Data publikacji:

Jakie spodnie ocieplane na rower męskie wybrać?


Nawet mróz i śnieg nie są przeszkodą dla zapalonego rowerzysty! Liczy się odpowiednie ubranie i zamiłowanie do kolarstwa. Jak wybrać najlepsze spodnie rowerowe zimowe męskie i damskie? Zastanów się nad tym, kiedy najczęściej wsiadasz na rower. Przemyśl też, które cechy spodni zimowych na rower są dla Ciebie najważniejsze. Co musisz wziąć pod uwagę?
rower

Spodnie zimowe na rower MTB (górskie), miejskie i szosowe – na co zwrócić uwagę?


Zanim wybierzesz konkretną parę spodni MTB zimowych albo parę ocieplanych spodni na rower damskich, musisz przeanalizować swoją typową wyprawę rowerową. Przede wszystkim zastanów się, czy jednośladem dojeżdżasz tylko do pracy, czy kolarstwo traktujesz jak amatorsko uprawiany sport i w tygodniu wiele godzin spędzasz na siodełku. Odpowiedź na to pytanie ułatwi wybór między spodniami z żelową wkładką a klasycznymi. Spodnie bez wkładki możesz wykorzystywać jeszcze do uprawiania innych aktywności, np. wspinania się po ściance wspinaczkowej, jazdy na rolkach czy biegania.
Przemyśl także porę dnia, w którym zazwyczaj jeździsz rowerem. Dopasowane spodnie rowerowe ocieplane damskie i męskie świetnie sprawdzą się w najchłodniejszych okresach zimy. Natomiast wiele modeli luźniejszych spodni ma odpinane nogawki. Taką cechę spodni zimowych na rower damskich lub męskich docenisz, jeżeli na co dzień poruszasz się jednośladem o różnych porach. Kiedy temperatura rano oscyluje wokół zera, a po południu bliżej jej do +10 stopni Celsjusza, rozpinane nogawki to praktyczne spodnie rowerowe na zimę np. dla dojeżdżających dwoma kółkami do pracy. Jedna warstwa bielizny termoaktywnej na kolanach i łydkach dla wielu kolarzy może być wystarczająca przy takiej aurze.
Odblaskowe wstawki. Niezależnie od tego, jakiego koloru długie spodenki rowerowe zimowe wybierzesz, zwracaj uwagę na detale. Jednymi z najważniejszych są odblaskowe wstawki, które zwiększają bezpieczeństwo rowerzysty po zmroku i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jeżeli wieczorami albo mimo mgły lub deszczu jeździsz na rowerze, odblaski na odzieży kolarskiej to absolutny must-have.
Płaskie szwy. Nie powodują bolesnych otarć, o które nie byłoby trudno w trakcie wielogodzinnej jazdy.
Ocieplenie, oddychalność i odprowadzanie potu. Ciepły materiał, który przepuszcza powietrze i odprowadza pot, jest najlepszy do uszycia spodni rowerowych zimowych.
Zamek błyskawiczny w zakończeniu nogawek. Ułatwia założenie elastycznych, ale dobrze przylegających legginsów i spodni zimowych na rower. W niektórych modelach nogawki zakończono specjalnymi elastycznymi paskami, które zakłada się na stopę. Takie rozwiązanie zapobiega podciąganiu się nogawek.
Panele wiatroszczelne. Z jednej strony chronią rowerzystów przed chłodnymi podmuchami, a z drugiej – usztywniają spodnie. Powinny być rozmieszczone tylko w najważniejszych miejscach, takich jak kolana czy okolice nerek.

Spodnie rowerowe zimą a temperatura – najczęściej zadawane pytania


Jakie spodnie kolarskie zimowe wybrać na jazdę w temperaturze –10 stopni Celsjusza?

Nie chcesz rezygnować z jazdy na rowerze, nawet gdy wszystkim wokół we znaki daje się silny mróz? W takim razie zdecyduj się na ubranie na cebulkę, ale koniecznie takie, które będzie możliwie najmniej krępować Twoje ruchy. Postaw na takie, który ochroni m.in. kolana szczególnie narażone w trakcie jazdy jednośladem na działanie zimna. Przyda się też ochrona ud. W temperaturze poniżej –10 stopni Celsjusza wskazana jest nie tylko bielizna termoaktywna, lecz także dodatkowa warstwa chroniąca nogi. Elastyczne spodenki rowerowe załóż na wierzch i w tak niskich temperaturach traktuj je jak spodenki rowerowe zimowe, które będą nieodłącznym elementem zestawu do jazdy na dwóch kółkach w mrozie. Możesz sięgnąć jeszcze po długie legginsy rowerowe na jesień albo specjalne kolarskie nogawki.

Jakie ocieplane spodnie na rower, kiedy jest lekko na minusie?


Jeżeli temperatura waha się w granicach od 0 do –10 stopni Celsjusza, poza bielizną termoaktywną pod spodniami rowerowymi na zimę cały strój kolarski powinien chronić Cię przed zimnem i wilgocią. Pod kurtkę warto założyć dodatkową bluzę, a na wierzch – kurtkę wiatrówkę. Konieczne są też grube rękawice i wygodna czapka pod kask. Co do samych spodni rowerowych zimowych, to powinny być uszyte z materiału softshell lub hardshell. Ten pierwszy dobrze chroni przed wiatrem i wilgocią, a jego dodatkowym atutami są oddychalność i łatwość odprowadzania potu. Hardshell daje jeszcze lepszą ochronę przed mrozem, wiatrem, śniegiem i deszczem, ale nie dorównuje softshellowi pod względem oddychalności. Na dłuższe wyprawy ocieplane spodnie rowerowe softshell wydają się więc być lepszym wyborem.

Jakie spodnie zimowe na rower przy temperaturze od 0 do 10 stopni Celsjusza?


Poza spodniami rowerowymi zimowymi męskimi lub damskimi warto mimo wszystko pod spód założyć bieliznę termoaktywną, zwłaszcza gdy planujesz dłuższą wyprawę swoim jednośladem. W razie deszczu lepiej wybierz wodoodporne spodnie przeciwdeszczowe z membraną.
Autor: Magdalena Sarnecka