Data modyfikacji:

SV: jak odmówić bycia chrzestnym

W polskiej tradycji utarło się, że dziecku się nie odmawia. Niestety bycie rodzicem chrzestnym to duża odpowiedzialność, której nie każdy chce się podjąć. Jak odmówić bycia chrzestnym w taki sposób, by nikogo nie urazić?

Wielu ludzi poproszonych o bycie rodzicami chrzestnymi nie czuje się na siłach na podjęcie takiego zobowiązania, które potrwa przecież całe nasze życie. Spora grupa osób w obliczu takiej sytuacji postępuje wbrew sobie, ponieważ w polskiej tradycji utarło się, że takiej prośbie się nie odmawia. W momencie, kiedy nie chcemy zostać chrzestnymi, warto jednak taktownie wyjaśnić rodzicom malucha, dlaczego dziękujemy za ich zaproszenie. Jak odmówić bycia chrzestnym?
Źródło: pixabay/Myriams-Fotos

Powiedz o swoich obawach

Zasugerowanie rodzinie bądź przyjaciołom, że nie widzisz się w roli chrzestnego czy chrzestnej ich dziecka jest zadaniem wymagającym delikatności i dużej dozy taktu. Nie chcemy przecież, żeby młodzi rodzice odebrali to jako afront, warto zatem przede wszystkim podkreślić, że ich prośba jest dla nas wielkim zaszczytem. Musisz jednak im szczerze powiedzieć o swoich obawach i powodach, dla których odmawiasz zostania chrzestnym ich maleństwa. W obecnych czasach niewiele osób pamięta, ale główną rolą rodziców chrzestnych jest przede wszystkim pomoc wychowywania dziecka w wierze. Jeśli jesteś ateistą lub niepraktykującym katolikiem to sprawę masz już ułatwioną. Aby móc zostać rodzicem chrzestnym, musisz prowadzić życie zgodne z wiarą katolicką i spełniać warunek m.in. posiadania bierzmowania. Nie możesz zostać chrzestnym także w przypadku posiadania wyłącznie ślubu cywilnego lub mieszkania ze swoim partnerem/partnerką przed ślubem. Jeśli jesteś osobą wierzącą i praktykującą, lecz z jakiegoś powodu nie chcesz podjąć się tak ważnej roli, to przede wszystkim nie kłam. Być może czujesz obawy związane z dużymi wydatkami, które niesie ze sobą bycie chrzestnym bądź po prostu nie przepadasz za dziećmi. Ważne jest, by szczerze powiedzieć o przeszkodach, które uniemożliwiają nam podjęcie się tego zadania. Jeśli będziesz podawał niestworzone powody, rodzice dziecka mogą to zauważyć i skompromitujesz się w ich oczach.

Zrób to na spokojnie

Poinformowanie rodziców maleństwa o decyzji podjętej w sprawie bycia chrzestnym wymaga rozmowy na osobności. Najlepiej po prostu usiąść z rodzicami dziecka i w delikatny sposób powiedzieć im, czemu nie chcesz tego robić. Ważne, aby robić to w sposób spokojny i rzeczowy – czasem najprostsze rozwiązania bywają tymi najlepszymi. Przedstaw im swoje argumenty i twardo trzymaj się swojej decyzji, a młodzi rodzice powinni zrozumieć Twoje postępowanie. Jeśli wahasz się z podjęciem decyzji o zostaniu chrzestnym to poproś o kilka dni do namysłu, jednak przemyśl całą sytuację w możliwie najkrótszym czasie. W innym wypadku możesz postawić rodziców dziecka w niekomfortowym położeniu, kiedy będą zmuszeni do poszukiwań nowego chrzestnego na kilka dni przed uroczystością. Jeśli szukasz prezentu na chrzest zajrzyj TUTAJ .