Data publikacji:

Smoking a frak – jaka jest różnica? Kiedy wybrać smoking, a kiedy wybrać frak?

Wiele osób ma ogromne trudności w odróżnieniu smokingu od fraka. Dla sporej grupy ludzi te dwa ubrania nie różnią się niczym. Nie wiesz, jaka jest różnica między smokingiem a frakiem? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
smoking a frak

Czym się różni frak od smokingu?

Smoking i frak są uznawane za najbardziej eleganckie ubrania. Smoking inaczej nazywany jest „black tie”, a frak – „white tie”. Noszenie zarówno smokingu, jak i fraka jest związane z przestrzeganiem wielu, czasem skomplikowanych zasad. Szyje się je zawsze z materiałów odpornych na zagniecenia.

Smoking – na jakie okazje?

Smoking jest zarezerwowany wyłącznie na wyjątkowe okazje. Należy go zakładać wieczorem na oficjalne przyjęcia. Został zaprojektowany tak, aby dobrze wyglądać w sztucznym świetle. Smokingi mają czarny lub granatowy kolor. Marynarka smokingu może być jedno- lub dwurzędowa. Nie powinna mieć rozcięcia z tyłu. Warto zwrócić uwagę, że do marynarki dwurzędowej nie zakładamy pasa. Marynarka smokingu powinna mieć klapy szalowe lub klapy ostre. Zarówno klapy, jak i guziki muszą być pokryte jedwabiem lub satyną, aby błyszczeć w sztucznym świetle. Spodnie smokingowe są zaopatrzone w pojedyncze lampasy wykonane z tego samego materiału co klapy lub guziki. Spodnie nie powinny mieć mankietów, a do ich podtrzymania służą szelki. Do smokingu należy włożyć klasyczną białą koszulę zapinaną na spinki. Guziki nie powinny być widoczne. Do koszuli zakładamy wyłącznie czarną muchę wiązaną, stąd nazwa „black tie”.

Kiedy założyć frak?

Frak zakładany jest na najbardziej formalne przyjęcia, takie jak audiencje, przyjęcia dyplomatyczne czy uroczyste przedstawienia w operze lub teatrze. Do najpopularniejszych wydarzeń, na które zakłada się frak, należą rozdanie Nagród Nobla czy Bal Karnawałowy w Operze Wiedeńskiej. Frak powinien być szyty na miarę u krawca ze względu na niezapinaną marynarkę, która powinna być idealnie dopasowana. Jak wygląda frak? Marynarka frakowa ma charakterystyczny ogon, który sięga aż do zgięć kolan. Klapy w marynarce, podobnie jak w smokingu, powinny być obszyte błyszczącym materiałem. Spodnie frakowe są z wysokim stanem. Powinny mieć po dwa lampasy, również z tego samego materiału co klapy w marynarce. Spodnie frakowe powinny być noszone na szelkach. Powinny być to białe szelki, najlepiej wykonane z jedwabnej mory. Wybierając frak, należy założyć wyłącznie białą koszulę z łamanym kołnierzykiem oraz francuskimi mankietami. Francuskie mankiety nazywane są inaczej mankietami podwójnymi i są przeznaczone do noszenia spinek. Akcesorium do fraka jest również biała kamizelka, najczęściej wykonana z piki. Może być jednorzędowa lub dwurzędowa. Posiada charakterystyczny niski krój. Charakterystyczna dla fraka jest biała mucha, stąd nazwa „white tie”. Największym błędem jest noszenie czarnej muchy do fraka. Buty powinny być czarne i wykonane z lakierowanej skóry. Podkolanówki powinny być czarne i wykonane z jedwabiu. Jeżeli chcemy założyć szal, poszetkę czy rękawiczki, wówczas powinny być one białe. Podczas chłodnych dni frak okrywamy czarnym płaszczem. Jedynym słusznym wyborem, jeżeli stawiamy na nakrycie głowy, jest cylinder. 
W przeszłości frak był zdecydowanie bardziej popularnym strojem niż obecnie. Współcześnie mężczyźni częściej zakładają smoking lub garnitur niż frak.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito