najprawdopodobniej jest zbyt mała.
Marynarka powinna zakrywać pośladki lub ich większą część. Bardzo często spotykanym błędem jest zbyt krótka marynarka, która burzy proporcje sylwetki i sprawia, że wyglądamy, jak byśmy szykowali się do komunii. Marynarka powinna również opierać się na ramieniu, nie tworząc fałd. W ten sposób podkreśla naturalną linię ramion. Tkanina na plecach nie powinna się marszczyć. Z kolei długość rękawa powinna być dopasowana tak, żeby mankiet koszuli wystawał na ok. 1 cm spod marynarki.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.